f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

You may like:

Image Alt

NPRC i NPRC 2.0.

Sprawozdanie z realizacji NPRC 2.0. w II semestrze 2021/2022

„Wypożycz książkę na wakacje”

Wypozycz ksiazke na wakacje

Zapraszamy wszystkich do przyjścia do biblioteki i wzięcia udziału w akcji „Wypożycz książkę na wakacje”. Mamy bardzo duży wybór książek, zakupionych m.in. w ramach NPRC i NPRC 2.0. Każdy z Was może znaleźć coś dla siebie i nadrobić w czasie wakacji zaległości książkowe.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Został on ustanowiony w 1999 r  przez UNESCO., aby upamiętnić walkę studentów z Bangladeszu o nadanie językowi bengalskiemu rangi jednego z dwóch języków urzędowych.
Celem tego dnia jest uświadomienie ludziom konieczności troski o języki używane w różnych regionach świata, ich promocję i ochronę. Według ONZ w roku 2016 co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie zagrożonych było wyginięciem, a od1950 r. zanikło 250 języków.
Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Wykorzystywanie technologii do wielojęzycznego uczenia się: wyzwania i możliwości”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego świętujemy w naszej bibliotece on-line (z powodu remontu biblioteka jest nieczynna). Zapraszamy Was Drodzy Czytelnicy do zapoznania się z materiałami na temat języka polskiego i gwary podlaskiej, obejrzenia filmu na YouTube „Polonizmy, czyli które słowa pożyczyły od nas inne języki” oraz do sprawdzenia swojej wiedzy na temat języka polskiego w quizach i grach.

Polonizmy, czyli które słowa pożyczyły od nas inne języki https://www.youtube.com/watch?v=JMhFkaju3F4

Wirtualne Walentynki

Drodzy Czytelnicy! Z powodu nauki zdalnej nie możemy zaprosić Was do biblioteki, dlatego organizujemy Wirtualne Walentynki pod hasłem „Zakochaj się w książce”. Obejrzyjcie prezentację pt.: “Motyw miłości w literaturze pięknej”. Możecie też znaleźć idealną dla siebie książkę o miłości, rozwiązując test. Proponujemy Wam także różne zabawy online, dzięki którym będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat miłości w literaturze.
W Walentynki warto zakochać się w czytaniu. Czytanie książek wzbogaca słownictwo i poprawia pamięć. Uczy samodzielnego myślenia, zdobywania wiedzy i formułowania myśli. Pomaga w zrozumieniu innych ludzi. Odpręża, uspokaja i relaksuje. Ponadto, jak pisała patronka naszej szkoły, poetka i noblistka Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Dobrej zabawy!

Odczytaj kod QR i znajdź dla siebie idealną książkę o miłości!

Podsumowanie finansowe Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025

20.01.2021
W I semestrze bieżącego roku szkolnego X LO im. Wisławy Szymborskiej w Białymstoku przystąpiło do realizacji Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Otrzymaliśmy 15 000 zł dofinansowania. 52,4% tej kwoty, czyli 7143,97 zł przeznaczyliśmy na zakup książek, 3,3% – 493,20 zł na promocję czytelnictwa, a 6650,77 zł, czyli 44,3% na zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki.
Zakupiliśmy 380 książek, w tym 12 tytułów lektur szkolnych (36% zakupionych książek), 24 książki historyczne, 7 psychologicznych. Ponadto kupiliśmy komputer stacjonarny, monitor, czytnik kodów kreskowych, klawiatury, myszki, kamerę, zestaw głośników, drukarkę, 3 kable, switch, rozgałęziacz do USB (razem 14 sztuk).  
Dzięki udziałowi w programie biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór nie tylko o lektury szkolne, ale i o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Ponadto nauczyciele bibliotekarze otrzymali niezbędny do codziennej pracy sprzęt komputerowy, umożliwiający opracowywanie zbiorów, przygotowywanie materiałów edukacyjnych oraz prowadzenie lekcji zdalnych.

