f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

You may like:

Image Alt

Osiągnięcia

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

2019/2020 – Maja Zuzanna Janusz
2020/2021 – Wiktoria Boruszko
2020/2021 – Gabriela Szczepańska
2021/2022 – Wiktoria Boruszko
2021/2022 – Patrycja Czajkowska
2022/2023 – Ida Arcisz
2023/2024 – Yana Bambuliak

Osiągnięcia w roku szkolnym 2023/2024

Awans do ogólnopolskiego etapu Konkursu Wiedzy Biblijnej

W dniu 18 kwietnia 2024 r. uczeń X LO Stanisław Laskowski zajął 3. miejsce w diecezjalnym etapie Konkursu Wiedzy Biblijnej i tym samym zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego. Gratulujemy uczniowi i s. Marii Sekścińskiej, która przygotowuje Stanisława do konkursu!

Wyróżnienia w XVI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Przyroda poezją i prozą pisana”

W dniu 10 kwietnia 2024 r. w VII LO w Białymstoku nasi uczniowie: Katsiaryna Antisipowa, Mikołaj Kurcewicz i Artisiom Svidzinski otrzymali wyróżnienia w kategorii szkół ponadpodstawowych w XVI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Przyroda poezją i prozą pisana”.

Sukces Julii w Ogólnopolskim Konkursie im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”

Julia Żukowska z klasy IV a zajęła drugie miejsce w kategorii plastycznej w XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Projekt: „Akcja! Aktywacja” (Action! Activation)

X Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Białymstoku otrzymało dotację z Unii Europejskiej na projekt: „Akcja! Aktywacja” (Action! Activation). Projekt realizujemy, aby poznać, przyswoić i zaimplementować nowoczesne metody pracy oraz narzędzia angażujące naszych uczniów do aktywnego udziału w procesie edukacyjnym, w szczególności uczniów pasywnych, pozbawionych motywacji, zagrożonych dyskryminacją i porzuceniem szkoły oraz tych, z mniejszymi szansami edukacyjnymi. Pragniemy wdrożyć i upowszechnić wykorzystywanie przez nauczycieli TIK, co podniesie atrakcyjność zajęć i pozwoli doskonalić kompetencje cyfrowe społeczności szkolnej. Dodatkowo projekt pomoże nam propagować oraz doskonalić umiejętność posługiwania się językiem angielskim przez nauczycieli naszej szkoły. W trakcie trwania projektu 20 nauczycieli naszego liceum weźmie udział w szkoleniach z zakresu podniesienia motywacji, kreatywnego przygotowania lekcji, myślenia krytycznego, współdziałania, komunikacji, kompetencji miękkich oraz inteligencji emocjonalnej i zarządzania zespołem klasowym. („Motivation Boost”, „Discover the 7Cs: Learning for Life in the 21st Century”, „Soft Skills and emotional intelligence for teachers and educational staff”). W efekcie realizacji projektu pedagodzy zostaną wyposażeni w umiejętności oraz narzędzia niezbędne w pracy nauczyciela nowoczesnej, odpowiadającej na potrzeby uczniów szkoły. Projekt realizowany jest w terminie 1.11.2023 – 30.04.2025. Wartość projektu: 262 366.80 zł. Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 262 366.80 zł.

Yana Bambuliak laureatką Wojewódzkiego Konkursu “Poliglota”

Z wielką satysfakcją informujemy, że Yana Bambuliak z kl. II i ponownie zajęła pierwsze miejsce w Wojewódzkim Konkursie “Poliglota”, organizowanym przez ZSOIT Bialystok.

Yana, tak jak rok temu, wykazała się najlepszą znajomością języka angielskiego oraz języka rosyjskiego. Gratulujemy sukcesu!

Sukces uczniów X LO w Samorządowym Konkursie Nastolatków “Ośmiu Wspaniałych”

Z wielką przyjemnością informujemy, że podczas uroczystej gali w Auli Magna Pałacu Branickich uczennica klasy III a naszego liceum – Monika Walenda została laureatką 29. białostockiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków “Ośmiu Wspaniałych” i otrzymała tytuł “Wspaniałej” w kategorii “Ósemka – Senior”. Kamil Dębowski z klasy III d uzyskał tytuł finalisty! Celem konkursu “Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie różnych form młodzieżowego wolontariatu i upowszechnianie prospołecznych postaw dzieci i młodzieży.

Sukces X LO na XVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności “Destination Imagination”

13 marca 2024 r. nasza drużyna Xploratory Minds zdobyła Mistrzostwo Polski podczas XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination!!! Dodatkowo awansowaliśmy na Global Finals 2024 – Kansas City (USA)!

