f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

You may like:

Image Alt

Wydarzenia

MIĘDZYNARODOWY KONKURS INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

Znajomość historii buduje naszą tożsamość. 07 kwietnia 2023 roku Komisja konkursowa przyznała status laureata naszemu wychowankowi Kacprowi Lenczewskiemu pod opieką wychowawcy Marzeny Walczuk, w etapie regionalnym – Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Czekamy na wyniki drugiego etapu w etapie międzynarodowym. Miło jest za ciężką pracę otrzymać gratulacje i nagrody.
Marzena Walczuk

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW – ROCZNIK 2023

Każdego roku, o tej samej porze, w kwietniu,  dzień przed zakończeniem roku klas maturalnych w szkołach, w naszym internacie spotykamy się po raz ostatni z wychowankami, którzy kończą w danym roku szkołę średnią. Tak też było i tego roku.

   Ostatni wspólny wieczór z Absolwentami 2023 upłynął bardzo miło przy herbatce i słodkim poczęstunku.

   Pani Kierownik złożyła życzenia, jak również wręczyła dyplomy i drobne upominki. Wspólnie obejrzeliśmy film, pokazujący urywki  z pobytu Absolwentów w internacie. Mamy nadzieję, że czas spędzony w internacie będą miło wspominać.

   Życzymy wszystkim wielu sukcesów w dalszym życiu, radości, wiele szczęścia i dobrych wyborów w dorosłym życiu zawodowym i osobistym.

                                                                                   Do zobaczenia.

                                                                                   Wychowawca Lilla Maksymczuk

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI SZKOŁY POLICEALNEJ ZSZ NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Dnia 20 kwietnia w naszym internacie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Szkoły Policealnej ZSZ Nr 2 w Białymstoku. Zainteresowana młodzież zapoznana została z możliwością  kontynuowania nauki w Szkole Policealnej przy ul. Świętojańskiej na kierunkach:  technik administracji i technik usług kosmetycznych. W trakcie spotkania można było skorzystać z zabiegu parafiny na dłonie.

                                                                                                                       Lilla Maksymczuk

KONFERENCJA BURS I INTERNATÓW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO – SUPRAŚL 2023

W dniach 21-22 kwietnia 2023 r. przedstawiciele naszego Samorządu Internatu wzięli udział w konferencji skierowanej do wychowanków internatów i burs województwa podlaskiego. Konferencja pod nazwą „Komunikacja jako podstawa dobrego funkcjonowania w społeczeństwie” odbyła się w Internacie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.
Program konferencji był bardzo ciekawy i oparty na zajęciach warsztatowych. Miło nas zaskoczyli prowadzący panele dyskusyjne jak i zajęcia warsztatowe, bo byli nimi wychowankowie internatu liceum plastycznego.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze punkty programu konferencji.

+ „Czym jest komunikacja. Rodzaje i formy komunikacji oraz zagrożenia z nią płynące” – panel dyskusyjny
+ „Hejt oraz przemoc werbalna – jako negatywne formy komunikacji w środowisku szkolnym – zajęcia warsztatowe
+ „Komunikacja na płaszczyźnie wychowawca- wychowanek – rodzic, jako podstawa dobrej współpracy w procesie opiekuńczo-wychowawczym w internatach i bursach szkolnych” – zajęcia warsztatowe

Dariusz Daniluk

DZIEŃ OTWARTY W X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

Nie mogło zabraknąć na dniach otwartych naszego internatu, najlepszego w mieście. Pamiętaj Kandydacie, że jeżeli dostaniesz się do naszej szkoły masz miejsce zapewnione w internacie. Kandydatów jak co rok będzie wielu na jedno miejsce, zatem wybierz mądrze. Zapraszamy.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Dnia 29.03.2023 r. wychowawca internatu Karolina Dziemiańczyk zorganizowała wyjście do Przedszkola Samorządowego nr 27 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku

W ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom” wychowanki z grupy IV przeczytały dzieciom bajki Przedszkolaki uważnie wysłuchały czytanych treści bajek.

Udział młodzieży w tym spotkaniu dał im dużo satysfakcji i zadowolenia.

PROMOCJA INTERNATU

Promocja naszego internatu

                            Klub Żywienia na dni otwarte w X Liceum Ogólnokształcącym przygotował pyszne muffinki, aby zachęcić młodzież z poza Białegostoku do zamieszkania w najlepszym internacie w mieście czyli Internacie X LO przy Zwycięstwa. Zapraszamy!!!!

 Marzena Walczuk opiekun

TURNIEJ TENISA STOŁOWGO INTERNATÓW I BURS

W dniu 20 marca 2023r. już po raz siedemnasty zorganizowaliśmy Turniej Tenisa Stołowego Internatów i Burs. W turnieju wzięło udział dziesięć placówek:

 • Internat X Liceum Ogólnokształcącego Białystok – gospodarze,
 • Internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących I Technicznych Białystok,
 • Internat Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych Białystok,
 • Internat VIII LO Białystok,
 • Internat Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 Białystok,
 • Bursa Szkolna Białystok,
 • Internat Zespołu Szkół Mechanicznych Białystok,
 • Internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Marianowo,
 • Internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Mońki.

Turniej odbył się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 16. W zawodach wzięło udział 32 zawodników. Nasz internat reprezentowała silna grupa wychowanków wyłoniona w wewnętrznym turnieju tenisa stołowego. Podczas zawodów rozegraliśmy ponad sześćdziesiąt meczów. Turniej był świetną okazją nie tylko do rywalizacji sportowej, ale również do  integracji młodzieży z różnych placówek oraz wspaniałego kibicowania swoim faworytom. Ostatecznie, na podium stanęli:

 • Miejsce I – Mateusz Mróz – wychowanek Internatu ZSOiT
 • Miejsce II – Katarzyna Ziniewicz  – wychowanka Internatu XLO.
 • Miejsce III – Kinga Bach –  wychowanka Internatu XLO.

Gratulujemy zwycięzcom, a w sposób szczególny naszym dzielnym dziewczynom, które prezentując bardzo wysoki poziom, zajęły tak wysokie pozycje na podium. Brawo!

Urszula Zarzecka

TURNIEJ FUTSALU INTERNÓW I BURS

W dniu 14.03.23r. wzięliśmy udział w Turnieju Futsalu Internatów i Burs, który został zorganizowany w Internacie Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Białymstoku. W turnieju wzięło udział osiem drużyn. Po raz kolejny mieliśmy okazję stawić czoło wymagającym przeciwnikom. Była gra zespołowa, było kilka pięknych bramek, były też świetne indywidualne akcje. Jednak nieco przespany początek turnieju było bardzo ciężko odrobić w dalszym ciągu zmagań sportowych. Ostatecznie, nie udało nam się wyjść z grupy. Dziękujemy naszym chłopakom za włożone serce i zaangażowanie oraz grę fair-play. Trenujemy dalej i czekamy na kolejne wyzwania.

Urszula Zarzecka

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO INTERNATU X LO

W związku z organizowanym przez nas Turniejem Tenisa Stołowego Internatów i Burs  musieliśmy wyłonić wychowanków, którzy będą godnie reprezentować nas na zawodach. Zainteresowanie udziałem w turnieju okazało się bardzo duże, nasi wychowankowie wyraźnie zintensyfikowali treningi w sali tenisowej, chętnych do gry mieliśmy bardzo wielu.  W dniu 13 marca 2023r. rozegraliśmy nasz wewnętrzny turniej. Po zaciętej I emocjonującej walce wyłoniliśmy najlepszych, oto oni: Katarzyna Ziniewicz, Kinga Bach, Konrad Kobeszko, Artsiom Noryn, Kacper Łobacz, Adria Gola. Gratulujemy i życzymy powodzenia w turnieju.

