f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

You may like:

Image Alt

Wydarzenia

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

Tradycyjnie w kwietniu, dzień przed zakończeniem roku szkolnego w klasach maturalnych, w naszym internacie odbywa się uroczyste Pożegnanie Absolwentów 2024 r. Wielu wychowanków właśnie w naszym internacie przeszło drogę od wystraszonego pierwszaka do absolwenta, który stoi przed wyborem dalszej drogi życiowej. Dzięki wsparciu osób dorosłych: pani kierownik, wychowawców i wszystkich innych pracowników internatu, którzy dbali o to, aby młodzież czuła się w naszym internacie bezpiecznie i zawsze była zadowolona, jak również dzięki wsparciu młodszych, starszych kolegów i koleżanek powoli dorastali, nabierali doświadczenia i pewności siebie. Młodzi ludzie kończą szkołę ponadpodstawową, zaczynają dorosłe życie. Jedni będą dalej się kształcić, inni podejmą pracę.
   Wszystkim naszym Absolwentom życzymy sukcesów na maturze, egzaminach zawodowych i w dalszym życiu – wiele szczęścia, satysfakcji, udanych wyborów w różnych sytuacjach życiowych, uwieńczonych sukcesem, prawdziwymi przyjaźniami i wielkich, gorących miłości.

                                                                                                                       Lilla Maksymczuk

KONKURS STROIK WIELKANOCNY

Kolejny raz uczestniczyliśmy w Konkursie Stroika Wielkanocnego. W tym roku nasza praca zaskoczyła blaskiem i naturalnymi elementami. W koszyczku lśniły pisanki wykonane z cekinów i satynowych wstążek. Całość dopełniliśmy naturalnymi kwiatkami, wiosennymi gałązkami i zielonym bluszczem. Gospodarzem finału był Internat Zespołu Szkół rolniczych w Białymstoku. Spotkanie dało nam wiele radości i nadziei na spełnienie naszych marzeń i pragnień. Dziękujemy!

Magdalena Korycka

14 ROCZNICA TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ

10 kwietnia upamiętniliśmy kolejną rocznicę katastrofy lotniczej przygotowaną gazetką i projekcją filmu dokumentalno-fabularyzowanego „Smoleńsk” w reżyserii A. Krauzego. Pamiętamy.

Marzena Walczuk

I MISTRZOSTWA INTERNATU „MISTRZ INTELEKTU”   

Pod koniec marca naszym internacie odbyły się I Mistrzostwa Internatu w rozwiązywaniu zagadek, łamigłówek i zadań logicznych. O miano Mistrza Intelektu walczyło 21 dziewcząt i chłopców – mieszkańców naszego internatu. Po blisko 1,5 godz. najtęższe umysły rozwiązały 44 zadania, które były podzielone na 4 stopnie trudności. Maksymalnie można było zdobyć 100 punktów. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła Sophie Gosko. Od tej pory do następnych mistrzostw nosi miano Mistrzyni Intelektu Internatu X LO. Drugie miejsce zajął Michał Zamojski a trzecie Mikołaj Werpachowski. Teraz czas na testy MENSY!

Andrzej Marczuk

SKARPETKOWE MAŁPKI – FUNDACJA DR CLOWN

To kolejne spotkanie przy tworzeniu małpek ze skarpet. Współpraca z Fundacją Dr Clown nabiera tempa. Tym razem już produkcja masowa! Mamy sekcję: łączenia guzików w pary, wypychania maskotek, szycia, przyszywania guzików i uszu, haftowania uśmiechów. Łącznie uszyliśmy ponad 100 małpek. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom!

Magdalena Korycka

GÓRA GROSZA

Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli. Wy jesteście siłą napędową dobrych inicjatyw!

Magdalena Korycka

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI SZKOŁY POLICEALNEJ W ZSZ Nr 2 W BIAŁYMSTOKU

    Marzec w naszym internacie obfitował w wiele wydarzeń. Jednym z nich było spotkani z przedstawicielami Policealnej Szkoły ZSZ Nr 2 w Białymstoku. Zainteresowani wychowankowie zostali zapoznani z możliwością  kontynuowania nauki na kierunkach technik administracji i technik usług  kosmetycznych. Jednocześnie można było skorzystać z warsztatów kosmetycznych, w czasie których wykonywaliśmy zabieg parafiny na dłonie.

 Lilla Maksymczuk

DZIEŃ OTWARTY

Dzień otwarty X LO. Nie mogło nas zabraknąć. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili i zapraszamy do rekrutacji.

