f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

You may like:

Image Alt

Wydarzenia

Konkurs „PATRON ROKU 2021”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka X LO ogłasza konkurs na prezentację multimedialną „PATRON ROKU 2021”.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2021 Rokiem wybitnych Polaków, m. in. Stanisława Lema – jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, Cypriana Kamila Norwida – poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety pokolenia Kolumbów i Tadeusza Różewicza – poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty.
Przedmiotem konkursu jest przygotowanie prezentacji dotyczącej jednego z wymienionych twórców. Prezentacje proszę przesyłać na skrzynkę e-mailową: biblioteka@10lo.pl Termin przesyłania prac konkursowych – 30 listopada 2021 r. Uczestnicy otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

2021 – Rok Norwida

24 września 2021 r. obchodzimy 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida – wybitnego polskiego poety epoki Romantyzmu. W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o C.K. Norwidzie.

Prezentacja interaktywna https://bit.ly/3i1s6K2

Stanisław Lem 1921-2021

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych pisarzy science-fiction. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. Zapraszamy do obejrzenia wystawy książek Lema, przygotowanej w naszej bibliotece oraz interaktywnej prezentacji o pisarzu.

https://view.genial.ly/61389da597de980de71fa8c4/interactive-content-stanislaw-lem

Narodowe Czytanie 2021

5 września po raz dziesiąty odbyła się ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. Tym razem wybrano utwór  Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Porusza on problematykę uniwersalną i dotyczy relacji międzyludzkich i społecznych. Do akcji „Narodowego Czytania” włączyli się uczniowie z klas 2a i 2d naszego liceum. Na lekcji języka polskiego czytali fragmenty tej lektury. Zapraszamy do zapoznania się z całym utworem oraz z prezentacją na jego temat.

#NieZostawiamCzytelnika

Biblioteka X LO przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii  #NieZostawiamCzytelnika, która  jest realizowana przez  Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i będzie trwała od 16 czerwca do 31 października 2021 roku.
Celem tej akcji jest popularyzacja czytelnictwa wśród różnych grup czytelników (w tym osób z niepełnosprawnościami) za pomocą form realizowanych online, zwiększenie dostępu do wydarzeń literackich osób ze szczególnymi potrzebami, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, aktywizacja osób z niepełnosprawnościami, upowszechnienie rozwiązań pomagających tworzyć ofertę skierowaną do osób o różnych potrzebach, rozwój kompetencji bibliotekarzy w tworzeniu oferty angażującej w działania czytelników z niepełnosprawnościami, wzrost wrażliwości i świadomości na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 rokiem tego wybitnego poety, przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Zapraszamy do obejrzenia interaktywnej prezentacji o K.K. Baczyńskim.

https://view.genial.ly/60b78ff4fd64a50dc84b18b6/interactive-content-untitled-genially

2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja

W bieżącym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była drugą na świecie i pierwszą konstytucją w Europie. Regulowała ona prawa i obowiązki obywateli, a także na nowo organizowała władzę państwową. Niestety, po kilku latach doszło do jej obalenia i przywrócenia poprzedniego ustroju państwa.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

„Literatura i Pamięć

Informujemy, że biblioteka X LO otrzymała w darze od Instytutu Pamięci Narodowej następujące książki z serii „Literatura i Pamięć”:
1. „Dzieje najnowsze w literaturze polskiej. Szkice o współczesnej poezji i prozie”  
2. Kowalczyk A. „Józef Piłsudski pisarz”  
3. Kudyba W. „Pamięć i godność. O poezji Jana Polkowskiego”
4. Urbanowski M. „Rok 1920 w literaturze polskiej. Zarys monograficzny”
Publikacje te przypominają i ukazują w nowym świetle wybitne dzieła oraz twórców literatury polskiej w powiązaniu z losami naszego społeczeństwa i narodu. Skierowane są przede wszystkim do nauczycieli języka polskiego i historii oraz uczniów, którzy planują podjąć studia na tych kierunkach.