Urszula Zarzecka

MARIANOWO 2023

1 marca 2023 roku w Internacie Zespołu Szkół w Marianowie odbył się IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko – Fotograficznego „PODLASKIE W MOIM SERCU” i cieszymy się, że wychowankowie naszego internatu po raz kolejny wzięli w  nim udział.

Magdalena Włostowska, Wiktoria Szczur w części recytatorskiej, Natalia Szymkowska w części fotograficznej „Przydrożne krzyże, kapliczki, figury” oraz Wiktoria Tadaj – nasz fotoreporter.

Miłą wiadomością jest to, że wyróżniona praca fotograficzna Natalii Szymkowskiej „Przydrożny krzyż w Kowalewszczyźnie”  znalazła uznanie w oczach komisji konkursowej.

Gratulujemy Natalii.

Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie na uroczystą galę i oczywiście za otrzymany dyplom z nagrodami.

Krzysztof Jędrychowski

SPOTKANIA Z HISTORIĄ

09.03.2023 mieliśmy okazję poznać losy legionisty i żołnierza niezłomnego , związanego również z ziemią białostocką dowódcy wojskowego Augusta Emila Fieldorfa. Prelekcję prowadził Pan Marek G. – przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

09.03.2023 mieliśmy okazję poznać losy legionisty i żołnierza niezłomnego , związanego również z ziemią białostocką dowódcy wojskowego Augusta Emila Fieldorfa. Prelekcję prowadził Pan Marek G. – przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Marzena Walczuk

KONKURS CZYSTOŚCI

Uwaga!

   Zakończył się już pierwszy semestr roku szkolnego 2022/2023. Dokonaliśmy analizy  waszych  poczynań  w zakresie porządkowania pokoi mieszkalnych w których mieszkacie. Policzyliśmy punkty ujemne, które otrzymaliście w ramach Konkursu czystości i wyłoniliśmy wychowanków,  do których pokoi  trafią lodówki , tzw. przechodnie. Lodówek mamy w sumie 6 sztuk i trafią do pokoi czteroosobowych.

    Wychowanki, które nie otrzymały ani jednego punktu ujemnego, i zawsze kiedy się tam nie wejdzie, rano, w południe, czy wieczorem jest czysto są to: 11 i 12. Gratulujemy.

    Z niewielką ilością punktów ujemnych lodówki do pokoi mieszkalnych otrzymują także wychowanki z p.40,p. 1,p. 6, p.19. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Konkurs czystości trwa dalej. 

                                                                                                                                                    Lilla Maksymczuk

WOLONTARIAT W INTERNACIE X LO

Wolontariat Internat X LO

Dzięki Wam kolejny raz pomagamy ludziom samotnym i potrzebującym. Wiele lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem Caritas działającym przy parafii Bł. Bolesławy Lament w Białymstoku. Wspieramy zbiórką pieniędzy oraz środkami czystości.

Poza tym pamiętamy o dzieciach z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bacikach Średnich. Ośrodek ten udziela całodobowej opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży z ciężkimi chorobami przewlekłymi i upośledzeniami. Zakład zapewnia środki farmaceutyczne, materiały medyczne, wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia, a także opiekę w czasie organizowanych zajęć kulturalno-rekreacyjnych.

Akcje charytatywne są stałym punktem naszych działań i cieszymy się że możemy pomóc!
Magdalena Korycka

KONKURS ŚWIĄTECZNY POKÓJ

Tradycyjnie w grudniu organizujemy konkurs Świąteczny pokój”.

W dniu 16.12.2021r. o godz. 18.00 Komisja Konkursowa dokonała oceny pokoi mieszkalnych, które zgłosiły się do konkursu.

Oceny dokonano w następujących kategoriach:

– świeżość i czystość w pokoju mieszkalnym

-pomysłowość i oryginalność kompozycji świątecznej

– różnorodność wykorzystanych elementów

-ogólne wrażenie estetyczne

Komisja dokonała oceny „Świątecznych pokoi” w 4 pokojach, które zgłosiły się do konkursu

Najwyżej zostały ocenione pokoje w których młodzież wykonała ozdoby własnoręcznie:

– I miejsce – pokój nr 26

– II miejsce – pokój nr 40

– III miejsce ex aequo – pokój nr 2 i pokój nr 44/1

Za zajęcie I miejsca nagroda – bilet do kina na dowolny film + słodkości

Za zajęcie II miejsca – bilet do kina na dowolny film

Za zajęcie III miejsca – kubek pełen słodyczy.

GRATULUJEMY!!!!!

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w konkursie.

                                                                                                                             Lilla Maksymczuk

MARATON PISANIA LISTÓW 2022R.   – 28.11-09.12.22r.

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane, aby odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu  było  prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Młodzież poprzez napisanie listu w obronie konkretnej osoby mogła  okazać  wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!

Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości ludzi i ich edukację na temat praw człowieka, a także oferuje im unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez Polaków i ludzi na całym świecie  są naprawdę skuteczne.

      W sumie napisaliśmy 111 listów w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Zapakowane w kopertę zostały  wysłane do Ambasad państw, z których te osoby pochodzą. Dziękuje wszystkim, którzy brali udział w akcji????

                                                                                                                                Lilla Maksymczuk

XVIII EDYCJA KONKURSU BOŻONARODZENIOWA SZOPKA

Po długiej przerwie ponownie spotkaliśmy się na konkursie „Bożonarodzeniowa szopka – nasza tradycja i współczesność” organizowanym przez Towarzystwo Internatów i Burs. Jest on skierowany do młodzieży z internatów i burs całego województwa podlaskiego. To już XVIII edycja konkursu. Tym razem prace przygotowała Gabrysia K., która olśniła nas swoim talentem plastycznym:-) Niesamowita szopka przybrała formę obrazu, który wyeksponowaliśmy na sztaludze. Prezentowała się dostojnie i zwracała uwagę uczestników oraz jury konkursu. Gratulujemy wyróżnienia!!!

Magdalena Korycka

DZIEŃ ANIOŁA CZĘŚĆ 2

Dzień Anioła kolejne spotkanie, na którym nasze prace otrzymały swój indywidualny styl: kolor, uśmiech i pozytywną energię.

Magdalena Korycka

BUDŻET PARTYCYPATYCJNY DLA BURS INTERNATÓW

W tym roku, w miesiącach listopad-grudzień wzięliśmy udział w projekcie „Budżet partycypacyjny dla burs” organizowanym przez Fundację EFC, z którą od lat współpracujemy. W ramach tego projektu, zarówno pani kierownik, wychowawcy jak i młodzież wzięliśmy udział w warsztatach, szkoleniach oraz złożyliśmy wniosek o przyznanie grantu na realizację budżetu. Cały proces pracy nad wnioskiem był doskonałą okazją do lepszej integracji młodzieży we wspólne, angażujące i atrakcyjne działanie. Jednocześnie wychowankowie uczyli się współpracy, dochodzenia do kompromisu, rozmawiania o swoich pomysłach i potrzebach w przestrzeni internatu. Młodzież, która zaangażowała się w projekt nie tylko opisała wszystkie etapy tworzenia budżetu, ale również nagrała filmik promocyjny, wykazując się pomysłowością oraz niebywałym poczuciem humoru. Niestety, nie udało się nam zdobyć grantu, ale doświadczenie, które zdobyliśmy w tym roku, na pewno zaprocentuje w kolejnych edycjach takich projektów.
Urszula Zarzecka

SPOTKANIE WIGILIJNE

Spotkanie Wigilijne jest tradycją naszego internatu i stanowi bardzo ważny element wspólnego przebywania ze sobą zarówno mieszkańców internatu, jak i zaproszonych gości. Ta szczególna uroczystość odbyła się 19 grudnia 2022r o godz.19.00.

Świąteczny nastrój podkreślił występ artystyczny wychowanków oraz modlitwą poprowadzoną przez Księdza proboszcza Jacka Tomkiela.