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO INTERNATÓW I BURS

W dniu 13 marca2024r.  w naszym internacie odbyła się kolejna, już osiemnasta edycja Turnieju Tenisa Stołowego Internatów i Burs.  W turnieju wzięło udział dziewięć placówek. Gościliśmy zawodników z Internatów ZSH-E, ZSM, ZSOiT, ZSZ Nr 2, VIII LO oraz Bursy Szkolnej z Białegostoku, a także ZSKR z Marianowa oraz ZSOiT z Moniek. W rozgrywkach walczyło 32 zawodników. Każdy mecz był inny, walka była zacięta i  odbywała się do końca. Tym bardziej jest nam ogromnie miło, że tegorocznym mistrzem tenisa stołowego została nasza wychowanka Katarzyna Ziniewicz! Drugie miejsce zajął  Mateusz Mróz – wychowanek Bursy Szkolnej, natomiast trzecie miejsce wywalczył Mateusz Romanowski – wychowanek internatu ZSM. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w sportową rywalizację, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

Urszula Zarzecka

TURNIEJ FUTSALU INTERNATÓW I BURS

W dniu 11 marca 2024r. wzięliśmy udział w Turnieju Futsalu Internatów i Burs zorganizowanym przez Internat Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku. W turnieju wzięło udział siedem drużyn reprezentujących swoje placówki. Zespoły podzielone zostały na dwie grupy, w grano w systemie „każdy z każdym”. W rozgrywkach było dużo zwrotów akcji, emocji oraz goli. Nasza drużyna w składzie: Konrad Kobeszko, Piotr Olszewski, Jakub Piechowski, Michał Domurat, Stefan Maliszewski, Tomasz Lenczewski oraz Szymon Sosnowski pomimo zaciętej walki zajęła szóste miejsce.

Urszula Zarzecka

WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKO – FOTOGRAFICZNY „PODLASIE W MOIM SERCU”

W dniu  6 marca 2024r. wychowankowie naszego internatu: Ania Lasota i Remigiusz Piotrowski, wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorsko – Fotograficznym „PODLASIE W MOIM SERCU” zorganizowanym przez Internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie.Jesteśmy dumni z naszych wychowanków ponieważ  Remigiusz, znalazł się w gronie laureatów, otrzymując Nagrodę Organizatora za piękną recytację wiersza własnego autorstwa pt. „Zielone Serce”. Gratulacje należą się także Ani za ciekawą prezentację wiersza „W dolinie tej rzeki” autorstwa Józefy Drozdowskiej. Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie na uroczystą galę, podczas której ucieszyliśmy podniebienia wspaniałymi specjałami kulinarnymi, no i oczywiście za otrzymany dyplom z nagrodami.

Krzysztof Jędrychowski

III OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY FESTIWAL TWÓRCZOŚCI AGNIESZKI OSIECKIEJ

W dniu 5 marca 2024 roku nasza utalentowana wychowanka Vanessa Legacki pięknie zaprezentowała utwór Agnieszki Osieckiej „Kiedy mnie tu nie będzie” z akompaniamentem fortepianowym Maksymiliana na III Ogólnopolskim Młodzieżowym Festiwalu twórczości Agnieszki Osieckiej organizowanym przez II LO w Białymstoku. Duet do występu przygotowała Pani Renata Gontowska. Gratulujemy wspaniałego występu.

Marzena Walczuk

WALENTYNKI W INTERNACIE

Walentynki – to święto ma wielu zwolenników jak i przeciwników, ale jedno jest pewne, każdy chce być w życiu kochany. Dla wychowanków naszego internatu była to  kolejna okazja, aby się wspólnie spotkać i dobrze bawić. Jak co roku mieliśmy „pocztę walentynkową”, która cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wieczorem spotkaliśmy się w sali telewizyjnej na walentynkowym karaoke. Jak wiadomo śpiewać każdy może…więc było i wesoło…i romantycznie. Brawa dla odważnych śpiewających! Szczególne podziękowania za wyjątkowy wokal  dla naszej przewodniczącej samorządu Vanessy Legacki.

Urszula Zarzecka


KONKURS SZOPKA BOŻEGO NARODZENIA – NASZA TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

Sukces! Trzecie miejsce w konkursie plastycznym Szopka Bożego Narodzenia – nasza tradycja i współczesność organizowana wśród internatów i burs województwa podlaskiego. Praca została upieczona z piernika i ulepiona z masy cukrowej. Szopka była nie tylko piękna, ale również smaczna i pachnąca! Gratulujemy!

Magdalena Korycka

WIECZÓR WIGILIJNY W INTERNACIE

W dniu 18 grudnia w podniosłej atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia w naszym internacie odbyła się Uroczysta Wieczerza Wigilijna. Przy  wspólnej kolacji, z tradycyjnymi polskimi potrawami, spotkali sie wspólnie wychowankowie internatu, wychowawcy, pracownicy administracji. Jak co roku, dołączyli do nas goście i przyjaciele naszego internatu. Odwiedzili  nas ksiądz Jacek Tomkiel, proboszcz parafii Błogosławionej Bolesławy Lament a także  nasza Pani Dyrektor  Barbara Kalinowska. Pani Kierownik Maria Bugajska-Dryl powitała wszystkich  i złożyła serdeczne, świąteczne życzenia. Jak co roku nasza wigilia była wyjątkowo rozśpiewana. Świąteczny nastrój podkreślił koncert kolęd w wykonaniu naszych wychowanek i wychowanków. Nie zabrakło także, tradycyjnego łamania się opłatkiem, świątecznych życzeń i wspólnego śpiewania kolęd które sprawiło uczestnikom spotkania  wiele radości.

