f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

You may like:

Image Alt

NPRC

NPRC 2.0.

30.09.2021
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Na zakup książek i elementów wyposażenia do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo otrzymaliśmy 15 000 zł.

Podsumowanie NPRC

W dniu 31 grudnia 2020 r. zakończyliśmy realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zapraszamy do zapoznania się z podjętymi przez nas działaniami.


Literatura fantasy

Miłośnikom świata magii polecamy literaturę fantasy. W ramach NPRC zakupiono książki znakomitych autorów: Holly Black, Cassandra Clare, Alexandra Cristo, Dmitry Glukhovsky, Danielle L. Jensen, George R.R. Martin, Chjristoph Marzi, Kass Morgan, Erin Morgenstern, Robert Muchamore, Brandon Mull, Andrzej Pilipiuk i Robert J. Szmidt.

Kolejne nowości z NPRC

Do biblioteki dotarły kolejne, ostatnie już nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nich są m. in. książki niezwykle utalentowanego pisarza młodego pokolenia Jakuba Małeckiego, nagrodzone Nagrodą Literacką Nike „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, powieści francuskich autorów bestsellerów: Michela Bussi, Guillaume’a Musso, Bernarda Miniera, książki z dziedziny psychologii, przewodniki, poradniki i wiele, wiele innych. Zachęcamy do wypożyczania!

Poznajemy twórczość Olgi Tokarczuk

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w X LO od 13.10.20 do 30.10.2020  przeprowadzono akcję czytelniczą „Poznajemy twórczość Olgi Tokarczuk”. Uczniowie na zajęciach z wychowawcą wysłuchali opowiadań „Pasażer” i „Profesor Andrews w Warszawie” oraz obejrzeli film na YouTube o życiu i twórczości pisarki, a także film, w którym autorka czyta swoje opowiadanie “Wizyta”.

Link „Olga Tokarczuk. Krótka opowieść o życiu i twórczości Noblistki” https://www.youtube.com/watch?v=ticybeRgVm4

Link „Olga Tokarczuk czyta opowiadanie „Wizyta” https://www.youtube.com/watch?v=3oz9uUZ57mI

Jeżeli chcecie sprawdzić swoją wiedzę o Oldze Tokarczuk – zagrajcie o milion! Link do Milionerów https://learningapps.org/12249846

Akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę”

Po raz kolejny wraz z Instytutem Książki zapraszamy do udziału w akcji promującej czytelnictwo „Upoluj swoją książkę”. Do dyspozycji czytelników jest 12 bestsellerów. Są wśród nich m. in. książki, które mamy już naszej szkolnej bibliotece (także te zakupione w ramach NPRC).
Aby wziąć udział w akcji należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z zamieszczonego plakatu kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę – jako ebook lub audiobook. Akcja trwa od 2 do 30 listopada 2020 r. 

Szczegóły akcji znajdziesz tutaj http://czytajpl.pl/

Link do spotu promującego akcję https://www.youtube.com/watch?v=yoBnUq0YEY4

Literatura faktu

Wśród wielu książek zakupionych w ramach NPRC znajdują się także książki z zakresu literatury faktu. Naszym czytelnikom polecamy najlepsze polskie reportaże zebrane w 3-tomowej  antologii pod red. Mariusza Szczygła, książki znakomitego reportera Wojciecha Tochmana oraz reportaże z Nepalu i Gruzji.  Przyszłym podróżnikom planującym samotne wyprawy  na pewno pomoże lektura książki Beaty Pawlikowskiej.

Książki kryminalne

W ramach NPRC zakupiono wiele książek kryminalnych. Wśród ich autorów są: Remigiusz Mróz, Olga Rudnicka, Wojciech Chmielarz, Bernard Minier, Colleen Hoover, Stephen King, Ken Follet, Michelle Richmond, Tess Gerritsen, Jo Nesbo, Harlan Coben.

Nasze nowości  z NPRC

Na długie jesienne wieczory polecamy niezwykłe książki trzech niezwykłych pisarek.
Elena Ferrante to autorka cyklu neapolitańskiego pt. Genialna przyjaciółka, który przyniósł jej międzynarodową popularność.
Nino Haratischwili, gruzińska powieściopisarka, to twórczyni 2-tomowej sagi rodzinnej „Ósme życie”.
Elisabeth Strout to pochodząca z USA laureatka Nagrody Pulitzera za książkę „Olive Kitteridge” . Jej dwie powieści „Amy i Isabelle” oraz „Olive Kitteridge” zostały zekranizowane.

Konkurs „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”

Biblioteka X LO w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ogłasza konkurs na fotografię reklamującą ulubioną książkę pt.: „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia sleeveface, które zachęci innych do przeczytania danej książki (sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała, przeważnie twarzy). Nauczyciele bibliotekarze służą pomocą w wyborze odpowiedniej lektury.
Zdjęcie w formacie JPG lub PNG należy przesłać do 15 maja 2021 r. na skrzynkę mailową biblioteki biblioteka@10lo.pl wraz z danymi uczestnika konkursu (imię i nazwisko, klasa, tytuł książki).
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody książkowe!

Zapraszamy po nowe książki!

Z przyjemnością informujemy, że można już wypożyczać  książki zakupione do szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Poniżej prezentujemy listę nowości. Serdecznie zapraszamy naszych czytelników do wypożyczania książek i udziału w konkursach czytelniczych, które wkrótce ogłosimy!

Dlaczego warto czytać?

W ramach realizacji NPRC nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili we wrześniu we wszystkich klasach X LO zajęcia „Dlaczego warto czytać? – realizujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Ich celem była popularyzacja nowości zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach programu oraz zachęcenie uczniów do udziału w imprezach i konkursach organizowanych przez szkołę z tej okazji. Omówiono także zasady realizacji projektów klasowych.

Tydzień Zakazanych Książek

W ostatnim tygodniu września  obchodzony jest Tydzień Zakazanych Książek. Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec cenzury i ograniczania wolności słowa. Z tej okazji w bibliotece X LO przygotowano wystawę książek. Zgromadzono na niej pozycje, które z różnych powodów: obyczajowych, społecznych czy politycznych, były w przeszłości wycofywane z bibliotek. Wszystkie zaprezentowane książki (wśród nich są nowości zakupione w ramach NPRC) można wypożyczyć do domu.

Już są!!!

Do biblioteki dotarły pierwsze nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są to lektury szkolne oraz zamówione przez uczniów poradniki i książki psychologiczne, np. “W pułapce myśli – dla nastolatków”, “Zmień swój mózg, zmień swoje życie”, “Wywieranie wpływu na ludzi”, “Pułapki myślenia”, “Dlaczego śpimy?”, “Potęga podświadomości”, “Optymizmu można się nauczyć”, seria bestsellerowych poradników Christel Peticollin i wiele innych. Książki są już opracowywane przez nauczycieli bibliotekarzy i niedługo będzie można je wypożyczać!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2020

W dniu 28 kwietnia 2020 r. nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest wspieranie i rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa. Na zakup nowości książkowych i lektur szkolnych otrzymaliśmy aż 15 000 zł. Nowe książki będzie można wypożyczać we wrześniu.