Następnie zebrani podzielili się opłatkiem i zasiedli do wieczerzy, na którą serwowane były tradycyjne potrawy wigilijne.

Wieczór zakończył się wspólnym kolędowaniem.

Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.

Krzysztof Jędrychowski

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

Dwa dni pieczenia pierniczków świątecznych na naszą wigilię.

          Ciężką pracę zagniatania ciasta przejęła płeć męska. Igor , Piotr i Kacper doskonale poradzili sobie z zadaniem. Dobrze wyrobione ciasto łatwiej było wałkować i wykrajać kształty. Dwa popołudnia ciężkiej pracy zaowocowały pięknie ozdobionymi kolorowym lukrem ciasteczkami świątecznymi. Radosną atmosferę spotkania uprzyjemniały świąteczne piosenki okresu Bożego Narodzenia.

Marzena Walczuk

MIKOŁAJKOWY KIERMASZ CIAST

Już nie po raz pierwszy w naszym internacie  został zorganizowany  MIKOŁAJKOWY  KIERMASZ  CIAST. Nasi wychowankowie sami piekli pyszne ciasta. Akcja miała cel charytatywny, a dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na potrzeby dzieci z Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego  w Bacikach. To miejsce,  gdzie na co dzień mieszkają dzieci i młodzież do 22 roku życia, zmagająca się z różnymi chorobami i niepełnosprawnościami. Nasz internat od kilku lat w okresie przedświątecznym wspomaga Zakład w Bacikach.

  Wszystkie słodkości przygotowane przez młodzież były przepyszne i rozeszły się bardzo szybko. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacji kiermaszu.

   Lilla Maksymczuk

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Z okazji Dnia Pluszowego Misia kolejny raz zorganizowaliśmy kiermasz charytatywny. Wykorzystaliśmy pluszaki, maskotki i misie, które teraz cieszą kolejnych właścicieli! Jak co roku wesprzemy dzieci z Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Bacikach Średnich. Dziękujemy Wszystkim darczyńcom! Zaskoczyliście nas swoją hojnością!

Magdalena Korycka

WIECZÓR WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” A Ty przygodny wędrowcze strzeż się przepowiedni! To co usłyszysz spełni się w najbliższym czasie. A roztropność i rozwaga będą Twoją tarczą! Powodzenia!

P.S. Dziękuję za pomoc wróżkom i wróżbitom.

Magdalena Korycka

DZIEŃ ANIOŁA

Dzień Anioła jest mało znanym świętem nietypowym. Obchodzimy go na początku grudnia. Wyraz “anioł” pierwotnie oznaczał posłańca. Kolejne warsztaty kreatywne dotyczyły aniołków, które wykonaliśmy z masy solnej. Nasze prace są upominkami dla najbliższych. Będą strzegły naszych domów i przyniosą jedynie dobre nowiny! To nie koniec. Warsztaty rozłożone są na dwa spotkania. Kolejnym razem będziemy malować swoje prace. Zapraszamy!

Magdalena Korycka

SPOTKANIE Z HISTORIĄ – GRY EDUKACYJNE

                          01 grudnia mieliśmy okazję sprawdzić swoją wiedzę historyczną z okresu II wojny światowej w atrakcyjny sposób. Uczestniczyliśmy i rywalizowaliśmy w grach edukacyjnych rekomendowanych przez IPN.

Marzena Walczuk

SPOTKANIE Z HISTORIĄ

17 listopada 2022 roku na Spotkaniu z historią, historyk z IPN-u Pani Magdalena Dz. wprowadziła nas w nastrój okrucieństw II wojny światowej. Tematem były: „ Losy Polaków pod niemiecką i sowiecką okupacją podczas II wojny światowej”.  Znajomość naszej przeszłości  kształtuje naszą świadomość narodową.       

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się.” Prymas Stefan Wyszyński

Marzena Walczuk

ŚPIEWAMY NASZEJ OJCZYŹNIE

09 listopada  z grupą wokalną śpiewaliśmy w naszym internacie pieśni patriotyczne. Pamiętamy i dbamy o naszą tożsamość historyczną. Wieczór  wprowadził nas w świąteczny nastrój 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Pamiętamy, że za nasz spokojny sen w naszej umiłowanej, pięknej  ojczyźnie – Polsce ginęli nasi rodacy. „Do kraju tego, gdzie odrobinę chleba podnoszą przez uszanowanie, tęskno mi Panie” – słowa Norwida, jakże pięknie i wymownie określają naszą tożsamość narodową i chrześcijańską.

 Marzena Walczuk

KOTYLIONY

Kolejne zajęcia kreatywne opierały się na tradycyjnej sztuce składania papieru – origami. Tym razem wykonaliśmy kotyliony. Wśród wielu spraw którymi jesteśmy zajęci na co dzień, znaleźliśmy chwilę aby przypomnieć sobie to co jest naszą tradycją. Pomimo różnic jakie są w nas pamiętamy, że jesteśmy Polakami i łączy nas wspólna historia, tradycja i symbole narodowe. Wspólne zajęcia jednoczą i są chwilą odpoczynku od codziennego pośpiechu. Dziękuję

Magdalena Korycka

PAMIĘTAMY

PAMIĘTAMY- Palimy znicze polskim żołnierzom i bohaterom!

                                    03 listopada 2022 przybyliśmy na Cmentarz Wojskowy w Białymstoku przy ul. 11 Listopada. Młodzież naszego internatu pod opieką wychowawców Pani Marzeny W.  i Pana Krzysztofa J. odwiedziła  groby Polaków, którzy złożyli swoje życie za wolność naszej Ojczyzny. Niesamowitym przeżyciem było odwiedzenie kolumbarium na tym cmentarzu, gdzie miejsce wiecznego spoczynku znalazło o. 430 żołnierzy i osób cywilnych – ofiar  zbrodni dokonanych przez niemieckich okupantów i reżim komunistyczny w latach 1939-1956, których szczątki zostały odnalezione i ekshumowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Ginęli w egzekucjach i katowani w pseudośledztwach.                                

Marzena Walczuk

WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU INTERNATU

26  października 2022 r. zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Internatu. W  demokratycznym głosowaniu wzięło udział 114 wychowanków internatu.

Komisja wyborcza, po podliczeniu głosów, wyłoniła skład Samorządu:

Przewodniczący – Skibicka Aleksandra (60%)

Zastępca – Bałdowski Łukasz ( 40%)

Nowo wybranym władzom Samorządu gratuluję i życzę owocnej pracy na rzecz społeczności internackiej!

Opiekun SI

Karolina Dziemiańczyk

OTRZĘSINY

Któż z nas w dzieciństwie nie oglądał lub nie słuchał bajek?  Chcąc przypomnieć beztroskie chwile,  19 października 2022 r. odbyła się w naszym internacie zabawa integracyjna. Tematem przewodnim była Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

Przedstawiciele wylosowali nazwy dla swoich grup: Mędrek, Gburek, Apsik, Wesołek, Śpioszek, Gapcio i Nieśmiałek.

Wychowankowie musieli sprawdzić się w trzech konkurencjach.

 • Przebrać wychowawcę grupy za krasnala.
 • Odnaleźć jak najwięcej ukrytych grzebieni.
 • W jak najkrótszym czasie zjeść jabłko.

Nasze kochane pierwszaczki wykazały się niezwykłą kreatywnością i zapałem.

Królewna Śnieżka i Książe przyznali główną nagrodę (przepyszny tort) grupie Gapcia. Gratulujemy!!!

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie zabawy.

Irena Bajsicka

U PROGU NIEPODLEGŁOŚCI II RZECZYPOSPOLITEJ

                          Od dzisiaj 18 października w naszym Internacie poznajemy historię odzyskania niepodległości na ziemiach Podlasia przez ustawioną w świetlicy wystawę: „U progu niepodległości II Rzeczypospolitej”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Zapraszamy na zgłębianie historii o naszym regionie.