Wychowawcy internatu

ŚWIĄTECZNY KĄCIK

Tradycyjnie w okolicach Świąt Bożego Narodzenia w internacie ogłaszamy Konkurs „Świąteczny pokój”. W  dniu 14.12.2023r. Komisja konkursowa, w składzie: pani Kierownik, pani Marzena, pani Irena i trzech wychowanków  dokonała oceny pokoi mieszkalnych, które zgłosiły się  do konkursu. Oceny dokonano metodą punktową – 0,1,2 w następujących kategoriach: pomysłowość i oryginalność  kompozycji  świątecznej, różnorodność wykorzystanych elementów, czystość w pokojach, ogólne wrażenie estetyczne. W konkursie wzięli udział wychowankowie 9 pokoi. Oto zwycięzcy:
I miejsce zajął pokój – Nr 26
II miejsce – ex aequo – pokoje 3 i 41 
III miejsce – pokój nr 1 i 18
Za zajęcie I miejsca nagroda – bilet do kina na dowolny film + popcorn + cola. Za zajęcie II i III miejsca – bilety  do kina na dowolny film. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymają słodki upominek. Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w konkursie.

Lilla Maksymczuk

WYNIKI KONKURSU ZDOBIENIA CHATEK Z PIERNIKA

  W końcu nadeszła chwila ogłoszenia wyników konkursu „Zdobienia chatek z piernika”. Wszystkie chatki są urocze i wprowadzają świąteczny nastrój emanując zapachem goździków, cynamonu i kardamonu. Pani Kierownik wręczyła wszystkim uczestnikom nagrody.

Marzena Walczuk

                  

ZDOBIENIE CHATKI Z PIERNIKA – KONKURS

W dniu 6 grudnia w internacie odbył się słodki konkurs zdobienia chatek z piernika. Chatki wcześniej upiekły i posklejały lukrem wychowanki uczące się e technikum gastronomicznym w Białymstoku. Mikołajkowy wieczór w naszej stołówce był radosny a przy okazji powstały małe dzieła sztuki. Łącznie w wydarzeniu brało udział ponad pięćdziesiąt osób.

Marzena Walczuk

ANDRZEJKI

Andrzejki to jedna z najbardziej tajemniczych nocy w roku, kiedy to staramy się uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej naszej przyszłości…ale przede wszystkim to czas dobrej zabawy, intrygujących wróżb oraz ciekawych spotkań ze znajomymi. I tak też się stało w naszym internacie. Wróżki przewidywały przyszłość na wiele sposobów, z daty urodzin, za pomocą magicznego kręgu, numerologii czy też lanego wosku. Wiele emocji budziły pytania o sprawy sercowe oraz imię swojego przyszłego męża. Zaraz po wróżbach odbyła się dyskoteka andrzejkowa gdzie było mnóstwo tańca oraz dobrej zabawy, nie mogło też zabraknąć tak lubianej przez naszą młodzież belgijki.

Urszula Zarzecka

MIKOŁAJKOWY KIERMASZ CIAST

Zapamiętaj, że najszczęśliwszymi ludźmi nie są ci, którzy otrzymują więcej, ale ci, którzy dają więcej”

H. Jackson Brown Jr.(amerykański pisarz)

Słowa te mają ogromną moc zwłaszcza w okresie około bożonarodzeniowym. Aby upowszechniać wśród  wychowanków internatu bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi każdego roku  w  miesiącu grudniu organizujemy akcje charytatywne. Już 4 grudnia odbył się w internacie Mikołajkowy Kiermasz Ciast, z którego  zebraliśmy  322zł.  Mogliśmy go zorganizować dzięki naszym wychowankom, którzy samodzielnie w swoich domach upiekli ciasta, babeczki i przywieźli do internatu na sprzedaż, jak również tym, którzy te wypieki kupowali.  Dochód ze sprzedaży ciast, przeznaczymy na potrzeby Stowarzyszenia Caritas. W każdym roku pamiętamy także o chorych dzieciach  z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bacikach Średnich. Cieszymy się, że możemy pomóc.

Lilla Maskymczuk

PRAWA DZIECKA – KONKURS

Listopad i grudzień to miesiące w których pamięta się o prawach człowieka i prawach dziecka. 20 listopad to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, natomiast 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W związku z tym ogłosiliśmy w internacie KONKURS na plakat dotyczący Praw Dziecka. Trzy wychowanki wykonały plakaty. Oceny plakatów dokonało 9 osób, czterech wychowawców i pięciu losowo wybranych wychowanków metodą punktową. Pierwsze miejsce zajął plakat Nr 1 autorstwa Sophie Gosko, drugie plakat Nr 3 autorstwa  Natalii Jenczelewskiej i trzecie plakat Nr 2 autorstwa Zuzanny Wojtulewicz.   Nagrody w formie drobnych upominków zostaną wręczone.  Gratulujemy wszystkim trzem  wychowankom  zdolności plastycznych i dziękujemy za udział w konkursie.

Lilla Maksymczuk

   

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Obchodzony 25 listopada Dzień Pluszowego Misia stał się świetną okazją do przeprowadzenia akcji charytatywnej w naszym internacie. Zebrane przez nas już wcześniej paluszki zyskały drugie życie, sprzedawaliśmy je naszym wychowankom za symboliczną, dobrowolną opłatą. Akcja prowadzona już po raz kolejny cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, wszystkie paluszki szybko zyskały nowych właścicieli a my zebraliśmy pieniążki na zaplanowane cele charytatywne. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy wsparli naszą akcję! 
Nie zwalniamy, przed nami mikołajkowy kiermasz ciast,  aniołów z masy solnej oraz ozdób świątecznych. Liczymy na Was!