Dzień Kobiet

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, święta obchodzonego od 1910 roku zapraszamy do obejrzenia prezentacji. Zawiera ona sylwetki wybitnych kobiet, które jako pierwsze dokonały odkryć lub też wsławiły się niezwykłymi czynami. 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2021

W dniu 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi języka polskiego, przygotowanymi  w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Ciekawostki językowe opisujące różne zagadnienia polszczyzny https://bit.ly/3k8GwYR

Cykl vlogów o grzeczności językowej:

Grzeczność językowa po polsku https://bit.ly/2NQlodv

Jak zmienia się nasza grzeczność? https://bit.ly/3pIXDRU

Problemy grzecznościowe cz. I https://bit.ly/37B9StK

Problemy grzecznościowe cz. II https://bit.ly/3unZNKe

Pytania i odpowiedzi https://bit.ly/3sk60Fd

Polskie języki – nowy cykl vlogów z serii „Przejrzysty ojczysty”. Tematem nowej serii są różne odmiany języka polskiego, np. język kaszubski; gwary: poznańska, śląska, krakowska, podhalańska; język urzędowy, język naukowy oraz polski język migowy. Vlogi przygotowywane są razem z Mateuszem Adamczykiem – popularyzatorem wiedzy o języku i vlogerem. https://bit.ly/2NLn3Bd

Walentynki z Agnieszką Osiecką

Z okazji Dnia Świętego Walentego zapraszamy do naszej biblioteki po poezje Agnieszki Osieckiej, autorki najpiękniejszych wierszy o miłości. W swoich zbiorach mamy też pozycje dotyczące jej życia i twórczości: książkę – wywiad z autorką, wspomnienia jej przyjaciół oraz fabularyzowaną biografię. Polecamy także interaktywną prezentację o Agnieszce Osieckiej przygotowaną na platformie Genially.

https://view.genial.ly/603f41b18769e00d4e8d5c6a/interactive-content-untitled-genially

Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. 
Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”.
Na swojej stronie internetowej http://www.saferinternet.pl organizator udostępnił uczniom, rodzicom i nauczycielom różnorodne materiały edukacyjne.
Uczniom polecamy “Pięć porad na piątkę!” – serię pięciu ulotek, które w przystępny sposób omawiają sposoby radzenia sobie z zagrożeniami w sieci:

  1. Jak sobie radzić z cyberprzemocą
  2. Jak możesz pomóc ofiarom cyberprzemocy
  3. Pięć kroków do prywatności
  4. FOMO – jak sobie z tym radzić
  5. Emoji – wyraź siebie

Rodziców i nauczycieli zachęcamy do wzięcia udziału w serii webinarów. Zajęcia będą prowadzone do połowy marca, w każdy wtorek i czwartek w godzinach 17.00–18.00. Udział w webinarach wymaga rejestracji, a ich tematykę przedstawiono na stronie www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html.

Zaproszenie na warsztaty pisania recenzji  literackich i filmowych

Drodzy uczniowie! W piątek 12 lutego 2021 r. o godz. 17.00 Książnica Podlaska zaprasza Was na warsztaty pisania recenzji  literackich i filmowych, w trakcie których będziecie mogli dowiedzieć się m. in., jakie są cechy dobrej recenzji literackiej i filmowej, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę podczas lektury książki i oglądania filmu, jak wykorzystać narzędzia storytellingowe do pisania recenzji itp.
Warsztaty poprowadzi on-line p. Dominik Sołowiej – specjalista ds. marketingu, webmaster i copywriter.
Więcej informacji znajdziesz tutaj https://bit.ly/3q3wPgj

Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”

Książnica Podlaska zaprasza do udziału w wyjątkowej (bo wyłącznie on-line) edycji Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Od  lutego do czerwca 2021 r. na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku: www.facebook.com/ksiaznicapodlaska odbędą się spotkania autorskie, warsztaty pisania recenzji, koncerty (m.in. białostockiego poety i rapera Michała „Ciry” Ciruka), debata o dziennikarstwie, Turniej Jednego Wiersza. Program Festiwalu jest bardzo ciekawy i różnorodny, dlatego każdy miłośnik książek z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Harmonogram i informacje https://ksiaznicapodlaska.pl/wydarzenia/v-edycja-festiwalu-literackiego-autorzy-i-ksiazki-podlaskie-podsumowanie/
Informacje o Turnieju Jednego Wiersza „Niech zwycięży poezja” https://ksiaznicapodlaska.pl/wydarzenia/iii-turniej-jednego-wiersza-niech-zwyciezy-poezja/

Darmowe e-booki z Książnicy Podlaskiej

Już od listopada każdy czytelnik Książnicy Podlaskiej może uzyskać dostęp do 55 tysięcy darmowych e-booków z wypożyczalni LEGIMI.