Marzena Walczuk

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień 14 października zwany Dniem Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty, nie tylko nauczycieli ale także pracowników administracji i obsługi, jak również święto wszystkich uczniów. W internacie również świętowaliśmy ten dzień. Wychowankowie składali życzenia, obdarowywali słodkościami. Prezenty w formie karykatur , które otrzymali pani kierownik i wychowawcy, narysowane przez jednego z wychowanków, będą z pewnością niezapomnianą pamiątką, która przetrwa przez długie lata. Dziękujemy bardzo.
Lilla Maksymczuk

KREATYWNE WARSZTATY

Warsztaty kreatywne – tworzenie koszulek techniką Tie Dye

Dnia 5 października pełną parą ruszyły zajęcia kreatywne. Klub rękodzieła i recyklingu wznowił swoją działalność. Zrobiło się wesoło i kolorowo! Każdy mógł zrobić koszulkę techniką Tie Dye. Powstały oryginalne prace. Sprawiło nam to wiele frajdy. Powtórzymy nasze spotkanie!

Magda Korycka

KWIATY ZA ELEKTROGRATY

Internat X LO przystąpił do zorganizowanej  przez Castoramę akcji „Kwiaty za elektrograty”,  celem, której jest realne działanie na rzecz ograniczenia ilości wyrzucanych niebezpiecznych odpadów. Akcja ma wyjątkowy wymiar środowiskowy, gdyż jesteśmy świadomi zagrożeń dla naszego otoczenia, jakie może nieść niekontrolowane wyrzucanie elektrośmieci.

W dniach 8 września dostarczyliśmy zebrane baterie i otrzymaliśmy bezpłatnie 25 sadzonek kwitnących wrzosów.

Otrzymane sadzonki zostały zasadzone przed internatem i teraz cieszą nasze oko.

Irena Bajsicka

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

 „Sprzątanie Świata” to globalna, ekologiczna międzynarodowa akcja, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Akcja ta znana jest na całej kuli ziemskiej.

Tegoroczna edycja  przebiegała pod hasłem:  Wszystkie śmieci są nasze”

W dniu 16 września 2022 r. grupa wychowanków Internatu X LO przyłączyła się aktywnie do tych działań. Pełni energii do pracy  porządkowaliśmy teren parku przy ulicy Wierzbowej. Główne alejki lśniły czystością, lecz w zaroślach mieliśmy co robić J J . Jesteśmy dumni, osiągnęliśmy wiele satysfakcji z dobrej roboty.

Dziękuję wszystkim wychowankom zaangażowanym w akcję.

Wychowawczyni Irena Bajsicka

ROK SZKOLNY 2021/2022

Grill

Czy to słońce, czy to deszcz grilla z nami zjesz.

Przy akompaniamencie kropel deszczu i muzyki w dniu 13 czerwca wychowankowie i wychowawcy, po dwuletniej przerwie spotkali się na wspólnym grillowaniu. Panie kucharki przygotowały grillowane warzywa i karkówkę, a chłopcy zaangażowali się w grillowanie kiełbasek. Przyjemny zapach dymu roznosił się po całym internacie zapraszając wszystkich na spotkanie. Dobra muzyka, przygotowana przez zachęcała do tańca. Na koniec łasuchy mogły przekąsić truskawki i różne słodkości.

Irena Bajsicka

Pożegnanie absolwentów – Rocznik 2022

…Tak niedawno żeśmy się poznali, a już pożegnania nadszedł czas…

     Dnia 28 kwietnia, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbyło się Pożegnanie Absolwentów 2022 roku.

Wszyscy Absolwenci, ich wychowawcy, pani Kierownik, jak i młodsi koledzy i koleżanki zebrali się po raz ostatni razem przy kawie, herbacie i słodkim ciasteczku.

   Wiele wzruszeń pojawiło się po obejrzeniu prezentacji przygotowanej z fotografii zrobionych w czasie  ich pobytu w internacie.  W prezentacji  uwieczniono wspomnienia pięknych chwil spędzonych w naszym internacie przez bohaterów naszej uroczystości.

Wszystkim życzyliśmy sukcesów w dalszym życiu, wiele szczęścia, satysfakcji, udanych wyborów w różnych sytuacjach życiowych, prawdziwych przyjaźni i gorących miłości.

Jest to zawsze wzruszająca chwila w kalendarzu imprez internatu.

Lilla Maksymczuk

Dobry zawód – pewna praca

Dnia 5 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Szkoły Policealnej ZSZ Nr 2 w Białymstoku. Mieliśmy możliwość zapoznania się z kierunkami kształceni w zakresie usług kosmetycznych i administracji. Przy okazji można było skorzystać z zabiegu parafiny na dłonie.
Magdalena Korycka
Irena Bajsicka

Dni otwarte X Liceum Ogólnokształcącego

Nie mogło być inaczej. W miniony czwartek uczestniczyliśmy w Dniu Otwartym X Liceum Ogólnokształcącego. Nasi wychowankowie dumnie i radośnie promowali internat. Na stoisku znalazły się nie tylko ulotki informacyjne, ale również gadżety w postaci oryginalnych buttonów i notesików, które cieszyły się wielką popularnością wśród odwiedzających. Wyświetlany był również film prezentujący nasze cykliczne działania, imprezy, konkursy. Nie mogło oczywiście zabraknąć pysznych słodkich wypieków oraz przekąsek wykonanych przez panie z naszej internackiej kuchni. Stoisko przyciągało i zachęcało młodzież do skorzystania z naszej oferty. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania naszej strony internetowej oraz FB, tam można uzyskać wszystkie informacje.
Urszula Zarzecka

Turniej Futsalu Internatów i Burs

W dniu 30 marca 2022r. zagraliśmy na turnieju futsalu organizowanym przez Internat Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku. Nasza drużyna pokazała się z bardzo dobrej strony, zagraliśmy mecze na wysokim poziomie. Chłopcy grali z klasą, brawurowo, odważne i z wielką determinacją. Nasze zmagania zakończyły się zajęciem III miejsca w turnieju. Gratulujemy naszej drużynie, dziękujemy  za wspólne granie i do zobaczenia na kolejnym turnieju.
Urszula Zarzecka

XVI Turniej Tenisa Stołowego Internatów i Burs Województwa Podlaskiego

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

                W dniu 21 marca 2022 roku już po raz szesnasty zorganizowaliśmy Turniej Tenisa Stołowego Internatów i Burs. Na zawodach gościliśmy 32 zawodników z ośmiu placówek. Przyjechały zarówno dziewczęta jak i chłopcy  z internatów X LO, ZSOiT, ZSH-E,  ZSZ Nr 2, ZSR CKP z Białegostoku, a także  ZS CKR z Marianowa, ZSOiZ z Moniek oraz Bursy Szkolnej z Białegostoku. Gra na wysokim poziomie przebiegała w  bardzo przyjacielskiej i życzliwej atmosferze co zaowocowało świetnym widowiskiem sportowym.  Cieszymy się tym bardziej, że nasza wychowanka zajęła bardzo wysokie, drugie miejsce mierząc się z chłopakami w wyrównanej walce.  Ostatecznie na podium stanęli:

– Miejsce I –  Mateusz Karol –  wychowanek Internatu ZSOiT z Białegostoku,

– Miejszce II – Kinga Bach – wychowanka Internatu X LO z Białegostoku,

– Miesce III – Jakub Pawelczyk – wychowanek Internatu ZS CKR z Marianowa.

Dziękujemy za wspólne granie, wszystkim należą się brawa, już czekamy na kolejne rozgrywki.

