f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

You may like:

Image Alt

Wydarzenia

DYSKOTEKA

Muzyka, taniec i śpiew…po raz kolejny nasza młodzież pokazała jak potrafi wspólnie i pięknie się bawić. Jesteśmy pewni, że to nie jest ostatnie takie spotkanie!

Urszula Zarzecka

PALIMY ZNICZE BOHATEROM

16 listopada odwiedziliśmy cmentarz wojskowy przy ul.11 Listopada w Białymstoku. Historię cmentarza i poległych tam Polaków przedstawił nam Pan Marek Gajewski – historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Z czcią i wdzięcznością bohaterom walczącym o naszą niepodległość zapaliliśmy znicze pamięci.

Wychowawca Marzena Walczuk i Krzysztof Jędrychowski

PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE

               Z okazji 105 Rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości w naszym internacie już 09 listopada śpiewaliśmy pieśni patriotyczne naszej Ojczyźnie. Podniosłym akcentem odśpiewania Roty autorstwa Marii Konopnickiej na stojąco zakończyliśmy wieczór mając w pamięci i czci  naszych bohaterów narodowych walczących o niepodległość  Polski.             

Wychowawca Marzena Walczuk

MASKOTKI – MAŁPKI TERAPIA UŚMIECHEM

Dwa tygodnie października spędziliśmy na szyciu maskotek – małpek. Skąd się u nas wzięły?

Fundacja Dr Clown i Firma Many Mornings od kilku lat razem produkują dziecięce uśmiechy wśród małych pacjentów szpitalnych oddziałów dziecięcych. Tworząc maskotki firma Many Mornings daje nowe życie kolorowym skarpetkom drugiego gatunku, które ze względu na nawet niewielkie, niemal niewidoczne defekty, nie mogą trafić do sprzedaży.  Jest to świetny pomysł na ponowne wykorzystanie produktu.

W tym roku małpki są szyte ręcznie przez młodzież Internatu X LO w Białymstoku. We wspólną zabawę zaangażowało się wiele osób!. Razem spędziliśmy czas wypychając i szyjąc małpki wg określonego wzoru. Maskotki „wypełniliśmy” również swoją pozytywna energią i radością. Mamy nadzieję, że dzieci które je otrzymają poczują się lepiej!

Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w masową produkcję maskotek!

Magdalena Korycka

DZIEŃ NAUCZYCIELA

14 października w oświacie to  dość znacząca data.  Oficjalna nazwa tego dnia brzmi Dzień Komisji Edukacji Narodowej, to często zamiennie mówimy Święto Edukacji Narodowej czyli święto wszystkich nauczycieli, pedagogów, pracowników oświaty ale również wszystkich uczniów. W naszym internacie także świętowaliśmy ten dzień. Wychowankowie składali życzenia, częstowali słodkościami. W Sali telewizyjnej przygotowano chwilę wspomnień wszystkim pracownikom internatu zamieszczając ich zdjęcia z pracy w internacie z ostatnich 20 lat.

    Jako że w tym roku mija 250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w związku z tym w sali telewizyjnej zamieszczono gazetkę z której można było dowiedzieć się najważniejszych informacji dotyczących KEN.

W tym dniu było świątecznie i bardzo miło.

                                       Lilla Maksymczuk

ZABAWA INTEGRACYJNA

W dniu  18.10.2023r nasi pierwszoklasiści uczestniczyli w zorganizowanej specjalnie dla nich imprezie integracyjnej. Tym razem, motywem przewodnim naszej zabawy był znany i lubiany przez wszystkich Mały Książę. Przygotowaliśmy zatem siedem planet, które każda grupa musiała odwiedzić i wykonać zadania pod czujnym okiem naszych prowadzących. Były kalambury, szyfr do odgadnięcia, quiz wiedzy o internacie czy też rozpoznawanie napoi oraz rzeczy z zamkniętymi oczami. Nie obyło się bez niespodzianki dla wychowawców oraz pani Kierownik. Nasi pierwszacy mieli jedyną i niepowtarzalną okazję aby ułożyć wiersz o swoim wychowawcy, który został wyrecytowany podczas wręczania ozdobionych przez nich   kubków. Była świetna współpraca oraz  mnóstwo śmiechu i zabawy. Najlepsi  tradycyjnie otrzymali nagrodę w postaci jakże wyczekiwanego tortu. Kolejna taka zabawa już za rok!

Urszula Zarzecka

SPRZĄTANIE ŚWIATA

„Sprzątanie Świata” to akcja znana wszystkim.

Tegoroczna edycja  przebiegała pod hasłem:  Sprzątanie łączy ludzi”

W dniu 15 września 2023 r. grupa wychowanków Internatu X LO przyłączyła się aktywnie do tej akcji. Jak co roku pełni energii do pracy,  porządkowaliśmy teren parku przy ulicy Wierzbowej. W zaroślach mieliśmy co zbierać. Nasi archeolodzy wykopywali współczesne eksponaty J J J . Jesteśmy dumni, osiągnęliśmy wiele satysfakcji z dobrej roboty.