Informacje na temat akcji znajdziesz tutaj https://bit.ly/3fJwwD9

Akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę”

Po raz kolejny wraz z Instytutem Książki zapraszamy do udziału w akcji promującej czytelnictwo „Upoluj swoją książkę”. Do dyspozycji czytelników jest 12 bestsellerów. Są wśród nich m. in. książki, które mamy już naszej szkolnej bibliotece (także te zakupione w ramach NPRC).
Aby wziąć udział w akcji należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z zamieszczonego plakatu kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę – jako ebook lub audiobook. Akcja trwa od 2 do 30 listopada 2020 r. 

Szczegóły akcji znajdziesz tutaj http://czytajpl.pl/

Link do spotu promującego akcję https://www.youtube.com/watch?v=yoBnUq0YEY4

Konkurs „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”

Biblioteka X LO w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ogłasza konkurs na fotografię reklamującą ulubioną książkę pt.: „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia sleeveface, które zachęci innych do przeczytania danej książki (sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała, przeważnie twarzy). Nauczyciele bibliotekarze służą pomocą w wyborze odpowiedniej lektury.
Zdjęcie w formacie JPG lub PNG należy przesłać do 15 maja 2021 r. na skrzynkę mailową biblioteki biblioteka@10lo.pl wraz z danymi uczestnika konkursu (imię i nazwisko, klasa, tytuł książki).
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody książkowe!

Zaproszenie na spotkanie autorskie

Igor Brejdygant – pisarz, scenarzysta, aktor, reżyser, fotograf, autor książek kryminalnych, m.in. “Szadzi”,”Rysy”, “Układu”, w dniu 23 września 2020 r. o godz. 17.00 spotka się ze swoimi czytelnikami w Książnicy Podlaskiej.
Czytelnikom polecamy nowość w naszej bibliotece – jego książkę “Rysa”.

Narodowe Czytanie „Balladyny”

„Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze.”
Te słowa to cytat z „Balladyny” Juliusza Słowackiego, lektury tegorocznego Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji promującej znajomość literatury narodowej.
Z tej okazji w szkolnej bibliotece przygotowano wystawę wszystkich dzieł Juliusza Słowackiego, w tym różnych wydań „Balladyny”. Do akcji przyłączyli się też uczniowie klas 1a i 1d, którzy na lekcjach języka polskiego odczytywali fragmenty dramatu Słowackiego.
Centralne obchody Narodowego Czytania „Balladyny”, organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP, odbędą się 5 września 2020 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Będą one transmitowane online: https://bit.ly/3gX4Jhn
Książnica Podlaska organizuje w tym roku wspólne czytanie „Balladyny” w Supraślu. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3lQ7BQT
A my zachęcamy do samodzielnej lektury „Balladyny” online. Można ją znaleźć w bibliotece cyfrowej Wolne Lektury: https://bit.ly/2Z1EUXm.

Zaproszenie na Festiwal Literacki Zebrane

W dniu 4 września 2020 r. w klubie Zmiana Klimatu w Białymstoku rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Literackiego Zebrane, organizowanego przez UwB i Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów. Na fanów dobrej książki i muzyki czeka wiele atrakcji: spotkania autorskie, dyskusje, nowości książkowe. Więcej informacji znajdziecie tutaj:https://bit.ly/31Tsl2l

Weź udział w konkursie literackim „Esperanto łączy ludzi”

Książnica Podlaska i Białostockie Towarzystwo Esperantystów zapraszają młodzież powyżej 15. roku życia i osoby dorosłe do udziału w konkursie literackim „Esperanto łączy ludzi” na opowiadanie pt. „Pandemia – niecodzienna codzienność”.
Prace (napisane w języku polskim lub w esperanto) można przesyłać pocztą do 30 września 2020 r. na adres Białostockiego Towarzystwo Esperantystów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 11 grudnia 2020 r. w trakcie 21. Białostockich Dni Zamenhofa. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3e1N7Am

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała fundusze na zakup nowości książkowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest wspieranie i rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa. Na zakup nowości książkowych i lektur szkolnych otrzymaliśmy aż 15 000 zł. Nowe książki będzie można wypożyczać we wrześniu.