Urszula Zarzecka

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W tym dniu w naszym internacie przez cały dzień przypominaliśmy jak ważne jest bycie miłym, życzliwym i uśmiechniętym każdego dnia. Już od rana witaliśmy się z uśmiechem oraz serdecznym pozdrowieniem, również dekoracja internatu emanowała radosną energią. Nasze dzielne dziewczyny –  – Vanessa i Julka – rozdawały  cukierki z pozytywną sentencją, natomiast w kąciku życzliwości, na uśmiechniętej emotce młodzież oraz wychowawcy pisali miłe komentarze. Powstało ich mnóstwo! Wieczorem spotkaliśmy się w sali telewizyjnej, tam świetnie się bawiliśmy przy robieniu zdjęć z wykorzystaniem przebrań, powstał też filmik zamieszczony na TikTok. Było bardzo wesoło, życzliwie i miło!

Urszula Zarzecka

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Dnia 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.  W 1989 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło  Konwencję Praw Dziecka. Ze względu na to, że Polska była inicjatorem opracowania praw dziecka i opracowała wstępny projekt Konwencji, Sejm RP ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. W świecie używa się również określenia Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.  Organizacją, która najwięcej działa dla dobra dzieci jest UNICEF. Motywem przewodnim w tym roku jest hasło: ”Pełne prawa dla każdego dziecka”. Organizacja Narodów Zjednoczonych nazwała rok 2023 początkiem ery polikryzysu. Za najistotniejsze współczesne problemy uznano konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne i skutki pandemii COVID-19. Miliony mężczyzn, kobiet i dzieci straciło swoje domy, zostało zmuszone do emigracji, lub straciło życie.W naszym internacie także świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.  Na spotkaniu z grupą wychowanków zapoznaliśmy się z podstawowymi prawami, które przysługują każdemu dziecku, a są zawarte w Konwencji Praw Dziecka. Chętni wychowankowie wzięli udział w Konkursie na plakat o tematyce praw dziecka.

Lilla Maksymczuk

   

DYSKOTEKA

Muzyka, taniec i śpiew…po raz kolejny nasza młodzież pokazała jak potrafi wspólnie i pięknie się bawić. Jesteśmy pewni, że to nie jest ostatnie takie spotkanie!

Urszula Zarzecka

PALIMY ZNICZE BOHATEROM

W dniu 16 listopada 2023r. odwiedziliśmy cmentarz wojskowy przy ul.11 Listopada w Białymstoku. Historię cmentarza i poległych tam Polaków przedstawił nam Pan Marek Gajewski – historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Z czcią i wdzięcznością bohaterom walczącym o naszą niepodległość zapaliliśmy znicze pamięci.

Marzena Wakczuk, Krzysztof Jędrychowski

PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE

Z okazji 105 Rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości w naszym internacie już 09 listopada śpiewaliśmy pieśni patriotyczne naszej Ojczyźnie. Podniosłym akcentem odśpiewania Roty autorstwa Marii Konopnickiej na stojąco zakończyliśmy wieczór mając w pamięci i czci  naszych bohaterów narodowych walczących o niepodległość  Polski.   

Marzena Walczuk

Wychowawca Marzena Walczuk

MASKOTKI – MAŁPKI TERAPIA UŚMIECHEM

Dwa tygodnie października spędziliśmy na szyciu maskotek – małpek. Skąd się u nas wzięły? Fundacja Dr Clown i Firma Many Mornings od kilku lat razem produkują dziecięce uśmiechy wśród małych pacjentów szpitalnych oddziałów dziecięcych. Tworząc maskotki firma Many Mornings daje nowe życie kolorowym skarpetkom drugiego gatunku, które ze względu na nawet niewielkie, niemal niewidoczne defekty, nie mogą trafić do sprzedaży.  Jest to świetny pomysł na ponowne wykorzystanie produktu.W tym roku małpki są szyte ręcznie przez młodzież Internatu X LO w Białymstoku. We wspólną zabawę zaangażowało się wiele osób!. Razem spędziliśmy czas wypychając i szyjąc małpki wg określonego wzoru. Maskotki „wypełniliśmy” również swoją pozytywna energią i radością. Mamy nadzieję, że dzieci które je otrzymają poczują się lepiej!Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w masową produkcję maskotek!

Magdalena Korycka

DZIEŃ NAUCZYCIELA

W dniu 14 października w oświacie to  dość znacząca data.  Oficjalna nazwa tego dnia brzmi Dzień Komisji Edukacji Narodowej, to często zamiennie mówimy Święto Edukacji Narodowej czyli święto wszystkich nauczycieli, pedagogów, pracowników oświaty ale również wszystkich uczniów. W naszym internacie także świętowaliśmy ten dzień. Wychowankowie składali życzenia, częstowali słodkościami. W Sali telewizyjnej przygotowano chwilę wspomnień wszystkim pracownikom internatu zamieszczając ich zdjęcia z pracy w internacie z ostatnich 20 lat.Jako że w tym roku mija 250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w związku z tym w sali telewizyjnej zamieszczono gazetkę z której można było dowiedzieć się najważniejszych informacji dotyczących KEN.W tym dniu było świątecznie i bardzo miło.