Dziękuję wszystkim wychowankom zaangażowanym w akcję.

Wychowawczyni. Irena Bajsicka

DZIEŃ DZIECKA – DZIEŃ SPORTU

Dzień dziecka, dzień sportu i zakończenie roku szkolnego odbyło się 12 czerwca 2023 r. 

Pogoda lubi płatać figle, a więc tegoroczna impreza odbyło się w holu.

Zaplanowane na boisku konkurencje sportowe zamieniliśmy na gry planszowe.

Irena Bajsicka

Magdalena Korycka                                                                         

Lilla Maksymczuk                                                                                                                                                

Urszula Zarzecka

JESTEŚMY EKO

Od kilku lat prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów. W wyznaczonych miejscach stoją oznakowane kosze. W tym roku szkolnym akcję segregacji rozszerzyliśmy.

Raz w tygodniu wychowankowie zbierają zgromadzone puste plastikowe butelki, puszki i kartony po napojach. Worki z odpadami są wynoszone do odpowiednich pojemników.

Nakrętki są zbierane oddzielnie, ponieważ w ramach akcji „Zakręcamy i pomagamy” od kilku lat niezmiennie wspieramy Emilkę P.   

Irena Bajsicka

MIĘDZYNARODOWY KONKURS INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

Znajomość historii buduje naszą tożsamość. 07 kwietnia 2023 roku Komisja konkursowa przyznała status laureata naszemu wychowankowi Kacprowi Lenczewskiemu pod opieką wychowawcy Marzeny Walczuk, w etapie regionalnym – Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Czekamy na wyniki drugiego etapu w etapie międzynarodowym. Miło jest za ciężką pracę otrzymać gratulacje i nagrody.
Marzena Walczuk

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW – ROCZNIK 2023

Każdego roku, o tej samej porze, w kwietniu,  dzień przed zakończeniem roku klas maturalnych w szkołach, w naszym internacie spotykamy się po raz ostatni z wychowankami, którzy kończą w danym roku szkołę średnią. Tak też było i tego roku.

   Ostatni wspólny wieczór z Absolwentami 2023 upłynął bardzo miło przy herbatce i słodkim poczęstunku.

   Pani Kierownik złożyła życzenia, jak również wręczyła dyplomy i drobne upominki. Wspólnie obejrzeliśmy film, pokazujący urywki  z pobytu Absolwentów w internacie. Mamy nadzieję, że czas spędzony w internacie będą miło wspominać.

   Życzymy wszystkim wielu sukcesów w dalszym życiu, radości, wiele szczęścia i dobrych wyborów w dorosłym życiu zawodowym i osobistym.

                                                                                   Do zobaczenia.

                                                                                   Wychowawca Lilla Maksymczuk

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI SZKOŁY POLICEALNEJ ZSZ NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Dnia 20 kwietnia w naszym internacie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Szkoły Policealnej ZSZ Nr 2 w Białymstoku. Zainteresowana młodzież zapoznana została z możliwością  kontynuowania nauki w Szkole Policealnej przy ul. Świętojańskiej na kierunkach:  technik administracji i technik usług kosmetycznych. W trakcie spotkania można było skorzystać z zabiegu parafiny na dłonie.

                                                                                                                       Lilla Maksymczuk

KONFERENCJA BURS I INTERNATÓW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO – SUPRAŚL 2023

W dniach 21-22 kwietnia 2023 r. przedstawiciele naszego Samorządu Internatu wzięli udział w konferencji skierowanej do wychowanków internatów i burs województwa podlaskiego. Konferencja pod nazwą „Komunikacja jako podstawa dobrego funkcjonowania w społeczeństwie” odbyła się w Internacie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.
Program konferencji był bardzo ciekawy i oparty na zajęciach warsztatowych. Miło nas zaskoczyli prowadzący panele dyskusyjne jak i zajęcia warsztatowe, bo byli nimi wychowankowie internatu liceum plastycznego.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze punkty programu konferencji.

+ „Czym jest komunikacja. Rodzaje i formy komunikacji oraz zagrożenia z nią płynące” – panel dyskusyjny
+ „Hejt oraz przemoc werbalna – jako negatywne formy komunikacji w środowisku szkolnym – zajęcia warsztatowe
+ „Komunikacja na płaszczyźnie wychowawca- wychowanek – rodzic, jako podstawa dobrej współpracy w procesie opiekuńczo-wychowawczym w internatach i bursach szkolnych” – zajęcia warsztatowe

Dariusz Daniluk

DZIEŃ OTWARTY W X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

Nie mogło zabraknąć na dniach otwartych naszego internatu, najlepszego w mieście. Pamiętaj Kandydacie, że jeżeli dostaniesz się do naszej szkoły masz miejsce zapewnione w internacie. Kandydatów jak co rok będzie wielu na jedno miejsce, zatem wybierz mądrze. Zapraszamy.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Dnia 29.03.2023 r. wychowawca internatu Karolina Dziemiańczyk zorganizowała wyjście do Przedszkola Samorządowego nr 27 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku

W ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom” wychowanki z grupy IV przeczytały dzieciom bajki Przedszkolaki uważnie wysłuchały czytanych treści bajek.