Wypożycz książkę na ferie

17.01.2022
Zbliżające się ferie zimowe to doskonały czas na czytanie. W szkolnej bibliotece czeka na Was 1295 nowości, zakupionych w ramach dwóch programów: NPRC i NPRC 2.0. Szczególnie polecamy najnowsze książki podróżnicze i reportaże dotyczące Chile, Korei Południowej, Indochin, Japonii, Norwegii, Wenecji, Grecji, Czech, Słowacji, a także książki psychologiczne, np.: Żyj lepiej, kochaj mądrzej, Czuła przewodniczka, O sensie  życia, Nie zaczęło się od ciebie, Ile kosztuje uśmiech. Zapraszamy do biblioteki!

Kolejne książki

22.12.2021
Ostatnia partia książek zakupionych w ramach NPRC 2.0. dotarła do szkoły, została już opracowana przez nauczycieli bibliotekarzy i gotowa jest do udostępniania czytelnikom. Tym razem nasze zbiory powiększyły się o:

 • książki obyczajowe autorstwa m.in. Martyny Bundy, Magdaleny Witkiewicz, Manueli Gretkowskiej, Wiesława Myśliwskiego, Sylwii Ziętek, Cezarego Harasimowicza, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, Kazuo Ishiguro, Coleen Hoover,
 • książki biograficzne, np. o Stanisławie Lemie, Tamarze Łempickiej,
 • powieści sensacyjne, np. cykl książek Lee Childa,
 • książki kryminalne autorstwa m. in. Tess Gerritsen, Remigiusza Mroza, Jakuba Ćwieka, Lisy Gardner, Charlotte Link, Hakana Nessera,
 • powieści fantasy, np. cykl Przedksiężycowi Anny Kańtoch oraz książki Sarah J. Mass i Ransoma Riggsa,
 • książki historyczne, dotyczące II Rzeczypospolitej, II wojny światowej oraz historii najnowszej, np. Blaski i cienie II Rzeczypospolitej, Stalin. Dwór czerwonego cara, Mengele doktor z Auschwitz, Nasza pani z Ravensbruck, Dymy nad Birkenau, Dzień bez Teleranka.

Nowości książkowe

14.12.2021
Do biblioteki X LO dotarły kolejne nowości zakupione w ramach programu. Zakupiliśmy książki o tematyce historycznej, reportaże, książki obyczajowe, kryminalne, biograficzne, psychologiczne oraz lektury do języka polskiego. Zostały one już włączone do księgozbioru i mogą być wypożyczane przez czytelników.

Zakup elementów wyposażenia biblioteki

16.11.2021
W ramach NPRC 2.0. do naszej biblioteki zakupiliśmy: komputer stacjonarny, monitor, głośniki, kamerę, drukarkę kolorową, czytnik kodów kreskowych, klawiatury i myszki.

Akcja czytelnicza “BLACK WEEK W BIBLIOTECE”

24.11.2021
Przez najbliższy tydzień zapraszamy naszych Czytelników do udziału w akcji czytelniczej “BLACK WEEK”. Przygotowaliśmy książki tylko z czarną okładką. Są wśród nich książki obyczajowe, psychologiczne, fantasy, kryminały, thrillery. Wypożycz black book! 100% black lektury!

Nowości

23.11.2021
Do biblioteki dotarły już i zostały opracowane pierwsze książki zakupione w ramach działań promujących czytelnictwo. Są to pozycje dotyczące patronki naszej szkoły – Wisławy Szymborskiej: biografie poetki, wspomnienia o niej, listy, jej twórczość – poezje i kolaże. Poniżej zamieszczamy listę zakupów i zapraszamy do biblioteki.