     Lilla Maksymczuk

ZABAWA INTEGRACYJNA

W dniu  18.10.2023r nasi pierwszoklasiści uczestniczyli w zorganizowanej specjalnie dla nich imprezie integracyjnej. Tym razem, motywem przewodnim naszej zabawy był znany i lubiany przez wszystkich Mały Książę. Przygotowaliśmy zatem siedem planet, które każda grupa musiała odwiedzić i wykonać zadania pod czujnym okiem naszych prowadzących. Były kalambury, szyfr do odgadnięcia, quiz wiedzy o internacie czy też rozpoznawanie napoi oraz rzeczy z zamkniętymi oczami. Nie obyło się bez niespodzianki dla wychowawców oraz pani Kierownik. Nasi pierwszacy mieli jedyną i niepowtarzalną okazję aby ułożyć wiersz o swoim wychowawcy, który został wyrecytowany podczas wręczania ozdobionych przez nich   kubków. Była świetna współpraca oraz  mnóstwo śmiechu i zabawy. Najlepsi  tradycyjnie otrzymali nagrodę w postaci jakże wyczekiwanego tortu. Kolejna taka zabawa już za rok!

Urszula Zarzecka

SPRZĄTANIE ŚWIATA

„Sprzątanie Świata” to akcja znana wszystkim. Tegoroczna edycja  przebiegała pod hasłem:  Sprzątanie łączy ludzi”. W dniu 15 września 2023 r. grupa wychowanków Internatu X LO przyłączyła się aktywnie do tej akcji. Jak co roku pełni energii do pracy,  porządkowaliśmy teren parku przy ulicy Wierzbowej. W zaroślach mieliśmy co zbierać. Nasi archeolodzy wykopywali współczesne eksponaty 🙂 Jesteśmy dumni, osiągnęliśmy wiele satysfakcji z dobrej roboty. Dziękuję wszystkim wychowankom zaangażowanym w akcję.

Irena Bajsicka

DZIEŃ DZIECKA – DZIEŃ SPORTU

Dzień dziecka, dzień sportu i zakończenie roku szkolnego odbyło się 12 czerwca 2023 r. 

Pogoda lubi płatać figle, a więc tegoroczna impreza odbyło się w holu.

Zaplanowane na boisku konkurencje sportowe zamieniliśmy na gry planszowe.

Irena Bajsicka

Magdalena Korycka                                                                         

Lilla Maksymczuk                                                                                                                                                

Urszula Zarzecka

                                                                                                                                       

JESTEŚMY EKO

Od kilku lat prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów. W wyznaczonych miejscach stoją oznakowane kosze. W tym roku szkolnym akcję segregacji rozszerzyliśmy.

Raz w tygodniu wychowankowie zbierają zgromadzone puste plastikowe butelki, puszki i kartony po napojach. Worki z odpadami są wynoszone do odpowiednich pojemników.

Nakrętki są zbierane oddzielnie, ponieważ w ramach akcji „Zakręcamy i pomagamy” od kilku lat niezmiennie wspieramy Emilkę P.   

Irena Bajsicka

MIĘDZYNARODOWY KONKURS INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

Znajomość historii buduje naszą tożsamość. 07 kwietnia 2023 roku Komisja konkursowa przyznała status laureata naszemu wychowankowi Kacprowi Lenczewskiemu pod opieką wychowawcy Marzeny Walczuk, w etapie regionalnym – Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Czekamy na wyniki drugiego etapu w etapie międzynarodowym. Miło jest za ciężką pracę otrzymać gratulacje i nagrody.
Marzena Walczuk

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW – ROCZNIK 2023

Każdego roku, o tej samej porze, w kwietniu,  dzień przed zakończeniem roku klas maturalnych w szkołach, w naszym internacie spotykamy się po raz ostatni z wychowankami, którzy kończą w danym roku szkołę średnią. Tak też było i tego roku. Ostatni wspólny wieczór z Absolwentami 2023 upłynął bardzo miło przy herbatce i słodkim poczęstunku. Pani Kierownik złożyła życzenia, jak również wręczyła dyplomy i drobne upominki. Wspólnie obejrzeliśmy film, pokazujący urywki  z pobytu Absolwentów w internacie. Mamy nadzieję, że czas spędzony w internacie będą miło wspominać. Życzymy wszystkim wielu sukcesów w dalszym życiu, radości, wiele szczęścia i dobrych wyborów w dorosłym życiu zawodowym i osobistym. Do zobaczenia.

Wychowawca Lilla Maksymczuk

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI SZKOŁY POLICEALNEJ ZSZ NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Dnia 20 kwietnia w naszym internacie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Szkoły Policealnej ZSZ Nr 2 w Białymstoku. Zainteresowana młodzież zapoznana została z możliwością  kontynuowania nauki w Szkole Policealnej przy ul. Świętojańskiej na kierunkach:  technik administracji i technik usług kosmetycznych. W trakcie spotkania można było skorzystać z zabiegu parafiny na dłonie.