Udział młodzieży w tym spotkaniu dał im dużo satysfakcji i zadowolenia.

PROMOCJA INTERNATU

Promocja naszego internatu

                            Klub Żywienia na dni otwarte w X Liceum Ogólnokształcącym przygotował pyszne muffinki, aby zachęcić młodzież z poza Białegostoku do zamieszkania w najlepszym internacie w mieście czyli Internacie X LO przy Zwycięstwa. Zapraszamy!!!!

 Marzena Walczuk opiekun

TURNIEJ TENISA STOŁOWGO INTERNATÓW I BURS

W dniu 20 marca 2023r. już po raz siedemnasty zorganizowaliśmy Turniej Tenisa Stołowego Internatów i Burs. W turnieju wzięło udział dziesięć placówek:

 • Internat X Liceum Ogólnokształcącego Białystok – gospodarze,
 • Internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących I Technicznych Białystok,
 • Internat Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych Białystok,
 • Internat VIII LO Białystok,
 • Internat Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 Białystok,
 • Bursa Szkolna Białystok,
 • Internat Zespołu Szkół Mechanicznych Białystok,
 • Internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Marianowo,
 • Internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Mońki.

Turniej odbył się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 16. W zawodach wzięło udział 32 zawodników. Nasz internat reprezentowała silna grupa wychowanków wyłoniona w wewnętrznym turnieju tenisa stołowego. Podczas zawodów rozegraliśmy ponad sześćdziesiąt meczów. Turniej był świetną okazją nie tylko do rywalizacji sportowej, ale również do  integracji młodzieży z różnych placówek oraz wspaniałego kibicowania swoim faworytom. Ostatecznie, na podium stanęli:

 • Miejsce I – Mateusz Mróz – wychowanek Internatu ZSOiT
 • Miejsce II – Katarzyna Ziniewicz  – wychowanka Internatu XLO.
 • Miejsce III – Kinga Bach –  wychowanka Internatu XLO.

Gratulujemy zwycięzcom, a w sposób szczególny naszym dzielnym dziewczynom, które prezentując bardzo wysoki poziom, zajęły tak wysokie pozycje na podium. Brawo!

Urszula Zarzecka

TURNIEJ FUTSALU INTERNÓW I BURS

W dniu 14.03.23r. wzięliśmy udział w Turnieju Futsalu Internatów i Burs, który został zorganizowany w Internacie Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Białymstoku. W turnieju wzięło udział osiem drużyn. Po raz kolejny mieliśmy okazję stawić czoło wymagającym przeciwnikom. Była gra zespołowa, było kilka pięknych bramek, były też świetne indywidualne akcje. Jednak nieco przespany początek turnieju było bardzo ciężko odrobić w dalszym ciągu zmagań sportowych. Ostatecznie, nie udało nam się wyjść z grupy. Dziękujemy naszym chłopakom za włożone serce i zaangażowanie oraz grę fair-play. Trenujemy dalej i czekamy na kolejne wyzwania.

Urszula Zarzecka

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO INTERNATU X LO

W związku z organizowanym przez nas Turniejem Tenisa Stołowego Internatów i Burs  musieliśmy wyłonić wychowanków, którzy będą godnie reprezentować nas na zawodach. Zainteresowanie udziałem w turnieju okazało się bardzo duże, nasi wychowankowie wyraźnie zintensyfikowali treningi w sali tenisowej, chętnych do gry mieliśmy bardzo wielu.  W dniu 13 marca 2023r. rozegraliśmy nasz wewnętrzny turniej. Po zaciętej I emocjonującej walce wyłoniliśmy najlepszych, oto oni: Katarzyna Ziniewicz, Kinga Bach, Konrad Kobeszko, Artsiom Noryn, Kacper Łobacz, Adria Gola. Gratulujemy i życzymy powodzenia w turnieju.

Urszula Zarzecka

MARIANOWO 2023

1 marca 2023 roku w Internacie Zespołu Szkół w Marianowie odbył się IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko – Fotograficznego „PODLASKIE W MOIM SERCU” i cieszymy się, że wychowankowie naszego internatu po raz kolejny wzięli w  nim udział.

Magdalena Włostowska, Wiktoria Szczur w części recytatorskiej, Natalia Szymkowska w części fotograficznej „Przydrożne krzyże, kapliczki, figury” oraz Wiktoria Tadaj – nasz fotoreporter.