Urszula Zarzecka

Wojewódzki Konkursie Recytatorsko – Fotograficznym „PODLASIE W MOIM SERCU”

Miło nam zakomunikować, że   wychowankowie naszego internatu: Barbara Skibicka , Ewa Augustynowicz i Zuzanna Wójcik jako nasz  fotoreporter, wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorsko – Fotograficznym „PODLASIE W MOIM SERCU”, zorganizowanym przez Internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie.  Jeszcze milszą wiadomością jest to, iż: Barbara Skibicka, znalazła się w gronie laureatów, otrzymując Nagrodę Organizatora za piękną recytację wiersza własnego autorstwa pt. „Powrót” Gratulacje należą się także Ewie za ciekawą i oryginalną prezentację własnego wiersza „Zachód słońca”.

Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie na uroczystą galę, podczas której ucieszyliśmy podniebienia wspaniałymi specjałami kulinarnymi, no i oczywiście za otrzymany dyplom z nagrodami.

Krzysztof Jędrychowski

ŚWIĄTECZNY POKÓJ – KONKURS

LILLA MAKSYMCZUK

Z WIELKĄ RADOŚCIĄ DZIELIMY SIĘ Z INNYMI POTRZEBUJĄCYMI POMOCY

DZIEŃ ANIOŁA

Dzień anioła – warsztaty plastyczne.

Już praca wre… Dzień Anioła tuż… tuż… Wyciągamy mąkę, sól i tworzymy aniołki! Wałkujemy i lepimy. Pojawiają się uśmiechnięte twarze cherubinków! Kolorowe prace będą upominkami świątecznymi lub ozdobią nasze choinki!

 Magdalena Korycka

KIERMASZ CHARYTATYWNY CIAST I SMAKOŁYKÓW

Kiermasz charytatywny ciast i smakołyków.

Grudzień to miesiąc, który przynosi nam wiele niespodzianek! W poniedziałek obudził nas zapach ciast i słodkich wypieków! Nie potrzebowaliśmy dzwonka budzika!  Zapach cynamonu, pomarańczy i czekolady poderwał nas z łóżek. Cały dzień jedliśmy pyszne smakołyki! Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

Dziękujemy naszym dobrym duszkom, które upiekły ciasta!
Urszula Zarzecka

KIERMASZ CHARYTATYWNY

Kiermasz charytatywny maskotek i pluszaków.

Kochani!

Wiem, że niektórym Dzień Pluszowego Misia kojarzy się bardzo infantylnie, ale my potrafimy wykorzystać każdą okazję aby pomóc innym. Tym razem nasi darczyńcy zostali obdarowani misiami, pluszakami, maskotkami. Zebraliśmy do puszki pokaźną sumę, która jak co roku będzie wsparciem dzieci z ośrodka opiekuńczo -leczniczego w Bacikach. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Magdalena Korycka

WIECZÓR ANDRZEJKOWY

Wieczór wróżb i zabaw andrzejkowych.

Kto już przyszedł niechaj słucha! Z każdej strony zawierucha. Niesie z sobą dobre wieści na kolejny rok. W noc Św. Andrzeja pannom błyska nadzieja! Wróżka prawdę Ci powie, a Ty dopilnuj żeby niczego nie przegapić w nadchodzącym roku! Powodzenia.

Magdalena Korycka

WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU INTERNATU

Po przeliczeniu wszystkich zebranych głosów możemy ogłosić oficjalne wyniki wyborów na Przewodniczącego Samorządu Internackiego.

Basia Skibicka 64 głosy (64%) Przewodnicząca SI

Kacper Lenczewski 33 głosy (33%) Zastępca Przewodniczącej SI

2 głosy nieważne

Frekwencja 61,87% (Covid zostawił niestety także swój ślad w wyborach)

To było piękne święto naszej internackiej demokracji.

Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na kandydatów

Przed nowym zarządem praca pełna wyzwań.

Trzymamy za Was kciuki!!!

Opiekun SI
Dariusz Daniluk

OTRZĘSINY

20 października 2021 roku w naszym internecie odbyły się otrzęsiny. Tematem przewodnim otrzęsin był Harry Potter. Konkurowało ze sobą 7 drużyn: Irendor, Darklin, Krzyfindor, Ulklof, Megipaf, Marzenpaf, Lillfindor. Wychowankowie musieli sprawdzić się w trzech konkurencjach: przedstawienie grup, podchody, test smaku. Nasze kochane pierwszaczki wykazały się niezwykłą kreatywnością i zapałem. Podczas przedstawienia grup, każda z drużyn musiała przygotować strój reprezentujący ich drużyny. W kolejnym etapie (podchody) pojawiły się następujące zadania: ułóż wierszyk z podani słowami, stwórz napis 10lo, kalambury, przyporządkuj wychowawcę do opisu. W teście smaku wykorzystaliśmy produkty ze stołówki. Zwyciężyła grupa Darklnów. II miejsce ex aequo Megipaf i Lillfindor, pozostałe grupy otrzymały wyróżnienie.

Irena Bajsicka

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Plastikowe  przedmioty i opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki, woreczki i reklamówki foliowe, jednorazowe kubeczki, itp. Rozkład tworzyw sztucznych w środowisku naturalnym zajmuje od 100 -1000 lat, a nawet dłużej. Cząstki przedostają się do wody, którą spożywamy, do powietrza, którym oddychamy a w rezultacie do naszych ciała.

W tym roku 28 raz różne grupy wyruszamy, by posprzątać Polskę w ramach akcji „Sprzątnie Świata – Polska 2021”.

Nasi wychowankowie dołączyli do akcji „Sprzątnie Świata” po raz drugi. W piątek 17 września wybraliśmy się posprzątać teren niedaleko internatu przy ulicy Wierzbowej, wokół rzeki Białej. Pogoda nam sprzyjała, zaangażowanie było duże. W trawie i zaroślach znajdowaliśmy nie tylko plastik, ale i butelki szklane, puszki metalowe, które też zaśmiecają otoczenie.

Była to wspaniała lekcja dla wszystkich uczestniczących w akcji wychowanków. Ogrom znalezionych śmieci w tak krótkim czasie ukazał nam skalę problemu zanieczyszczeń środowiska. Mam nadzieję, że tegoroczne hasło „Myślę, więc nie śmiecę” i efekty sprzątania przyczynią się do zmian w naszym postępowaniu.

Wychowawczyni Irena Bajsicka

ROK SZKOLNY 2020/2021

PODLASIE W MOIM SERCU

4 marca 2020 roku w Internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbyła się Gala Finałowa Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko – Fotograficznego „PODLASIE W MOIM SERCU” pod patronatem honorowym ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, marszałka województwa Artura Kosickiego oraz wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, reprezentowanego na finałowej gali przez wicewojewodę Marcina Sekścińskiego.

Kunszt fotograficzny i recytatorski dwóch naszych wychowanek, które reprezentowały Internat X LO w Białymstoku, pomimo dużej liczby uczestników i zaciętej rywalizacji, został wyróżniony przez komisję konkursową.

W kategorii wychowanków burs i internatów została wyróżniona;

praca fotograficzna Aleksandry Gołębiewskiej

Zaś nagrodę posła Lecha Antoniego Kołakowskiego otrzymała;

Zuzanna Wężyk za piękną recytację wiersza własnego autorstwa.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Krzysztof Jędrychowski

KONKURS CZYSTOŚCI 2019/2020

   Przez cały rok szkolny dbamy o czystość w pokojach  mieszkalnych. Nasze postępy w sprzątaniu są  regularnie sprawdzane i oceniane. Po podsumowaniu półrocza roku szkolnego 2019/2020 w kategorii męskiej  zwyciężyli  ponownie chłopcy z pokoju nr 34. W kategorii damskiej zwyciężyły dziewczęta trzech  pokoi – nr 7, nr 67, nr 66. Wszystkie pokoje w nagrodę otrzymały lodówki mobilne –( poniżej sesja zdjęciowa).