Nasi Mistrzowie zajęli:
– I miejsce w Team Challenge w wyzwaniu konstrukcyjnym w trzecim poziomie wiekowym
I miejsce w kategorii Duch DI
W skład drużyny Xploratory Minds, pod wodzą trenerki p. Marty Orzechowskiej – naszej nauczycielki fizyki, wchodzą: Katarzyna Żemojduk (1D), Milena Brzostowska (1D), Apolonia Struk (1E), Pola Dąbrowska (1E), Radosław Rozmysłowicz (1G), Michał Antonowicz (2B) oraz Karol Poskrobko (2D). Naszym wspaniałym asystentem drużyny jest Jakub Krasowski (2B).
Serdecznie gratulujemy drużynie i trenerce!!! Trzymamy kciuki za ogólnoświatowe finały!

Nasz projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 wygrał!

Z wielką radością informujemy, że nasz projekt „Zielono, komfortowo, przyjaźnie” zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 uzyskał 6414 głosów i zostanie zrealizowany!!! W ramach projektu o wartości 1 100 000,00 zł zostanie wybudowany miniamfiteatr, a wśród pięknej zieleni zostaną rozmieszczone hamaki, stoły do ping-ponga i szachów. Ponadto w szkole znajdą się nowe kanapy, sofy i szafki dla uczniów. Dziękujemy pięknie za wsparcie i wszystkie oddane głosy uczniom, nauczycielom, pracownikom, rodzicom, przyjaciołom naszej szkoły!

Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2022/2023

Julia Żukowska laureatką Konkursu Plastycznego Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej

Z wielką przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie naszej niezwykle uzdolnionej uczennicy klasy III a Julii Żukowskiej, która zajęła 2. miejsce w Konkursie Plastycznym Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” na Jasnej Górze w Częstochowie: „Z Maryją Różańcową modlę się o pokój na świecie”. Na konkurs wpłynęło ponad 2000 prac. Julka, jesteśmy z Ciebie dumni!

Sukces naszej uczennicy w XIX Ogólnopolskim Konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”

Z przyjemnością informujemy, że Julia Żukowska z kl. III d zajęła II miejsce  w kategorii plastycznej w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Konkurs jest organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Gratulujemy Julii i p. Łukaszowi Klimaszewskiemu, nauczycielowi religii.

Sukces w Wojewódzkim Konkursie „Poliglota”

Z satysfakcją informujemy, że uczennice X LO zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu „Poliglota”, zorganizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku.
Yana Bambuliak z kl. 1i – zajęła 1. miejsce w konkursie.
Julia Żukowska z kl. 3 a – zajęła 2. miejsce.

Kolejny sukces naszej uczennicy

Praca plastyczna Julii Żukowskiej z klasy III a zakwalifikowała się do głównej wystawy w ramach 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Dzieła Aleksandra Fredry w malarstwie i rysunku” w Nowym Dworze Mazowieckim. Na konkurs wpłynęło ponad 1200 prac, których oceny dokonało jury złożone z profesjonalnych artystów plastyków oraz przedstawicieli organizatorów. Gratulujemy!

Nagroda w konkursie – wyjazd edukacyjny

Nagrodą za zajęcie I miejsca w konkursie „Wiem, upamiętniam. Represje wobec mieszkańców województwa białostockiego w czasie okupacji niemieckiej w latach II wojny światowej” był wyjazd edukacyjny. Kamil Dębowski z klasy 2 d i Olaf Bargielski z klasy 3 a w czasie trzydniowej wycieczki odwiedzili Tykocin, Łopuchowo, Sikory Tomkowięta, Muzeum Domu Rodziny Pileckich, Muzeum Armii Krajowej, Kraków, Zamek Chęciny oraz Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Mamy „Srebrną Maskę”!

Artem Svidzinski z kl. 2 B zajął 3. miejsce i otrzymał Srebrną Maskę w XV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Przyroda poezją i prozą pisana”, zorganizowanym przez VII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku. Serdecznie gratulujemy uczniowi oraz pani Jolancie Kobierskiej!

Realizujemy projekt „Szkolny budżet partycypacyjny – czas na młodych”

X LO uczestniczy w projekcie „Szkolny budżet partycypacyjny – czas na młodych”, realizowanym przez Fundację SocLab oraz Stowarzyszenie Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur”. Jego celem jest rozwijanie samorządności i kompetencji obywatelskich w szkole. Uczniowie i cała społeczność szkolna będą współpracować przy wdrażaniu w szkole budżetu partycypacyjnego i wspólnie zdecydują, na co przeznaczyć 3000 zł: na inwestycje (np. remont), zakupy (wyposażenie klas, sprzęt sportowy, meble) czy organizację wydarzenia (np. dodatkowe zajęcia, impreza szkolna).
W ramach projektu w dniach 18 – 19 listopada 2022 r. grupa uczniów X LO wraz z opiekunem wzięła udział w warsztatach dotyczących m. in. publicznych wystąpień. W dniu 16 grudnia uczniowie pod okiem specjalisty z Fundacji SocLab – Laboratorium Badań i Działań Społecznych opracowywali założenia i harmonogram zgłaszania projektów, akcji promocyjnej, głosowania i realizacji zwycięskich projektów. Wkrótce w szkole ruszy akcja promocyjna.