 1. Bikont A., Szczęsna J. – Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej
 2. Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe
 3. Filipowicz K., Szymborska W.  – Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy
 4. Gromek Illg J. – Szymborska. Znaki szczególne
 5. Kulmowa J., Szymborska W. – Tak wygląda prawdziwa poetka. Podciągnij się!
 6. Lenartowicz U. – Poezje Szymborskiej
 7. Rusinek M. – Nic zwyczajnego
 8. Szymborska W. – Błysk rewolwru
 9. Szymborska W. – Ludzie na moście
 10. Szymborska W. – Kolaże
 11. Szymborska W. – Książka do pisania
 12. Szymborska W. – Wszystkie lektury nadobowiązkowe
 13. Szymborska W. – Wołanie do Yeti
 14. Szymborska W. – Wszelki wypadek
 15. Zachwyt i rozpacz. Wspomnienia o Wisławie Szymborskiej

Zaproszenie do udziału w akcji „Czytaj PL – Upoluj swoją książkę”

3.11.2021
Już po raz czwarty, jak zwykle w listopadzie, nasza szkoła bierze udział w największej w Polsce akcji czytelniczej „Upoluj swoją książkę”. Aby wziąć w niej udział:
– Ściągnij darmową aplikację WOBLINK.
– Zeskanuj kod QR, dostępny na plakatach umieszczonych w szkole, w miejskich autobusach lub na stronie www akcji Czytaj PL.
– Pobierz na telefon wybraną książkę i słuchaj/czytaj za darmo do 30 listopada 2021 r.
Opisy 12 bestsellerowych książek znajdziesz tutaj https://akcja.czytajpl.pl/notki.html

NPRC 2.0.

30.09.2021
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Na zakup książek i elementów wyposażenia do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo otrzymaliśmy 15 000 zł.

Podsumowanie NPRC

W dniu 31 grudnia 2020 r. zakończyliśmy realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zapraszamy do zapoznania się z podjętymi przez nas działaniami.


Literatura fantasy

Miłośnikom świata magii polecamy literaturę fantasy. W ramach NPRC zakupiono książki znakomitych autorów: Holly Black, Cassandra Clare, Alexandra Cristo, Dmitry Glukhovsky, Danielle L. Jensen, George R.R. Martin, Chjristoph Marzi, Kass Morgan, Erin Morgenstern, Robert Muchamore, Brandon Mull, Andrzej Pilipiuk i Robert J. Szmidt.

Kolejne nowości z NPRC

Do biblioteki dotarły kolejne, ostatnie już nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nich są m. in. książki niezwykle utalentowanego pisarza młodego pokolenia Jakuba Małeckiego, nagrodzone Nagrodą Literacką Nike „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, powieści francuskich autorów bestsellerów: Michela Bussi, Guillaume’a Musso, Bernarda Miniera, książki z dziedziny psychologii, przewodniki, poradniki i wiele, wiele innych. Zachęcamy do wypożyczania!

Poznajemy twórczość Olgi Tokarczuk

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w X LO od 13.10.20 do 30.10.2020  przeprowadzono akcję czytelniczą „Poznajemy twórczość Olgi Tokarczuk”. Uczniowie na zajęciach z wychowawcą wysłuchali opowiadań „Pasażer” i „Profesor Andrews w Warszawie” oraz obejrzeli film na YouTube o życiu i twórczości pisarki, a także film, w którym autorka czyta swoje opowiadanie “Wizyta”.

Link „Olga Tokarczuk. Krótka opowieść o życiu i twórczości Noblistki” https://www.youtube.com/watch?v=ticybeRgVm4

Link „Olga Tokarczuk czyta opowiadanie „Wizyta” https://www.youtube.com/watch?v=3oz9uUZ57mI

Jeżeli chcecie sprawdzić swoją wiedzę o Oldze Tokarczuk – zagrajcie o milion! Link do Milionerów https://learningapps.org/12249846

Akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę”

Po raz kolejny wraz z Instytutem Książki zapraszamy do udziału w akcji promującej czytelnictwo „Upoluj swoją książkę”. Do dyspozycji czytelników jest 12 bestsellerów. Są wśród nich m. in. książki, które mamy już naszej szkolnej bibliotece (także te zakupione w ramach NPRC).
Aby wziąć udział w akcji należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z zamieszczonego plakatu kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę – jako ebook lub audiobook. Akcja trwa od 2 do 30 listopada 2020 r. 