Miłą wiadomością jest to, że wyróżniona praca fotograficzna Natalii Szymkowskiej „Przydrożny krzyż w Kowalewszczyźnie”  znalazła uznanie w oczach komisji konkursowej.

Gratulujemy Natalii.

Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie na uroczystą galę i oczywiście za otrzymany dyplom z nagrodami.

Krzysztof Jędrychowski

SPOTKANIA Z HISTORIĄ

09.03.2023 mieliśmy okazję poznać losy legionisty i żołnierza niezłomnego , związanego również z ziemią białostocką dowódcy wojskowego Augusta Emila Fieldorfa. Prelekcję prowadził Pan Marek G. – przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

09.03.2023 mieliśmy okazję poznać losy legionisty i żołnierza niezłomnego , związanego również z ziemią białostocką dowódcy wojskowego Augusta Emila Fieldorfa. Prelekcję prowadził Pan Marek G. – przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Marzena Walczuk

KONKURS CZYSTOŚCI

Uwaga!

   Zakończył się już pierwszy semestr roku szkolnego 2022/2023. Dokonaliśmy analizy  waszych  poczynań  w zakresie porządkowania pokoi mieszkalnych w których mieszkacie. Policzyliśmy punkty ujemne, które otrzymaliście w ramach Konkursu czystości i wyłoniliśmy wychowanków,  do których pokoi  trafią lodówki , tzw. przechodnie. Lodówek mamy w sumie 6 sztuk i trafią do pokoi czteroosobowych.

    Wychowanki, które nie otrzymały ani jednego punktu ujemnego, i zawsze kiedy się tam nie wejdzie, rano, w południe, czy wieczorem jest czysto są to: 11 i 12. Gratulujemy.

    Z niewielką ilością punktów ujemnych lodówki do pokoi mieszkalnych otrzymują także wychowanki z p.40,p. 1,p. 6, p.19. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Konkurs czystości trwa dalej. 

                                                                                                                                                    Lilla Maksymczuk

WOLONTARIAT W INTERNACIE X LO

Wolontariat Internat X LO

Dzięki Wam kolejny raz pomagamy ludziom samotnym i potrzebującym. Wiele lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem Caritas działającym przy parafii Bł. Bolesławy Lament w Białymstoku. Wspieramy zbiórką pieniędzy oraz środkami czystości.

Poza tym pamiętamy o dzieciach z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bacikach Średnich. Ośrodek ten udziela całodobowej opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży z ciężkimi chorobami przewlekłymi i upośledzeniami. Zakład zapewnia środki farmaceutyczne, materiały medyczne, wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia, a także opiekę w czasie organizowanych zajęć kulturalno-rekreacyjnych.

Akcje charytatywne są stałym punktem naszych działań i cieszymy się że możemy pomóc!
Magdalena Korycka

KONKURS ŚWIĄTECZNY POKÓJ

Tradycyjnie w grudniu organizujemy konkurs Świąteczny pokój”.

W dniu 16.12.2021r. o godz. 18.00 Komisja Konkursowa dokonała oceny pokoi mieszkalnych, które zgłosiły się do konkursu.

Oceny dokonano w następujących kategoriach:

– świeżość i czystość w pokoju mieszkalnym

-pomysłowość i oryginalność kompozycji świątecznej

– różnorodność wykorzystanych elementów

-ogólne wrażenie estetyczne

Komisja dokonała oceny „Świątecznych pokoi” w 4 pokojach, które zgłosiły się do konkursu

Najwyżej zostały ocenione pokoje w których młodzież wykonała ozdoby własnoręcznie:

– I miejsce – pokój nr 26

– II miejsce – pokój nr 40

– III miejsce ex aequo – pokój nr 2 i pokój nr 44/1

Za zajęcie I miejsca nagroda – bilet do kina na dowolny film + słodkości

Za zajęcie II miejsca – bilet do kina na dowolny film

Za zajęcie III miejsca – kubek pełen słodyczy.

GRATULUJEMY!!!!!

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w konkursie.

                                                                                                                             Lilla Maksymczuk

MARATON PISANIA LISTÓW 2022R.   – 28.11-09.12.22r.

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane, aby odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu  było  prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Młodzież poprzez napisanie listu w obronie konkretnej osoby mogła  okazać  wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!

Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości ludzi i ich edukację na temat praw człowieka, a także oferuje im unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez Polaków i ludzi na całym świecie  są naprawdę skuteczne.

      W sumie napisaliśmy 111 listów w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Zapakowane w kopertę zostały  wysłane do Ambasad państw, z których te osoby pochodzą. Dziękuje wszystkim, którzy brali udział w akcji????