Uczennice X LO wezmą udział w Programie Tutorskim UwB

Z wielką przyjemnością informujemy, że dwie uczennice X LO: Emilia Rakieć i Anna Sadowska  zakwalifikowały się do pierwszej pilotażowej edycji Programu Tutorskiego  UwB  „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”.
Program skierowany jest do uczniów szkół  ponadpodstawowych, którzy pod kierunkiem tutora – badacza z Uniwersytetu w Białymstoku będą realizować własne projekty badawcze. Wezmą też udział  w zajęciach dydaktycznych z wybranego przedmiotu prowadzonego przez tutora. Do dyspozycji uczestników będzie ponadto  uniwersytecki sprzęt i księgozbiór. Za kilka miesięcy odbędzie się Forum Tutoringu, na którym uczniowie przedstawią zrealizowane przez siebie projekty.
Emilia Rakieć  pod kierunkiem dr Anny Chańko-Kraszewskiej będzie realizowała projekt „Współczesna młodzież – czyli kto? Wyznawane poglądy, wartości i kondycja psychiczna adolescentów”.
Tutorem Anny Sadowskiej, realizującej temat „Co czas robi z człowiekiem, co człowiek robi z czasem?” będzie prof. UwB dr hab. Alicja Korzeniecka-Bondar.

Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy powodzenia w realizacji ich pasji.

Licealiada – bieg przełajowy

5 października 2022 r nasze uczennice Julia Żukowska, Wiktoria Plisiuk, Klaudia Janicka oraz Julia Pytel wzięły udział w Licealiadzie w drużynowych biegach przełajowych na szczeblu wojewódzkim( pod opieka p. Renaty Gontowskiej). Dziewczęta uplasowały się na wysokich miejscach ,zaś Wiktoria Plisiuk zdobyła brązowy medal w roczniku 2007.Gratulujemy!

Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2021/2022

Mateusz Sadowski z kl. 1 c

1. Laureat I miejsca w II Międzynarodowym Konkursie Biblijnym “Kobieta w Biblii”, organizator: I  LO oraz SP nr 6 w Oławie.
2. II miejsce w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego “Z zachwytu do istnienia”, organizator: Instytut Tertio Millennio.
3. Finalista VI Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych „Nauczycielskie zadanie Kościoła”, organizator: Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Julia Gołaszewska z kl. 2 d

Finalistka VI Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych „Nauczycielskie zadanie Kościoła”, organizator: Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Osiągnięcia uczniów X LO

2010/2011

–  Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych –  I miejsce zajęły Ewa i Aleksandra Iwaniuk

2004/2005

–  ucz. kl. I B – Elżbieta Zakrzewska i Antoni Kutwicki zostali finalistami XXXVI Olimpiady Języka Rosyjskiego

–  Konkurs Wiedzy o Rosji „850 lat Moskwy”-  Piotr Reniewicz i Ireneusz Kardasz zostali finalistami

–   Konkurs Poezji Rosyjskiej  „Wiara chrześcijańska w poezji rosyjskiej” – Grand Prix zdobył ucz. kl. I B Antoni Kutwicki

2005/2006

–          XXXVII Olimpiada Języka Rosyjskiego – Antoni Kutwicki kl. II B został laureatem (8. miejsce w Polsce)

–          Konkurs recytatorski „Rosyjska poezja emigracyjna” – laureatami zastali: Joanna Jarosz, Zuzanna Jabłonowska, Bartosz Reducha, Katarzyna Janowicz

–          Konkurs Wiedzy o Rosji „ 700 lat Kaliningradu” – finalistami zostali Ireneusz Kardasz i Paweł Polak

2006/2007

–          XXXVIII Olimpiada Języka Rosyjskiego – Elżbieta Zakrzewska z kl.III B została ponownie finalistką

–          Konkurs „Rosyjska poezja XVIII wieku” – Antoni Kutwicki z kl. III B ponownie zdobył Grand Prix, laureatami także zostały Joanna Jarosz, Zuzanna Jabłonowska i Katarzyna Janowicz

–          Konkurs Wiedzy o Rosji „Smoleńsk” – do finału zakwalifikowały się Marzena Głowacka i Joanna Zaczeniuk (kl. I D)