 Lilla Maksymczuk

KONFERENCJA BURS I INTERNATÓW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO – SUPRAŚL 2023

W dniach 21-22 kwietnia 2023 r. przedstawiciele naszego Samorządu Internatu wzięli udział w konferencji skierowanej do wychowanków internatów i burs województwa podlaskiego. Konferencja pod nazwą „Komunikacja jako podstawa dobrego funkcjonowania w społeczeństwie” odbyła się w Internacie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.
Program konferencji był bardzo ciekawy i oparty na zajęciach warsztatowych. Miło nas zaskoczyli prowadzący panele dyskusyjne jak i zajęcia warsztatowe, bo byli nimi wychowankowie internatu liceum plastycznego. Poniżej przedstawiamy najciekawsze punkty programu konferencji.

+ „Czym jest komunikacja. Rodzaje i formy komunikacji oraz zagrożenia z nią płynące” – panel dyskusyjny
+ „Hejt oraz przemoc werbalna – jako negatywne formy komunikacji w środowisku szkolnym – zajęcia warsztatowe
+ „Komunikacja na płaszczyźnie wychowawca- wychowanek – rodzic, jako podstawa dobrej współpracy w procesie opiekuńczo-wychowawczym w internatach i bursach szkolnych” – zajęcia warsztatowe

Dariusz Daniluk

DZIEŃ OTWARTY W X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

Nie mogło zabraknąć na dniach otwartych naszego internatu, najlepszego w mieście. Pamiętaj Kandydacie, że jeżeli dostaniesz się do naszej szkoły masz miejsce zapewnione w internacie. Kandydatów jak co rok będzie wielu na jedno miejsce, zatem wybierz mądrze. Zapraszamy.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Dnia 29.03.2023 r. wychowawca internatu Karolina Dziemiańczyk zorganizowała wyjście do Przedszkola Samorządowego nr 27 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. W ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom” wychowanki z grupy IV przeczytały dzieciom bajki Przedszkolaki uważnie wysłuchały czytanych treści bajek. Udział młodzieży w tym spotkaniu dał im dużo satysfakcji i zadowolenia.

PROMOCJA INTERNATU

Promocja naszego internatu. Klub Żywienia na dni otwarte w X Liceum Ogólnokształcącym przygotował pyszne muffinki, aby zachęcić młodzież z poza Białegostoku do zamieszkania w najlepszym internacie w mieście czyli Internacie X LO przy Zwycięstwa. Zapraszamy!!!

 Marzena Walczuk opiekun

TURNIEJ TENISA STOŁOWGO INTERNATÓW I BURS

W dniu 20 marca 2023r. już po raz siedemnasty zorganizowaliśmy Turniej Tenisa Stołowego Internatów i Burs. W turnieju wzięło udział dziesięć placówek:

Internat X Liceum Ogólnokształcącego Białystok – gospodarze,
Internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących I Technicznych Białystok,
Internat Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych Białystok,
Internat VIII LO Białystok,
Internat Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 Białystok,
Bursa Szkolna Białystok,
Internat Zespołu Szkół Mechanicznych Białystok,
Internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Marianowo,
Internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Mońki.

Turniej odbył się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 16. W zawodach wzięło udział 32 zawodników. Nasz internat reprezentowała silna grupa wychowanków wyłoniona w wewnętrznym turnieju tenisa stołowego. Podczas zawodów rozegraliśmy ponad sześćdziesiąt meczów. Turniej był świetną okazją nie tylko do rywalizacji sportowej, ale również do  integracji młodzieży z różnych placówek oraz wspaniałego kibicowania swoim faworytom. Ostatecznie, na podium stanęli:
Miejsce I – Mateusz Mróz – wychowanek Internatu ZSOiT
Miejsce II – Katarzyna Ziniewicz  – wychowanka Internatu XLO.
Miejsce III – Kinga Bach –  wychowanka Internatu XLO.

Gratulujemy zwycięzcom, a w sposób szczególny naszym dzielnym dziewczynom, które prezentując bardzo wysoki poziom, zajęły tak wysokie pozycje na podium. Brawo!

Urszula Zarzecka

TURNIEJ FUTSALU INTERNÓW I BURS

W dniu 14.03.23r. wzięliśmy udział w Turnieju Futsalu Internatów i Burs, który został zorganizowany w Internacie Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Białymstoku. W turnieju wzięło udział osiem drużyn. Po raz kolejny mieliśmy okazję stawić czoło wymagającym przeciwnikom. Była gra zespołowa, było kilka pięknych bramek, były też świetne indywidualne akcje. Jednak nieco przespany początek turnieju było bardzo ciężko odrobić w dalszym ciągu zmagań sportowych. Ostatecznie, nie udało nam się wyjść z grupy. Dziękujemy naszym chłopakom za włożone serce i zaangażowanie oraz grę fair-play. Trenujemy dalej i czekamy na kolejne wyzwania.