                                                                                                                                Lilla Maksymczuk

XVIII EDYCJA KONKURSU BOŻONARODZENIOWA SZOPKA

Po długiej przerwie ponownie spotkaliśmy się na konkursie „Bożonarodzeniowa szopka – nasza tradycja i współczesność” organizowanym przez Towarzystwo Internatów i Burs. Jest on skierowany do młodzieży z internatów i burs całego województwa podlaskiego. To już XVIII edycja konkursu. Tym razem prace przygotowała Gabrysia K., która olśniła nas swoim talentem plastycznym:-) Niesamowita szopka przybrała formę obrazu, który wyeksponowaliśmy na sztaludze. Prezentowała się dostojnie i zwracała uwagę uczestników oraz jury konkursu. Gratulujemy wyróżnienia!!!

Magdalena Korycka

DZIEŃ ANIOŁA CZĘŚĆ 2

Dzień Anioła kolejne spotkanie, na którym nasze prace otrzymały swój indywidualny styl: kolor, uśmiech i pozytywną energię.

Magdalena Korycka

BUDŻET PARTYCYPATYCJNY DLA BURS INTERNATÓW

W tym roku, w miesiącach listopad-grudzień wzięliśmy udział w projekcie „Budżet partycypacyjny dla burs” organizowanym przez Fundację EFC, z którą od lat współpracujemy. W ramach tego projektu, zarówno pani kierownik, wychowawcy jak i młodzież wzięliśmy udział w warsztatach, szkoleniach oraz złożyliśmy wniosek o przyznanie grantu na realizację budżetu. Cały proces pracy nad wnioskiem był doskonałą okazją do lepszej integracji młodzieży we wspólne, angażujące i atrakcyjne działanie. Jednocześnie wychowankowie uczyli się współpracy, dochodzenia do kompromisu, rozmawiania o swoich pomysłach i potrzebach w przestrzeni internatu. Młodzież, która zaangażowała się w projekt nie tylko opisała wszystkie etapy tworzenia budżetu, ale również nagrała filmik promocyjny, wykazując się pomysłowością oraz niebywałym poczuciem humoru. Niestety, nie udało się nam zdobyć grantu, ale doświadczenie, które zdobyliśmy w tym roku, na pewno zaprocentuje w kolejnych edycjach takich projektów.
Urszula Zarzecka

SPOTKANIE WIGILIJNE

Spotkanie Wigilijne jest tradycją naszego internatu i stanowi bardzo ważny element wspólnego przebywania ze sobą zarówno mieszkańców internatu, jak i zaproszonych gości. Ta szczególna uroczystość odbyła się 19 grudnia 2022r o godz.19.00.

Świąteczny nastrój podkreślił występ artystyczny wychowanków oraz modlitwą poprowadzoną przez Księdza proboszcza Jacka Tomkiela.

Następnie zebrani podzielili się opłatkiem i zasiedli do wieczerzy, na którą serwowane były tradycyjne potrawy wigilijne.

Wieczór zakończył się wspólnym kolędowaniem.

Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.

Krzysztof Jędrychowski

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

Dwa dni pieczenia pierniczków świątecznych na naszą wigilię.

          Ciężką pracę zagniatania ciasta przejęła płeć męska. Igor , Piotr i Kacper doskonale poradzili sobie z zadaniem. Dobrze wyrobione ciasto łatwiej było wałkować i wykrajać kształty. Dwa popołudnia ciężkiej pracy zaowocowały pięknie ozdobionymi kolorowym lukrem ciasteczkami świątecznymi. Radosną atmosferę spotkania uprzyjemniały świąteczne piosenki okresu Bożego Narodzenia.

Marzena Walczuk

MIKOŁAJKOWY KIERMASZ CIAST

Już nie po raz pierwszy w naszym internacie  został zorganizowany  MIKOŁAJKOWY  KIERMASZ  CIAST. Nasi wychowankowie sami piekli pyszne ciasta. Akcja miała cel charytatywny, a dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na potrzeby dzieci z Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego  w Bacikach. To miejsce,  gdzie na co dzień mieszkają dzieci i młodzież do 22 roku życia, zmagająca się z różnymi chorobami i niepełnosprawnościami. Nasz internat od kilku lat w okresie przedświątecznym wspomaga Zakład w Bacikach.

  Wszystkie słodkości przygotowane przez młodzież były przepyszne i rozeszły się bardzo szybko. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacji kiermaszu.

   Lilla Maksymczuk

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Z okazji Dnia Pluszowego Misia kolejny raz zorganizowaliśmy kiermasz charytatywny. Wykorzystaliśmy pluszaki, maskotki i misie, które teraz cieszą kolejnych właścicieli! Jak co roku wesprzemy dzieci z Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Bacikach Średnich. Dziękujemy Wszystkim darczyńcom! Zaskoczyliście nas swoją hojnością!

Magdalena Korycka

WIECZÓR WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” A Ty przygodny wędrowcze strzeż się przepowiedni! To co usłyszysz spełni się w najbliższym czasie. A roztropność i rozwaga będą Twoją tarczą! Powodzenia!