Gratulujemy zwycięzcom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Zachęcamy wychowanków do systematycznego sprzątania pokoi, być może po następnym semestrze mobilne lodówki trafią do innych pokoi.

Lilla Maksymczuk

W tę środę odbyło się bardzo ciekawe spotkanie naszych wychowanków z funkcjonariuszami Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Straż Graniczna jak wiemy odgrywa szczególnie ważną rolę na wschodniej granicy Polski, ponieważ jest to jednocześnie zewnętrzna granica Unii Europejskiej oraz strefy Schengen.

Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się:

 • jak wygląda nabór do polskiej Straży Granicznej i gdzie szukać ofert pracy
 • ile zarabia strażnik graniczny
 • jakie obowiązki mają pracownicy Straży Granicznej i czym zajmują się na co dzień.
 • Jakie wymagania należy spełnić, by wstąpić w szeregi SG.

Więcej informacji o pracy w SG znajdziecie na stronie: www.podlaski.strazgraniczna.pl

D.Daniluk

UDZIAŁ W TURNIEJU FUTSAL INTERNATÓW I BURS

W dniu 24 lutego 2020r. wzięliśmy udział w Turnieju Futsal organizowanym przez Internat ZSR w Białymstoku. W turnieju brało udział sześć zespołów. Nasza drużyna w składzie: K.Mojsak, S.Trypuć, P.Pogorzelski, Sz.Tałałaj, J.Hajkowski, R.Snarski, P.Kotyński rozegrała cztery mecze na bardzo dobrym poziomie. Nie udało się zagrać w finale ale pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony, graliśmy walecznie i fair-play. Czekamy na kolejne turnieje.

Urszula Zarzecka

Spotkanie Wigilijne jest tradycją naszego internatu i stanowi bardzo ważny element wspólnego przebywania ze sobą zarówno mieszkańców internatu, jak i zaproszonych gości. Ta szczególna uroczystość odbyła się 16 grudnia 2019r o godz.19.15. Świąteczny nastrój podkreślił występ artystyczny wychowanków oraz modlitwą poprowadzoną przez Księdza proboszcza Jacka Tomkiela. Następnie zebrani podzielili się opłatkiem i zasiedli do wieczerzy, na którą serwowane były tradycyjne potrawy wigilijne. Wieczór zakończył się wspólnym kolędowaniem. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.

KONKURS „Świąteczny kącik”

W grudniu tradycją naszego internatu jest konkurs „Świąteczny kącik”. W tym roku w konkursie wzięli udział wychowankowie z 9 pokoi mieszkalnych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 11.12.2019r. Komisja w składzie: pani Kierownik, wychowawca i dwóch przedstawicieli młodzieży przyznała miejsca:

                I miejsce – pokój nr 6 – 36 pkt.

              II miejsce – pokój nr 7 – 35 pkt.

              III miejsce – pokój nr 18 – 28 pkt.

               IV miejsce – pokój nr 1 – 27 pkt.

               V miejsce – pokój nr 8 – 25 pkt.

              VI miejsce – pokój 42 – 24 pkt.

              VII miejsce – pokój 5 – 23 pkt.

               VIII miejsce – pokój 37 – 21 pkt.

               IX  miejsce  – pokój 33 – 19 pkt.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom pomysłowości w tworzeniu prawdziwie świątecznych scenerii.

Brawo za zaangażowanie!

ZAPACH CHOINKI

Doczekaliśmy się … przyszedł grudzień i czas wyciągnąć ozdoby świąteczne. Pojawiły się zielone choinki! Stoją dwie jak posłańcy zapowiadający nadchodzący czas wspólnego biesiadowania wśród przyjaciół i rodziny! Pierwsza „królewska” ubrana w ognistą czerwień i złoto. Druga „śnieżna” zdobiona białymi, koronkowymi bombkami, aniołkami i gwiazdkami. Każda z nich tak samo piękna i wzbudza zachwyt na naszych twarzach.

Magdalena Korycka

MARATON PISANIA LISTÓW 2019r.

   Każdy, kto chciał się przyczynić chociaż trochę do poprawy losu osób, których prawa człowieka  zostały złamane, mógł jak co roku wziąć udział w MARATONIE PISANIA LISTÓW, organizowanym na całym świecie przez Amnesty International.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2018 roku podjęto ponad 5,9 mln akcji na całym świecie.

Dziękujemy wszystkim wychowankom, którzy w tym roku pisali listy.

Lilla Maksymczuk


XX GÓRA GROSZA – 2019

W tym roku pobiliśmy rekord! Pierwszego dnia zapełniliśmy cały słoik monetami. Jest to piękny gest w okrągłą 20 edycję Góry Grosza! Po tylu latach już następne pokolenia angażują się w zbiórkę pieniędzy. Wystawiliśmy kolejną puszkę i czekamy na darczyńców. Wierzymy w Wasze dobre serca i dziękujemy za wsparcie!

Magdalena Korycka

DZIEŃ ANIOŁA

Każdy z nas wypatruje już pierwszego śniegu. Wszyscy czekamy na zapach choinki. Wyciągamy mąkę, foremki do ciastek i wałki, ale nie do robienia pierników lecz wałkowania aniołków z masy solnej! Spod naszych rąk wychodzą piękne, uśmiechnięte cherubinki! Wspólnie śpiewamy kolędy i marzymy o spotkaniu z bliskimi przy świątecznym stole.

Magdalena Korycka

  28 listopada rozpoczęliśmy świąteczny czas oczekiwania od pieczenia ciasteczek i pierniczków. Przy kolędach i Bożonarodzeniowej muzyce wyciskaliśmy wzory gwiazdek, bałwanków, choinek, reniferów, dzwoneczków i pana Ciastka. Wieczór minął w  miłej atmosferze. Ciasteczka były pyszne    i umiemy wykonać je w domu.

                                                                                                                    Wychowawca Marzena Walczuk

Wieczór Wróżb Andrzejkowych

“Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja!” Przybyliśmy ze wszystkich stron internatu, żeby poznać swoją przyszłość. Ciekawość była naszą motywacją! Kości zostały rzucone i wosk wylany, a kolejny rok przyniesie nam: pomyślność, szczerych przyjaciół, same dobre wybory, szczęście, pieniądze, miłość przystojnych chłopców i pięknych dziewcząt! Czekamy na ich spełnienie!

                                                                                                                          Magdalena Korycka

Dzień Życzliwości

W ciemny listopadowy dzień pozytywna energia roztoczyła swoje światło! Tym razem w internacie postanowiliśmy zarazić swoim uśmiechem wszystkich dookoła. W Dzień Życzliwości stworzyliśmy fotobudkę i zorganizowaliśmy profesjonalną sesję zdjęciową! Dodatkowo atmosferę osłodziły smakołyki oraz dołączone do nich życzliwe słowa i sentencje.

Fantastyczni ludzie i niesamowita atmosfera! Dzień Życzliwości w internacie po raz kolejny zapewnił dobrą zabawę!

                                                                                                                       Magdalena Korycka

                                                                                                                       Irena Bajsicka


Z życia internatu 2019-2020

Odsłony: 790

4 marca 2020 roku w Internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbyła się Gala Finałowa Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko – Fotograficznego „PODLASIE W MOIM SERCU” pod patronatem honorowym   ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, marszałka województwa Artura Kosickiego oraz wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, reprezentowanego na finałowej gali przez wicewojewodę Marcina Sekścińskiego.

Kunszt fotograficzny i recytatorski dwóch naszych wychowanek, które  reprezentowały Internat X LO w Białymstoku, pomimo dużej liczby uczestników i zaciętej rywalizacji, został wyróżniony przez  komisję konkursową.