–          I Międzynarodowy Konkurs Piosenki Rosyjskiej „Русские Голоса” – zespół „Słowianki” ( Ania Kowalska, Katarzyna Sawczuk i Barbara Sidoruk – ucz. kl. II C) zdobyły Grand Prix

2007/2008

–          sierpień 2007 „Słowianki” koncertują w Smoleńsku (Rosja)

–          październik 2007 – „Słowianki” wyjeżdżają do Moskwy, zostają laureatkami Międzynarodowego Konkursu Piosenki Rosyjskiej w Moskwie

–          udział zespołu w Przeglądzie Kolęd Prawosławnych w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku

Olimpiada Prawosławnej Wiedzy Religijnej

2011/2012 Marcin Bielawski zdobył tytuł finalisty

2010/2011 Martyna Fidziukiewicz zdobyła tytuł finalistki

2009/2010 Marta Jaroszewicz, Martyna Fidziukiewicz, Justyna Pikutin zdobyły tytuł finalisty

2008/2009 Adrian Dubicki, Justyna Pikutin zdobyli tytuł finalisty

2007/2008 Adrian Dubicki kl. I b LO zdobył tytuł finalisty

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Religijnej

 1. 1996 r.- Tarnów. Finaliści: A.Karwacka, K.Głuch, D.Lewkowska, J,Mieleszkiewicz.
 2. 1997 r.- Tarnów. Laureat: G.Fiedorczuk- V miejsce. Finaliści: A.Zimnowodzka, A.Karwacka.
 3. 1998 r.- Kielce. Finaliści: G.Fiedorczuk, A.Tomczak, M.Korżyńska.
 4. 1999 r.- Katowice. Finalista: G.Fiedorczuk.
 5. 2002 r.- Białystok. Laureat: M.Czerepuk – VII miejsce


Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny “Z poprawną polszczyzną na co dzień”

2012/2013 Michał Cichoński uzyskał tytuł finalisty


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

 1. 1999 r.- Warszawa. Finalista: M.Czerepuk
 2. 2000 r.- Warszawa. Finalista: M.Czerepuk
 3. 2001 r.- Warszawa. Finalista: K.Kalinowska
 4. 2002 r.- Warszawa. Finalista: K.Kalinowska


Mistrzostwa Białegostoku w Ortografii

1999/2000- uczennica X LO Anna Siłkin zajmuje VIII miejsce, w roku szkolnym 2000/2001 – V miejsce, natomiast w 2001/2002 – II miejsce, zdobywając tytuł wicemistrza Białegostoku oraz IV miejsce w województwie.   

Inne osiągnięcia

·  1999/2000 – opracowany i zrealizowany w szkole program z okazji pierwszego dnia wiosny pod hasłem “Miej odwagę być mądrym na wiosnę” otrzymuje III nagrodę w konkursie “Pierwszy dzień wiosny”. W tym samym roku zdobyliśmy wyróżnienie za prezentację szkoły na II Białostockim Forum Szkół.

·  2000/2001 – w II edycji konkursu “Pierwszy dzień wiosny” uzyskujemy II miejsce za program “Wiosna- radość, sport i zdrowie”.

Osiągnięcia sportowe 

Piłka koszykowa dziewcząt

 1. 1999 r.- drużyna koszykarek zajęła III miejsce w gimnazjadzie miasta Białystok
 2. 2001 r.- II miejsce w Rozgrywkach Eliminacyjnych Województwa Podlaskiego (awans do II ligi)
 3. 2002 r.- VIII miejsce w II Lidze Województwa Podlaskiego w koszykówce Dziewcząt
 4. 2002 r.- IV miejsce w II Lidze Województwa Podlaskiego w koszykówce Dziewcząt

Piłka ręczna

 •  IV miejsce w 2001 r w Olimpiadzie Województwa Podlaskiego w Piłce Ręcznej dziewcząt Puchar “Gazety Współczesnej”
 •  II miejsce w punktacji fair play
 •  III miejsce Moniki Dryl w konkursie na najlepsze strzelczynie i II na najlepszą egzekutorkę rzutów karnych

Sekcja tenisa stołowego

 •  I miejsce w 2001 r w Licealiadzie Miasta Białegostoku Dziewcząt
 •  III miejsce indywidualnie Marta Zdunko
 •  V miejsce indywidualnie Aneta Iwonicka
 •  VI miejsce indywidualnie Małgorzata Dobrygowska
 •  IV miejsce w 2001 r w Licealiadzie Województwa Podlaskiego Dziewcząt
 •  II miejsce w 2002 r w Licealiadzie Miasta Białegostoku Dziewcząt
 •  V miejsce w 2002 r w Licealiadzie Województwa Podlaskiego Dziewcząt
 •  III miejsce w 2003 r w turnieju o Puchar Tygodnika “Kontakty” w Suchowoli
Skip to content