P.S. Dziękuję za pomoc wróżkom i wróżbitom.

Magdalena Korycka

DZIEŃ ANIOŁA

Dzień Anioła jest mało znanym świętem nietypowym. Obchodzimy go na początku grudnia. Wyraz “anioł” pierwotnie oznaczał posłańca. Kolejne warsztaty kreatywne dotyczyły aniołków, które wykonaliśmy z masy solnej. Nasze prace są upominkami dla najbliższych. Będą strzegły naszych domów i przyniosą jedynie dobre nowiny! To nie koniec. Warsztaty rozłożone są na dwa spotkania. Kolejnym razem będziemy malować swoje prace. Zapraszamy!

Magdalena Korycka

SPOTKANIE Z HISTORIĄ – GRY EDUKACYJNE

                          01 grudnia mieliśmy okazję sprawdzić swoją wiedzę historyczną z okresu II wojny światowej w atrakcyjny sposób. Uczestniczyliśmy i rywalizowaliśmy w grach edukacyjnych rekomendowanych przez IPN.

Marzena Walczuk

SPOTKANIE Z HISTORIĄ

17 listopada 2022 roku na Spotkaniu z historią, historyk z IPN-u Pani Magdalena Dz. wprowadziła nas w nastrój okrucieństw II wojny światowej. Tematem były: „ Losy Polaków pod niemiecką i sowiecką okupacją podczas II wojny światowej”.  Znajomość naszej przeszłości  kształtuje naszą świadomość narodową.       

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się.” Prymas Stefan Wyszyński

Marzena Walczuk

ŚPIEWAMY NASZEJ OJCZYŹNIE

09 listopada  z grupą wokalną śpiewaliśmy w naszym internacie pieśni patriotyczne. Pamiętamy i dbamy o naszą tożsamość historyczną. Wieczór  wprowadził nas w świąteczny nastrój 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Pamiętamy, że za nasz spokojny sen w naszej umiłowanej, pięknej  ojczyźnie – Polsce ginęli nasi rodacy. „Do kraju tego, gdzie odrobinę chleba podnoszą przez uszanowanie, tęskno mi Panie” – słowa Norwida, jakże pięknie i wymownie określają naszą tożsamość narodową i chrześcijańską.

 Marzena Walczuk

KOTYLIONY

Kolejne zajęcia kreatywne opierały się na tradycyjnej sztuce składania papieru – origami. Tym razem wykonaliśmy kotyliony. Wśród wielu spraw którymi jesteśmy zajęci na co dzień, znaleźliśmy chwilę aby przypomnieć sobie to co jest naszą tradycją. Pomimo różnic jakie są w nas pamiętamy, że jesteśmy Polakami i łączy nas wspólna historia, tradycja i symbole narodowe. Wspólne zajęcia jednoczą i są chwilą odpoczynku od codziennego pośpiechu. Dziękuję

Magdalena Korycka

PAMIĘTAMY

PAMIĘTAMY- Palimy znicze polskim żołnierzom i bohaterom!

                                    03 listopada 2022 przybyliśmy na Cmentarz Wojskowy w Białymstoku przy ul. 11 Listopada. Młodzież naszego internatu pod opieką wychowawców Pani Marzeny W.  i Pana Krzysztofa J. odwiedziła  groby Polaków, którzy złożyli swoje życie za wolność naszej Ojczyzny. Niesamowitym przeżyciem było odwiedzenie kolumbarium na tym cmentarzu, gdzie miejsce wiecznego spoczynku znalazło o. 430 żołnierzy i osób cywilnych – ofiar  zbrodni dokonanych przez niemieckich okupantów i reżim komunistyczny w latach 1939-1956, których szczątki zostały odnalezione i ekshumowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Ginęli w egzekucjach i katowani w pseudośledztwach.                                

Marzena Walczuk

WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU INTERNATU

26  października 2022 r. zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Internatu. W  demokratycznym głosowaniu wzięło udział 114 wychowanków internatu.

Komisja wyborcza, po podliczeniu głosów, wyłoniła skład Samorządu:

Przewodniczący – Skibicka Aleksandra (60%)

Zastępca – Bałdowski Łukasz ( 40%)

Nowo wybranym władzom Samorządu gratuluję i życzę owocnej pracy na rzecz społeczności internackiej!

Opiekun SI

Karolina Dziemiańczyk

OTRZĘSINY

Któż z nas w dzieciństwie nie oglądał lub nie słuchał bajek?  Chcąc przypomnieć beztroskie chwile,  19 października 2022 r. odbyła się w naszym internacie zabawa integracyjna. Tematem przewodnim była Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

Przedstawiciele wylosowali nazwy dla swoich grup: Mędrek, Gburek, Apsik, Wesołek, Śpioszek, Gapcio i Nieśmiałek.

Wychowankowie musieli sprawdzić się w trzech konkurencjach.