W kategorii wychowanków burs i internatów została wyróżniona;

praca fotograficzna Aleksandry Gołębiewskiej  

Zaś   nagrodę posła Lecha Antoniego Kołakowskiego otrzymała;

Zuzanna Wężyk za piękną recytację wiersza własnego autorstwa.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Krzysztof Jędrychowski

KONKURS CZYSTOŚCI 2019/2020

   Przez cały rok szkolny dbamy o czystość w pokojach  mieszkalnych. Nasze postępy w sprzątaniu są  regularnie sprawdzane i oceniane. Po podsumowaniu półrocza roku szkolnego 2019/2020 w kategorii męskiej  zwyciężyli  ponownie chłopcy z pokoju nr 34. W kategorii damskiej zwyciężyły dziewczęta trzech  pokoi – nr 7, nr 67, nr 66. Wszystkie pokoje w nagrodę otrzymały lodówki mobilne –( poniżej sesja zdjęciowa).

Gratulujemy zwycięzcom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Zachęcamy wychowanków do systematycznego sprzątania pokoi, być może po następnym semestrze mobilne lodówki trafią do innych pokoi.

Lilla Maksymczuk

W tę środę odbyło się bardzo ciekawe spotkanie naszych wychowanków z funkcjonariuszami Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Straż Graniczna jak wiemy odgrywa szczególnie ważną rolę na wschodniej granicy Polski, ponieważ jest to jednocześnie zewnętrzna granica Unii Europejskiej oraz strefy Schengen.

Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się:

 • jak wygląda nabór do polskiej Straży Granicznej i gdzie szukać ofert pracy
 • ile zarabia strażnik graniczny
 • jakie obowiązki mają pracownicy Straży Granicznej i czym zajmują się na co dzień.
 • Jakie wymagania należy spełnić, by wstąpić w szeregi SG.

Więcej informacji o pracy w SG znajdziecie na stronie: www.podlaski.strazgraniczna.pl

D.Daniluk

UDZIAŁ W TURNIEJU FUTSAL INTERNATÓW I BURS

W dniu 24 lutego 2020r. wzięliśmy udział w Turnieju Futsal organizowanym przez Internat ZSR w Białymstoku. W turnieju brało udział sześć zespołów. Nasza drużyna w składzie: K.Mojsak, S.Trypuć, P.Pogorzelski, Sz.Tałałaj, J.Hajkowski, R.Snarski, P.Kotyński rozegrała cztery mecze na bardzo dobrym poziomie. Nie udało się zagrać w finale ale pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony, graliśmy walecznie i fair-play. Czekamy na kolejne turnieje.

Urszula Zarzecka

Spotkanie Wigilijne jest tradycją naszego internatu i stanowi bardzo ważny element wspólnego przebywania ze sobą zarówno mieszkańców internatu, jak i zaproszonych gości. Ta szczególna uroczystość odbyła się 16 grudnia 2019r o godz.19.15. Świąteczny nastrój podkreślił występ artystyczny wychowanków oraz modlitwą poprowadzoną przez Księdza proboszcza Jacka Tomkiela. Następnie zebrani podzielili się opłatkiem i zasiedli do wieczerzy, na którą serwowane były tradycyjne potrawy wigilijne. Wieczór zakończył się wspólnym kolędowaniem. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.

KONKURS „Świąteczny kącik”

W grudniu tradycją naszego internatu jest konkurs „Świąteczny kącik”. W tym roku w konkursie wzięli udział wychowankowie z 9 pokoi mieszkalnych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 11.12.2019r. Komisja w składzie: pani Kierownik, wychowawca i dwóch przedstawicieli młodzieży przyznała miejsca:

                I miejsce – pokój nr 6 – 36 pkt.

              II miejsce – pokój nr 7 – 35 pkt.

              III miejsce – pokój nr 18 – 28 pkt.

               IV miejsce – pokój nr 1 – 27 pkt.

               V miejsce – pokój nr 8 – 25 pkt.

              VI miejsce – pokój 42 – 24 pkt.

              VII miejsce – pokój 5 – 23 pkt.

               VIII miejsce – pokój 37 – 21 pkt.

               IX  miejsce  – pokój 33 – 19 pkt.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom pomysłowości w tworzeniu prawdziwie świątecznych scenerii.

Brawo za zaangażowanie!

ZAPACH CHOINKI

Doczekaliśmy się … przyszedł grudzień i czas wyciągnąć ozdoby świąteczne. Pojawiły się zielone choinki! Stoją dwie jak posłańcy zapowiadający nadchodzący czas wspólnego biesiadowania wśród przyjaciół i rodziny! Pierwsza „królewska” ubrana w ognistą czerwień i złoto. Druga „śnieżna” zdobiona białymi, koronkowymi bombkami, aniołkami i gwiazdkami. Każda z nich tak samo piękna i wzbudza zachwyt na naszych twarzach.

Magdalena Korycka

MARATON PISANIA LISTÓW 2019r.

   Każdy, kto chciał się przyczynić chociaż trochę do poprawy losu osób, których prawa człowieka  zostały złamane, mógł jak co roku wziąć udział w MARATONIE PISANIA LISTÓW, organizowanym na całym świecie przez Amnesty International.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2018 roku podjęto ponad 5,9 mln akcji na całym świecie.

Dziękujemy wszystkim wychowankom, którzy w tym roku pisali listy.

Lilla Maksymczuk

XX GÓRA GROSZA – 2019

W tym roku pobiliśmy rekord! Pierwszego dnia zapełniliśmy cały słoik monetami. Jest to piękny gest w okrągłą 20 edycję Góry Grosza! Po tylu latach już następne pokolenia angażują się w zbiórkę pieniędzy. Wystawiliśmy kolejną puszkę i czekamy na darczyńców. Wierzymy w Wasze dobre serca i dziękujemy za wsparcie!

Magdalena Korycka

DZIEŃ ANIOŁA

Każdy z nas wypatruje już pierwszego śniegu. Wszyscy czekamy na zapach choinki. Wyciągamy mąkę, foremki do ciastek i wałki, ale nie do robienia pierników lecz wałkowania aniołków z masy solnej! Spod naszych rąk wychodzą piękne, uśmiechnięte cherubinki! Wspólnie śpiewamy kolędy i marzymy o spotkaniu z bliskimi przy świątecznym stole.

Magdalena Korycka

                     28 listopada rozpoczęliśmy świąteczny czas oczekiwania od pieczenia ciasteczek i pierniczków. Przy kolędach i Bożonarodzeniowej muzyce wyciskaliśmy wzory gwiazdek, bałwanków, choinek, reniferów, dzwoneczków i pana Ciastka. Wieczór minął w  miłej atmosferze. Ciasteczka były pyszne    i umiemy wykonać je w domu.

                                                                                                                    Wychowawca Marzena Walczuk

Wieczór Wróżb Andrzejkowych

“Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja!” Przybyliśmy ze wszystkich stron internatu, żeby poznać swoją przyszłość. Ciekawość była naszą motywacją! Kości zostały rzucone i wosk wylany, a kolejny rok przyniesie nam: pomyślność, szczerych przyjaciół, same dobre wybory, szczęście, pieniądze, miłość przystojnych chłopców i pięknych dziewcząt! Czekamy na ich spełnienie!

                                                                                                                          Magdalena Korycka

Dzień Życzliwości

W ciemny listopadowy dzień pozytywna energia roztoczyła swoje światło! Tym razem w internacie postanowiliśmy zarazić swoim uśmiechem wszystkich dookoła. W Dzień Życzliwości stworzyliśmy fotobudkę i zorganizowaliśmy profesjonalną sesję zdjęciową! Dodatkowo atmosferę osłodziły smakołyki oraz dołączone do nich życzliwe słowa i sentencje.

Fantastyczni ludzie i niesamowita atmosfera! Dzień Życzliwości w internacie po raz kolejny zapewnił dobrą zabawę!