Urszula Zarzecka

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO INTERNATU X LO

W związku z organizowanym przez nas Turniejem Tenisa Stołowego Internatów i Burs  musieliśmy wyłonić wychowanków, którzy będą godnie reprezentować nas na zawodach. Zainteresowanie udziałem w turnieju okazało się bardzo duże, nasi wychowankowie wyraźnie zintensyfikowali treningi w sali tenisowej, chętnych do gry mieliśmy bardzo wielu.  W dniu 13 marca 2023r. rozegraliśmy nasz wewnętrzny turniej. Po zaciętej I emocjonującej walce wyłoniliśmy najlepszych, oto oni: Katarzyna Ziniewicz, Kinga Bach, Konrad Kobeszko, Artsiom Noryn, Kacper Łobacz, Adria Gola. Gratulujemy i życzymy powodzenia w turnieju.

Urszula Zarzecka

MARIANOWO 2023

1 marca 2023 roku w Internacie Zespołu Szkół w Marianowie odbył się IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko – Fotograficznego „PODLASKIE W MOIM SERCU” i cieszymy się, że wychowankowie naszego internatu po raz kolejny wzięli w  nim udział Magdalena Włostowska, Wiktoria Szczur w części recytatorskiej, Natalia Szymkowska w części fotograficznej „Przydrożne krzyże, kapliczki, figury” oraz Wiktoria Tadaj – nasz fotoreporter. Miłą wiadomością jest to, że wyróżniona praca fotograficzna Natalii Szymkowskiej „Przydrożny krzyż w Kowalewszczyźnie”  znalazła uznanie w oczach komisji konkursowej.Gratulujemy Natalii. Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie na uroczystą galę i oczywiście za otrzymany dyplom z nagrodami.

Krzysztof Jędrychowski

SPOTKANIA Z HISTORIĄ

09.03.2023 mieliśmy okazję poznać losy legionisty i żołnierza niezłomnego , związanego również z ziemią białostocką dowódcy wojskowego Augusta Emila Fieldorfa. Prelekcję prowadził Pan Marek G. – przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Marzena Walczuk

KONKURS CZYSTOŚCI

Uwaga!

   Zakończył się już pierwszy semestr roku szkolnego 2022/2023. Dokonaliśmy analizy  waszych  poczynań  w zakresie porządkowania pokoi mieszkalnych w których mieszkacie. Policzyliśmy punkty ujemne, które otrzymaliście w ramach Konkursu czystości i wyłoniliśmy wychowanków,  do których pokoi  trafią lodówki , tzw. przechodnie. Lodówek mamy w sumie 6 sztuk i trafią do pokoi czteroosobowych.

    Wychowanki, które nie otrzymały ani jednego punktu ujemnego, i zawsze kiedy się tam nie wejdzie, rano, w południe, czy wieczorem jest czysto są to: 11 i 12. Gratulujemy.

    Z niewielką ilością punktów ujemnych lodówki do pokoi mieszkalnych otrzymują także wychowanki z p.40,p. 1,p. 6, p.19. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Konkurs czystości trwa dalej. 

                                                                                                                                                    Lilla Maksymczuk

WOLONTARIAT W INTERNACIE X LO

Dzięki Wam kolejny raz pomagamy ludziom samotnym i potrzebującym. Wiele lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem Caritas działającym przy parafii Bł. Bolesławy Lament w Białymstoku. Wspieramy zbiórką pieniędzy oraz środkami czystości.
Poza tym pamiętamy o dzieciach z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bacikach Średnich. Ośrodek ten udziela całodobowej opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży z ciężkimi chorobami przewlekłymi i upośledzeniami. Zakład zapewnia środki farmaceutyczne, materiały medyczne, wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia, a także opiekę w czasie organizowanych zajęć kulturalno-rekreacyjnych.
Akcje charytatywne są stałym punktem naszych działań i cieszymy się że możemy pomóc!

Magdalena Korycka

KONKURS ŚWIĄTECZNY POKÓJ

Tradycyjnie w grudniu organizujemy konkurs Świąteczny pokój”. W dniu 16.12.2021r. o godz. 18.00 Komisja Konkursowa dokonała oceny pokoi mieszkalnych, które zgłosiły się do konkursu.Oceny dokonano w następujących kategoriach:
– świeżość i czystość w pokoju mieszkalnym,
– pomysłowość i oryginalność kompozycji świątecznej,
– różnorodność wykorzystanych elementów,
– ogólne wrażenie estetyczne.
Komisja dokonała oceny „Świątecznych pokoi” w 4 pokojach, które zgłosiły się do konkursu.
Najwyżej zostały ocenione pokoje w których młodzież wykonała ozdoby własnoręcznie:
I miejsce – pokój nr 26
II miejsce – pokój nr 40
III miejsce ex aequo – pokój nr 2 i pokój nr 44/1
Za zajęcie I miejsca nagroda – bilet do kina na dowolny film + słodkości
Za zajęcie II miejsca – bilet do kina na dowolny film
Za zajęcie III miejsca – kubek pełen słodyczy.

GRATULUJEMY!!! Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w konkursie.

 Lilla Maksymczuk

                                                                                            

MARATON PISANIA LISTÓW 28.11-09.12.2022r.

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane, aby odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. W tym roku motywem przewodnim Maratonu  było  prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Młodzież poprzez napisanie listu w obronie konkretnej osoby mogła  okazać  wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości! Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości ludzi i ich edukację na temat praw człowieka, a także oferuje im unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez Polaków i ludzi na całym świecie  są naprawdę skuteczne.