 • Przebrać wychowawcę grupy za krasnala.
 • Odnaleźć jak najwięcej ukrytych grzebieni.
 • W jak najkrótszym czasie zjeść jabłko.

Nasze kochane pierwszaczki wykazały się niezwykłą kreatywnością i zapałem.

Królewna Śnieżka i Książe przyznali główną nagrodę (przepyszny tort) grupie Gapcia. Gratulujemy!!!

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie zabawy.

Irena Bajsicka

U PROGU NIEPODLEGŁOŚCI II RZECZYPOSPOLITEJ

                          Od dzisiaj 18 października w naszym Internacie poznajemy historię odzyskania niepodległości na ziemiach Podlasia przez ustawioną w świetlicy wystawę: „U progu niepodległości II Rzeczypospolitej”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Zapraszamy na zgłębianie historii o naszym regionie.

Marzena Walczuk

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień 14 października zwany Dniem Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty, nie tylko nauczycieli ale także pracowników administracji i obsługi, jak również święto wszystkich uczniów. W internacie również świętowaliśmy ten dzień. Wychowankowie składali życzenia, obdarowywali słodkościami. Prezenty w formie karykatur , które otrzymali pani kierownik i wychowawcy, narysowane przez jednego z wychowanków, będą z pewnością niezapomnianą pamiątką, która przetrwa przez długie lata. Dziękujemy bardzo.
Lilla Maksymczuk

KREATYWNE WARSZTATY

Warsztaty kreatywne – tworzenie koszulek techniką Tie Dye

Dnia 5 października pełną parą ruszyły zajęcia kreatywne. Klub rękodzieła i recyklingu wznowił swoją działalność. Zrobiło się wesoło i kolorowo! Każdy mógł zrobić koszulkę techniką Tie Dye. Powstały oryginalne prace. Sprawiło nam to wiele frajdy. Powtórzymy nasze spotkanie!

Magda Korycka

KWIATY ZA ELEKTROGRATY

Internat X LO przystąpił do zorganizowanej  przez Castoramę akcji „Kwiaty za elektrograty”,  celem, której jest realne działanie na rzecz ograniczenia ilości wyrzucanych niebezpiecznych odpadów. Akcja ma wyjątkowy wymiar środowiskowy, gdyż jesteśmy świadomi zagrożeń dla naszego otoczenia, jakie może nieść niekontrolowane wyrzucanie elektrośmieci.

W dniach 8 września dostarczyliśmy zebrane baterie i otrzymaliśmy bezpłatnie 25 sadzonek kwitnących wrzosów.

Otrzymane sadzonki zostały zasadzone przed internatem i teraz cieszą nasze oko.

Irena Bajsicka

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

 „Sprzątanie Świata” to globalna, ekologiczna międzynarodowa akcja, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Akcja ta znana jest na całej kuli ziemskiej.

Tegoroczna edycja  przebiegała pod hasłem:  Wszystkie śmieci są nasze”

W dniu 16 września 2022 r. grupa wychowanków Internatu X LO przyłączyła się aktywnie do tych działań. Pełni energii do pracy  porządkowaliśmy teren parku przy ulicy Wierzbowej. Główne alejki lśniły czystością, lecz w zaroślach mieliśmy co robić J J . Jesteśmy dumni, osiągnęliśmy wiele satysfakcji z dobrej roboty.

Dziękuję wszystkim wychowankom zaangażowanym w akcję.

Wychowawczyni Irena Bajsicka

ROK SZKOLNY 2021/2022

Grill

Czy to słońce, czy to deszcz grilla z nami zjesz.

Przy akompaniamencie kropel deszczu i muzyki w dniu 13 czerwca wychowankowie i wychowawcy, po dwuletniej przerwie spotkali się na wspólnym grillowaniu. Panie kucharki przygotowały grillowane warzywa i karkówkę, a chłopcy zaangażowali się w grillowanie kiełbasek. Przyjemny zapach dymu roznosił się po całym internacie zapraszając wszystkich na spotkanie. Dobra muzyka, przygotowana przez zachęcała do tańca. Na koniec łasuchy mogły przekąsić truskawki i różne słodkości.

Irena Bajsicka

Pożegnanie absolwentów – Rocznik 2022

…Tak niedawno żeśmy się poznali, a już pożegnania nadszedł czas…

     Dnia 28 kwietnia, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbyło się Pożegnanie Absolwentów 2022 roku.

Wszyscy Absolwenci, ich wychowawcy, pani Kierownik, jak i młodsi koledzy i koleżanki zebrali się po raz ostatni razem przy kawie, herbacie i słodkim ciasteczku.

   Wiele wzruszeń pojawiło się po obejrzeniu prezentacji przygotowanej z fotografii zrobionych w czasie  ich pobytu w internacie.  W prezentacji  uwieczniono wspomnienia pięknych chwil spędzonych w naszym internacie przez bohaterów naszej uroczystości.