                                                                                                                       Magdalena Korycka

                                                                                                                       Irena Bajsicka

Zapalmy znicz bohaterom

                         07.11.2019 uczestniczyliśmy w pięknej lekcji historii odwiedzając groby na cmentarzu farnym w Białymstoku. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści ks. Kazimierza J.  i P. Pawła N. z IPN – u o poległych powstańcach w Powstaniu Styczniowym, bohaterach   II wojny światowej i ofiarach totalitaryzmu sowieckiego. Przy symbolicznej mogile przyjaciół okresu wojny zaśpiewaliśmy hymn narodowy, pieśń Legiony, „Śpij kolego   w ciemnym grobie”. Pozostał nam w pamięci zaniedbany grób Powstańca. Młodzież  z naszego internatu postanowiła zaopiekować się tą zapomnianą mogiłą.

                                                                                                                                                 Marzena Walczuk

Patriotyczne śpiewanie

06 listopada w naszym internacie rozpoczęliśmy Święto Odzyskania Niepodległości  w 1918 roku śpiewając pieśni patriotyczne. Ciężko nam sobie wyobrazić jakie było życie naszych ojców w niewoli. Śpiewając pieśni owych lat czuliśmy jedność naszego narodu, wspólnotę wartości i celów. Było pięknie i podniośle. Oddaliśmy w ten sposób cześć walczącym i pielęgnującym naszą POLSKOŚĆ, naszą dumę.

                                                                                                   Marzena Walczuk

W dniu 01.10.19r. wzięliśmy udział w X Turnieju Piłki Nożnej na boisku „Orlik” Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych w Białymstoku. W turnieju wzięło udział osiem drużyn, zostały utworzone dwie grupy. W naszej grupie znalazły się drużyny z Bursy Szkolnej z Białegostoku oraz Ełku, a także Internatu Technikum Leśnego z Białowieży. Pomimo usilnych starań nie udało nam się wyjść z grupy. Naszym piłkarzom dziękujemy za wielkie zaangażowanie i walkę do końca. Nie poddajemy się, trenujemy i przygotowujemy się do kolejnych turniejów. 

Urszula Zarzecka

10 września  popłynęła harcerska pieśń “Płonie ognisko i szumią knieje..”. Spotkanie  w formie gawędy dotyczyło czasów nie tylko II wojny światowej, ale również nie kończących się przyjaźni tamtych ciężkich czasów. Zaproszeni Goście: ks. Kazimierz J. i pan Paweł N. badacz naukowy z IPN-u przybliżyli nam fakty i wydarzenia mające miejsce na terenie Białegostoku i okolic. Słuchaliśmy z zaciekawieniem o polskim podziemiu na terenach Białostocczyzny. Poznaliśmy historię dwóch ułanów zastrzelonych w 1939 w okolicach miasta. Zaciekawiły nas opowieści o przedwojennych przyjaciołach, ich losach wojennych         i powojennych. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy symboliczne guziki naszych żołnierzy mordowanych w katyńskich lasach.

Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Dzień ten   rokrocznie wypada 14 października. Jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. W naszym internacie także świętowaliśmy ten dzień. Młodzież wszystkim pracownikom składała życzenia i wręczała kwiatki wykonane własnoręcznie. Wychowankowie w sali telewizyjnej przygotowali chwilę wspomnień wszystkim pracownikom internatu zamieszczając ich zdjęcia z pracy w internacie z ostatnich 17 lat, oraz  wystawkę portretów wszystkich wychowawców i pani Kierownik.

                                                                                                                                     Lilla Maksymczuk

Otrzęsiny wśród studentów istniały od czasu powstania szkół – w średniowieczu. Obecnie otrzęsiny to nazwa imprez integrujących, odbywających się z okazji początku roku szkolnego.  W Naszym internacie  zabawa integracyjna odbyła się 15 października 2019 r.

Pierwszorocznym wychowankom przygotowaliśmy kilka konkurencji.

 1. Znajomość regulaminu Internatu.
 2. Sprawność ruchowa – wyścig TROJKI na 4 nogi.
 3. Spostrzegawczość na czas – odnalezienie siedmiu różnic na dwóch obrazkach.
 4. Praca plastyczna – medal dla Pani Kierownik.

W bardzo zaciętej walce pierwsze miejsce ex aequo zajęły grupa III i grupa V.

Nagrodą były wspaniałe torty.

 Irena Bajsicka

Magdalena Korycka

„Pomidorowe szaleństwo”

Tak brzmiał tytuł tegorocznego II Konkursu Kulinarnego”- „Zdrowie na talerzu”, który odbył się 17 września w naszym Kuchciku. Startowało sześcioro zawodników.

Fakt uczestnictwa w konkurencji jest już zwycięstwem tych osób, gdyż przywiązują wagę do tego co jedzą.  W dobie dominacji żywności przetworzonej, naszpikowanej dodatkami chcą i pragną żywić się zdrowo. W konkursie nie wystarczyło wykonać poprawnie i apetycznie podać potrawę ale również powiedzieć o jej walorach i znaczeniu zdrowotnym. Komisja składała się z pięciu osób – trzech wychowawców i dwóch wychowanków. Pierwsze miejsce   z potrawą Ratatouille zajął  PAWEŁ SOKOŁOWSKI, drugie miejsce z markowymi pomidorkami  – MAREK FRANKOWSKI, trzecie – WERONIKA PANDEL z makaronem penne z pomidorami . Wszystkim serdecznie gratulujemy, a przepisy potraw wzbogacą naszą internacką książkę kucharską.

Marzena Walczuk

Warsztaty PYSSLA

W tym roku prężnie propagujemy postawy proekologiczne. Świadomie troszczymy się o naszą planetę. Dbamy o ład i porządek własnej przestrzeni, segregujemy śmieci, bierzemy udział w akcji „Sprzątanie świata – Polska”.

Warsztaty plastyczne, które odbyły się w naszym internacie również są sposobem na innowacyjne wykorzystanie materiałów wtórnych. Drugie życie rzeczy to temat przewodni naszych zajęć.

Tym razem wykonywaliśmy prace z plastikowych koralików Pyssla. Kolorowe układanki, sprasowane żelazkiem, tworzą niesamowite formy. Kreatywnie wykorzystaliśmy syntetyczne odpady, aby wykonać pracę przestrzenną – „Krzesło”, przeznaczoną na międzyszkolny konkurs plastyczny.

Magdalena Korycka

Do wyborów na Przewodniczącego Samorządu Internatu przystąpiło pięciu wychowanków. Po dość burzliwej i jakże ciekawej kampanii wyborczej oraz debacie kandydatów ze społecznością internatu wyłoniono drogą głosowania Zarząd Samorządu Internatu.

OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW

1. Aleksandra Tałałaj – przewodnicząca 61 głosów (52,58%) PRZEWODNICZĄCA
2. Katarzyna Kozioł – I zastępca 18 głosów (15,52%) I ZASTĘPCA
3. Yana Pental – II zastępca 17 głosów (14,66%) II ZASTĘPCA
4. Marta Jakimiuk – 6 głosów (5,17%)
Wiktoria Mieczkowska – 6 głosów (5,17%)
5. Karolina Jankowska – 5 głosów (4,31%)

oddano 3 głosy nieważne (2,59%)
Frekwencja:72,50%

GRATULACJE

Dariusz Daniluk

Tegoroczna edycja akcji Sprzątania Świata przebiegała pod hasłem:

“Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”.

W dniu 20 września 2019 r. grupa wychowanków Internatu X LO przyłączyła się aktywnie do tych działań.

Pełni energii do pracy porządkowaliśmy teren publiczny przy al. Jana Pawła II. Na pozór ten skwer wydawał nam się czysty, zadbany lecz okazało się inaczej. W tej wysokiej trawie znaleźliśmy to i owo !!!

Jesteśmy dumni, osiągnęliśmy wiele satysfakcji z dobrej roboty.

                                                                                               Wych. Irena B.