W sumie napisaliśmy 111 listów w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Zapakowane w kopertę zostały  wysłane do Ambasad państw, z których te osoby pochodzą.
Dziękuje wszystkim, którzy brali udział w akcji.

Lilla Maksymczuk

          

XVIII EDYCJA KONKURSU BOŻONARODZENIOWA SZOPKA

Po długiej przerwie ponownie spotkaliśmy się na konkursie „Bożonarodzeniowa szopka – nasza tradycja i współczesność” organizowanym przez Towarzystwo Internatów i Burs. Jest on skierowany do młodzieży z internatów i burs całego województwa podlaskiego. To już XVIII edycja konkursu. Tym razem prace przygotowała Gabrysia K., która olśniła nas swoim talentem plastycznym:-) Niesamowita szopka przybrała formę obrazu, który wyeksponowaliśmy na sztaludze. Prezentowała się dostojnie i zwracała uwagę uczestników oraz jury konkursu. Gratulujemy wyróżnienia!!!

Magdalena Korycka

DZIEŃ ANIOŁA CZĘŚĆ 2

Dzień Anioła kolejne spotkanie, na którym nasze prace otrzymały swój indywidualny styl: kolor, uśmiech i pozytywną energię.

Magdalena Korycka

BUDŻET PARTYCYPATYCJNY DLA BURS INTERNATÓW

W tym roku, w miesiącach listopad-grudzień wzięliśmy udział w projekcie „Budżet partycypacyjny dla burs” organizowanym przez Fundację EFC, z którą od lat współpracujemy. W ramach tego projektu, zarówno pani kierownik, wychowawcy jak i młodzież wzięliśmy udział w warsztatach, szkoleniach oraz złożyliśmy wniosek o przyznanie grantu na realizację budżetu. Cały proces pracy nad wnioskiem był doskonałą okazją do lepszej integracji młodzieży we wspólne, angażujące i atrakcyjne działanie. Jednocześnie wychowankowie uczyli się współpracy, dochodzenia do kompromisu, rozmawiania o swoich pomysłach i potrzebach w przestrzeni internatu. Młodzież, która zaangażowała się w projekt nie tylko opisała wszystkie etapy tworzenia budżetu, ale również nagrała filmik promocyjny, wykazując się pomysłowością oraz niebywałym poczuciem humoru. Niestety, nie udało się nam zdobyć grantu, ale doświadczenie, które zdobyliśmy w tym roku, na pewno zaprocentuje w kolejnych edycjach takich projektów.

Urszula Zarzecka

SPOTKANIE WIGILIJNE

Spotkanie Wigilijne jest tradycją naszego internatu i stanowi bardzo ważny element wspólnego przebywania ze sobą zarówno mieszkańców internatu, jak i zaproszonych gości. Ta szczególna uroczystość odbyła się 19 grudnia 2022r o godz.19.00. Świąteczny nastrój podkreślił występ artystyczny wychowanków oraz modlitwą poprowadzoną przez Księdza proboszcza Jacka Tomkiela. Następnie zebrani podzielili się opłatkiem i zasiedli do wieczerzy, na którą serwowane były tradycyjne potrawy wigilijne. Wieczór zakończył się wspólnym kolędowaniem. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.

Krzysztof Jędrychowski

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

Dwa dni pieczenia pierniczków świątecznych na naszą wigilię. Ciężką pracę zagniatania ciasta przejęła płeć męska. Igor , Piotr i Kacper doskonale poradzili sobie z zadaniem. Dobrze wyrobione ciasto łatwiej było wałkować i wykrajać kształty. Dwa popołudnia ciężkiej pracy zaowocowały pięknie ozdobionymi kolorowym lukrem ciasteczkami świątecznymi. Radosną atmosferę spotkania uprzyjemniały świąteczne piosenki okresu Bożego Narodzenia.

Marzena Walczuk

MIKOŁAJKOWY KIERMASZ CIAST

Już nie po raz pierwszy w naszym internacie  został zorganizowany  MIKOŁAJKOWY  KIERMASZ  CIAST. Nasi wychowankowie sami piekli pyszne ciasta. Akcja miała cel charytatywny, a dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na potrzeby dzieci z Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego  w Bacikach. To miejsce,  gdzie na co dzień mieszkają dzieci i młodzież do 22 roku życia, zmagająca się z różnymi chorobami i niepełnosprawnościami. Nasz internat od kilku lat w okresie przedświątecznym wspomaga Zakład w Bacikach. Wszystkie słodkości przygotowane przez młodzież były przepyszne i rozeszły się bardzo szybko. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacji kiermaszu.

 Lilla Maksymczuk

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Z okazji Dnia Pluszowego Misia kolejny raz zorganizowaliśmy kiermasz charytatywny. Wykorzystaliśmy pluszaki, maskotki i misie, które teraz cieszą kolejnych właścicieli! Jak co roku wesprzemy dzieci z Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Bacikach Średnich. Dziękujemy Wszystkim darczyńcom! Zaskoczyliście nas swoją hojnością!

Magdalena Korycka