Biblioteka X LO na Instagramie

Zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzania profilu biblioteki X LO na Instagramie: https://www.instagram.com/biblioteka_x_lo/

Poleć dalej z Czytaj PL

Drodzy Czytelnicy! Od 15 kwietnia do 3 maja 2020 r. trwa edycja specjalna akcji Czytaj PL #PolećDalej. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, kliknąć w urodzinowy baner i pobrać na telefon jedną z 30 dostępnych  książek – jako ebook lub audiobook. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3cqLkUm

Walentynki w bibliotece

Z okazji Walentynek w bibliotece X LO przeprowadzono akcję pod hasłem „Randka w ciemno z książką”. Na uczniów czekały książki – niespodzianki, zapakowane w taki sam papier, więc przy ich wyborze nie można było sugerować się okładką czy nazwiskiem autora. Wybraną książkę należało rozpakować dopiero w domu i albo się ucieszyć, albo … rozczarować. Mam nadzieję, że udało nam się choć trochę zachęcić uczniów X LO do pokochania literatury pięknej.

                                                                                                                                       

18. edycja „Maratonu Pisania Listów” za nami

Zakończyła się kolejna edycja akcji „Maraton Pisania Listów”. W tym roku uczniowie X LO najwięcej listów napisali w obronie Yasaman Aryani z Iranu , która została skazana na 16 lat więzienia za przeciwstawienie się nakazowi zakrywania głowy chustą, a także Magai Matiop Ngong z Sudanu Południowego, który jako 15-latek został niesłusznie skazany na karę śmierci. Bardzo dziękuję uczniom klas 1dg, 1eg, 1fg, 2ab i 2c, że poświęcili swój czas i stanęli w ten sposób do walki z niesprawiedliwością i prześladowaniami młodych ludzi.

Nowości w bibliotece

Z przyjemnością informujemy, że do szkolnej biblioteki zakupiliśmy kolejne książki. Są wśród nich powieści obyczajowe, biografie, reportaże, kryminały i poradniki. Każdy z Was ma szansę wybrać coś dla siebie na długie jesienne i zimowe wieczory. Zapraszamy!

Zaproszenie do udziału w akcji „Czytaj PL”

Po raz kolejny ruszyła akcja promująca czytelnictwo „Czytaj PL”. W tym roku do dyspozycji czytelników jest 12 bestsellerowych książek. Są wśród nich  m. in. kryminały, reportaże, książki popularnonaukowe i fantasy.

Aby wziąć udział w akcji należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece i na terenie szkoły) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę – jako ebook lub audiobook. Akcja trwa do końca  listopada 2019 r. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

„Noc Bibliotek 2019” w Książnicy Podlaskiej

W dniu 5 października 2019 r. Książnica Podlaska już po raz piąty zaprasza na „Noc Bibliotek”. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Znajdźmy wspólny język”. Celem imprezy jest promocja czytelnictwa oraz zachęcanie do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, W głównym budynku Książnicy oraz w filiach biblioteki na miłośników książek będą czekały różne atrakcje: m. in. warsztaty, wystawy książek, gry edukacyjne, gry rodzinne, zajęcia plastyczne. Szczególna oferta skierowana jest do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem. W budynku głównym w godz. 18.30 – 20.00 odbędą się warsztaty kreatywnego pisania „Bądź twórcą – od zaraz!” z pisarką Miłką Malzahn.

Więcej informacji o Nocy Bibliotek znajdziesz TUTAJ

Uwaga uczniowie – konkurs!

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Czytanie jest the best!”, skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego.

Maraton Pisania Listów 2018

W dniach 29.11 – 7.12.2018 r. uczniowie X LO po raz kolejny wzięli udział w Maratonie Pisania Listów,  największej ogólnoświatowej akcji Amnesty International na rzecz obrony praw człowieka. Celem kampanii było odręczne napisanie jak największej liczby listów w sprawie kobiet, których prawa zostały złamane. Nasi uczniowie napisali listy w obronie Geraldine Chacon z Wenezueli, prześladowanej w swoim kraju za wspieranie młodych ludzi, Ateny Daemi z Iranu, występującej przeciwko karze śmierci oraz Gulzar Duszenowej z Kirgistanu, walczącej o prawa osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że  nasze listy przyczynią się do poprawy ich trudnej sytuacji.  