Wszystkim życzyliśmy sukcesów w dalszym życiu, wiele szczęścia, satysfakcji, udanych wyborów w różnych sytuacjach życiowych, prawdziwych przyjaźni i gorących miłości.

Jest to zawsze wzruszająca chwila w kalendarzu imprez internatu.

Lilla Maksymczuk

Dobry zawód – pewna praca

Dnia 5 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Szkoły Policealnej ZSZ Nr 2 w Białymstoku. Mieliśmy możliwość zapoznania się z kierunkami kształceni w zakresie usług kosmetycznych i administracji. Przy okazji można było skorzystać z zabiegu parafiny na dłonie.
Magdalena Korycka
Irena Bajsicka

Dni otwarte X Liceum Ogólnokształcącego

Nie mogło być inaczej. W miniony czwartek uczestniczyliśmy w Dniu Otwartym X Liceum Ogólnokształcącego. Nasi wychowankowie dumnie i radośnie promowali internat. Na stoisku znalazły się nie tylko ulotki informacyjne, ale również gadżety w postaci oryginalnych buttonów i notesików, które cieszyły się wielką popularnością wśród odwiedzających. Wyświetlany był również film prezentujący nasze cykliczne działania, imprezy, konkursy. Nie mogło oczywiście zabraknąć pysznych słodkich wypieków oraz przekąsek wykonanych przez panie z naszej internackiej kuchni. Stoisko przyciągało i zachęcało młodzież do skorzystania z naszej oferty. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania naszej strony internetowej oraz FB, tam można uzyskać wszystkie informacje.
Urszula Zarzecka

Turniej Futsalu Internatów i Burs

W dniu 30 marca 2022r. zagraliśmy na turnieju futsalu organizowanym przez Internat Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku. Nasza drużyna pokazała się z bardzo dobrej strony, zagraliśmy mecze na wysokim poziomie. Chłopcy grali z klasą, brawurowo, odważne i z wielką determinacją. Nasze zmagania zakończyły się zajęciem III miejsca w turnieju. Gratulujemy naszej drużynie, dziękujemy  za wspólne granie i do zobaczenia na kolejnym turnieju.
Urszula Zarzecka

XVI Turniej Tenisa Stołowego Internatów i Burs Województwa Podlaskiego

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

                W dniu 21 marca 2022 roku już po raz szesnasty zorganizowaliśmy Turniej Tenisa Stołowego Internatów i Burs. Na zawodach gościliśmy 32 zawodników z ośmiu placówek. Przyjechały zarówno dziewczęta jak i chłopcy  z internatów X LO, ZSOiT, ZSH-E,  ZSZ Nr 2, ZSR CKP z Białegostoku, a także  ZS CKR z Marianowa, ZSOiZ z Moniek oraz Bursy Szkolnej z Białegostoku. Gra na wysokim poziomie przebiegała w  bardzo przyjacielskiej i życzliwej atmosferze co zaowocowało świetnym widowiskiem sportowym.  Cieszymy się tym bardziej, że nasza wychowanka zajęła bardzo wysokie, drugie miejsce mierząc się z chłopakami w wyrównanej walce.  Ostatecznie na podium stanęli:

– Miejsce I –  Mateusz Karol –  wychowanek Internatu ZSOiT z Białegostoku,

– Miejszce II – Kinga Bach – wychowanka Internatu X LO z Białegostoku,

– Miesce III – Jakub Pawelczyk – wychowanek Internatu ZS CKR z Marianowa.

Dziękujemy za wspólne granie, wszystkim należą się brawa, już czekamy na kolejne rozgrywki.

Urszula Zarzecka

Wojewódzki Konkursie Recytatorsko – Fotograficznym „PODLASIE W MOIM SERCU”

Miło nam zakomunikować, że   wychowankowie naszego internatu: Barbara Skibicka , Ewa Augustynowicz i Zuzanna Wójcik jako nasz  fotoreporter, wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorsko – Fotograficznym „PODLASIE W MOIM SERCU”, zorganizowanym przez Internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie.  Jeszcze milszą wiadomością jest to, iż: Barbara Skibicka, znalazła się w gronie laureatów, otrzymując Nagrodę Organizatora za piękną recytację wiersza własnego autorstwa pt. „Powrót” Gratulacje należą się także Ewie za ciekawą i oryginalną prezentację własnego wiersza „Zachód słońca”.

Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie na uroczystą galę, podczas której ucieszyliśmy podniebienia wspaniałymi specjałami kulinarnymi, no i oczywiście za otrzymany dyplom z nagrodami.

Krzysztof Jędrychowski

ŚWIĄTECZNY POKÓJ – KONKURS

LILLA MAKSYMCZUK

Z WIELKĄ RADOŚCIĄ DZIELIMY SIĘ Z INNYMI POTRZEBUJĄCYMI POMOCY

DZIEŃ ANIOŁA