Szczegóły akcji znajdziesz tutaj http://czytajpl.pl/

Link do spotu promującego akcję https://www.youtube.com/watch?v=yoBnUq0YEY4

Literatura faktu

Wśród wielu książek zakupionych w ramach NPRC znajdują się także książki z zakresu literatury faktu. Naszym czytelnikom polecamy najlepsze polskie reportaże zebrane w 3-tomowej  antologii pod red. Mariusza Szczygła, książki znakomitego reportera Wojciecha Tochmana oraz reportaże z Nepalu i Gruzji.  Przyszłym podróżnikom planującym samotne wyprawy  na pewno pomoże lektura książki Beaty Pawlikowskiej.

Książki kryminalne

W ramach NPRC zakupiono wiele książek kryminalnych. Wśród ich autorów są: Remigiusz Mróz, Olga Rudnicka, Wojciech Chmielarz, Bernard Minier, Colleen Hoover, Stephen King, Ken Follet, Michelle Richmond, Tess Gerritsen, Jo Nesbo, Harlan Coben.

Nasze nowości  z NPRC

Na długie jesienne wieczory polecamy niezwykłe książki trzech niezwykłych pisarek.
Elena Ferrante to autorka cyklu neapolitańskiego pt. Genialna przyjaciółka, który przyniósł jej międzynarodową popularność.
Nino Haratischwili, gruzińska powieściopisarka, to twórczyni 2-tomowej sagi rodzinnej „Ósme życie”.
Elisabeth Strout to pochodząca z USA laureatka Nagrody Pulitzera za książkę „Olive Kitteridge” . Jej dwie powieści „Amy i Isabelle” oraz „Olive Kitteridge” zostały zekranizowane.

Konkurs „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”

Biblioteka X LO w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ogłasza konkurs na fotografię reklamującą ulubioną książkę pt.: „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia sleeveface, które zachęci innych do przeczytania danej książki (sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała, przeważnie twarzy). Nauczyciele bibliotekarze służą pomocą w wyborze odpowiedniej lektury.
Zdjęcie w formacie JPG lub PNG należy przesłać do 15 maja 2021 r. na skrzynkę mailową biblioteki biblioteka@10lo.pl wraz z danymi uczestnika konkursu (imię i nazwisko, klasa, tytuł książki).
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody książkowe!

Zapraszamy po nowe książki!

Z przyjemnością informujemy, że można już wypożyczać  książki zakupione do szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Poniżej prezentujemy listę nowości. Serdecznie zapraszamy naszych czytelników do wypożyczania książek i udziału w konkursach czytelniczych, które wkrótce ogłosimy!

Dlaczego warto czytać?

W ramach realizacji NPRC nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili we wrześniu we wszystkich klasach X LO zajęcia „Dlaczego warto czytać? – realizujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Ich celem była popularyzacja nowości zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach programu oraz zachęcenie uczniów do udziału w imprezach i konkursach organizowanych przez szkołę z tej okazji. Omówiono także zasady realizacji projektów klasowych.

Tydzień Zakazanych Książek

W ostatnim tygodniu września  obchodzony jest Tydzień Zakazanych Książek. Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec cenzury i ograniczania wolności słowa. Z tej okazji w bibliotece X LO przygotowano wystawę książek. Zgromadzono na niej pozycje, które z różnych powodów: obyczajowych, społecznych czy politycznych, były w przeszłości wycofywane z bibliotek. Wszystkie zaprezentowane książki (wśród nich są nowości zakupione w ramach NPRC) można wypożyczyć do domu.

Już są!!!

Do biblioteki dotarły pierwsze nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są to lektury szkolne oraz zamówione przez uczniów poradniki i książki psychologiczne, np. “W pułapce myśli – dla nastolatków”, “Zmień swój mózg, zmień swoje życie”, “Wywieranie wpływu na ludzi”, “Pułapki myślenia”, “Dlaczego śpimy?”, “Potęga podświadomości”, “Optymizmu można się nauczyć”, seria bestsellerowych poradników Christel Peticollin i wiele innych. Książki są już opracowywane przez nauczycieli bibliotekarzy i niedługo będzie można je wypożyczać!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2020

W dniu 28 kwietnia 2020 r. nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest wspieranie i rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa. Na zakup nowości książkowych i lektur szkolnych otrzymaliśmy aż 15 000 zł. Nowe książki będzie można wypożyczać we wrześniu.

Skip to content