100 rocznica odzyskania niepodległości


Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece szkolnej przygotowano okolicznościową wystawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Akcja „Czytaj PL 2018”

Biblioteka szkolna X LO zaprasza do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL, dzięki której można za darmo mieć dostęp do 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków, wydanych w ostatnich latach. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę. Akcja trwa od 5 do 30 listopada 2018 r. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

Spotkanie autorskie z Anną Kamińską

W ramach realizacji projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami” w dniu 19 października 2018 r. uczennice X LO wzięły udział w spotkaniu z dziennikarką i pisarką Anną Kamińską.  Jest ona autorką dwóch biografii: Wandy Rutkiewicz „Wanda” i Simony Kossak „Simona” oraz książki „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”.W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.

Spotkanie z pisarką Barbarą Mikulską

W dniu 9 października 2018 r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z Barbarą Mikulską, autorką opowiadań i powieści fantasy. Pisarka opowiedziała zebranym o inspiracjach niezbędnych do tworzenia, o warsztacie pisarskim, o swoich zainteresowaniach czytelniczych. Zaprosiła też młodzież do wzięcia udziału w konkursie na napisanie opowiadania fantasy.

Spotkanie odbyło się w CEN w Białymstoku w ramach projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami”. 

„Tydzień Zakazanych Książek”

Z okazji „Tygodnia Zakazanych Książek” w dniach 24 – 28 września 2018 r. w szkolnej bibliotece przygotowano wystawę książek, które przyczyniły się w przeszłości do wywołania obyczajowych, społecznych czy politycznych skandali.

„Tydzień Zakazanych Książek” wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa i cenzury. Celem akcji jest popularyzowanie literatury pięknej i czytelnictwa. Wszystkie zaprezentowane na wystawie książki są do wypożyczenia w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Podlaskie spotkania z pisarzami

Zapraszam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnej edycji projektu „Podlaskie spotkania z pisarzami”, zorganizowanego m.in. przez Bibliotekę Pedagogiczną w Białymstoku. W jego ramach zostaną zorganizowane dwa konkursy o zasięgu wojewódzkim: czytelniczy i plastyczny pt. „Czy znasz twórczość …?”. Uczniowie gimnazjum  powinni wykazać się znajomością twórczości Barbary Mikulskiej, a liceum – Anny Kamińskiej. Ponadto w październiku odbędą się spotkania młodzieży z obiema autorkami.

Szczegółowe informacje u p. Ewy Charkiewicz w bibliotece.

Regulamin konkursu „Czy znasz twórczość …?” znajdziesz tutaj

Zaproszenie na Noc Bibliotek w Książnicy Podlaskiej

W dniu 9 czerwca 2018 r. Książnica Podlaska w Białymstoku zaprasza  na Noc Bibliotek, przebiegającą pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. W ramach akcji przygotowano szereg atrakcji, m. in.: wernisaż wystawy prac rysownika Tomasza Brańskiego, kiermasz książek za 1 zł, warsztaty dla najmłodszych czytelników, Wielki Test Pieśni Patriotycznych, wieczór poetycko – satyryczny inspirowany programem „Walka Postu z Karnawałem” Jacka Kaczmarskiego.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 85-65-13-298.
Więcej informacji na Facebooku.

Zaproszenie na wernisaż wystawy

Książnica Podlaska wraz z białostockim Oddziałem IPN zapraszają  w czwartek 26 kwietnia  2018 r. na otwarcie wystawy „Florian Czarnyszewicz – żołnierz, robotnik, pisarz, patriota polski”.  Przygotowano ją  z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej informacji na Facebooku.

Wystawa „Nasze najstarsze zbiory”

Z okazji Dnia Otwartego X LO w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę „Nasze najstarsze zbiory”. Znalazły się na niej najcenniejsze, najstarsze książki z naszego księgozbioru. Jest wśród nich m. in. wydany w 1886 r. „Potop” Henryka Sienkiewicza oraz pochodzący z 1887 r. „Pan Wołodyjowski”. Zapraszamy wszystkich czytelników do obejrzenia wystawy!

Zaproszenie do konkursu plastycznego „Czytanie jest the best!”

Wszystkich fanów książek i czytania zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Czytanie jest the best!”. Jego celem jest stworzenie plakatu (w dowolnej technice i formacie A3) promującego czytanie i Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku lub Festiwal literacki ,,Na pograniczu kultur”. Prace konkursowe należy dostarczyć do szkolnej biblioteki do 4 kwietnia 2018 r.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Informacji udzielają także nauczyciele bibliotekarze.

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej


W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 6 marca 2018 r. zorganizowano szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej.

Jury w składzie: I. Bajsicka, E. Charkiewicz, V. Jankowska przyznało:

1.miejsce – Katarzynie Sepeluk z kl. 3 e PG nr 7

2.miejsce  – Wiktorii Czaczkowskiej z kl. 3 b PG nr 7

3.miejsce – Amelii Fiłonowicz z kl. 2 c PG nr 7

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

 Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

 W dniu 6 lutego 2018 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Celem akcji jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, propagowanie problematyki bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Na swojej stronie internetowej http://www.saferinternet.pl organizator wydarzenia w Polsce – Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) – udostępnił rodzicom, nauczycielom i uczniom następujące materiały edukacyjne:

Poradniki i broszury
http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury.html

Materiały multimedialne
http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html

Kursy e-learningowe

http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/kursy-e-learning.html

Scenariusze zajęć

http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/scenariusze-zajec.html

Zaproszenie na Festiwal Literacki „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”

Książnica Podlaska zaprasza wszystkich fanów książek i czytania na drugą edycję  Festiwalu Literackiego „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”, który odbędzie się w dniach 9 – 10 lutego 2018 r. W ramach festiwalu odbędą się spotkania z autorami książek (m.in. z Szymonem Hołownią, Ignacym Karpowiczem, Anną Kamińską), warsztaty, wystawy, sejmik poetycki. Celem imprezy jest także propagowanie lokalnej literatury i podlaskich wydawnictw.

Więcej informacji https://www.facebook.com/events/337682653398107/

Warsztaty quillingu

Jeżeli chcesz nauczyć się własnoręcznie robić niezwykłe ozdoby z papieru przyjdź do szkolnej biblioteki na warsztaty. Odbędą się one w dniu 8 stycznia 2018 r. (poniedziałek)
w godz. 9 – 12.

Maraton Pisania Listów za nami

W dniach 1 – 8 grudnia 2017 r. uczniowie X LO wzięli udział w 17. Maratonie Pisania Listów,  największej ogólnoświatowej akcji na rzecz obrony praw człowieka. Organizator tego przedsięwzięcia to Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa. Celem kampanii było odręczne napisanie jak największej liczby listów w sprawie osób, których prawa zostały złamane. Największe zainteresowanie i współczucie wywołała sytuacja dwóch osób: Tadżadine Mahamata Babouri z Czadu, któremu grozi kara dożywotniego więzienia za publikację posta na Facebooku oraz Ni Yulan z Chin, od 20 lat skazanej na bezdomność za obronę praw lokatorów. Mamy nadzieję, że  nasze listy przyczynią się do poprawy ich trudnej sytuacji.  

Czytaj PL 2017

2 listopada 2017 r. ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL, dzięki której można za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków, wydanych w ostatnich latach. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece lub na stronie http://akcja.czytajpl.pl/) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę. Akcja potrwa do 30 listopada. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

Białostockie Śledzie Książkowe zapraszają

W dniu 27 października 2017 r. Białystok włączył się do ogólnoświatowej akcji bookcrossingowej, której celem jest propagowanie czytelnictwa. W centrum miasta ustawiono dwa regały w kształcie śledzia, gdzie na fanów czytania czeka 430 książek.

Więcej informacji: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/bialostockie-sledzie-ksiazkowe-wystartowaly.html

Akcja „Uwolnij książkę”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, obchodzonego corocznie w październiku, w naszej bibliotece rusza akcja Uwolnij książkę”.  Będzie ona trwała przez cały rok szkolny.  Bookcrossing, czyli „krążąca książka” lub „książka w podróży”,  to jedna z nowoczesnych form popularyzowania czytelnictwa.

Akcja jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami
z innymi. Zapraszamy! Przyłącz się do akcji i czytaj!

Spotkanie autorskie z Joanną Bator

W dniu 10 października 2017 r. o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej, przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 14 A, odbędzie się spotkanie z Joanną Bator – pisarką, felietonistką, publicystką, autorką m. in. nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike bestsellerowej książki „Ciemno, prawie noc”. Wstęp wolny.

Wystawa Pisma Świętego „Od pergaminu do E-Biblii”

Książnica Podlaska oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego zapraszają w dniach 5 – 13 października (pon.-pt. w godz. 9-20, sob. 9-15) na wystawę  Pisma Świętego „Od pergaminu do E-Biblii”.

Zwiedzający będą mieli okazję do zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowych zwojów, kilkusetletnich egzemplarzy wydanych drukiem, unikatowego egzemplarza Biblii w 66 językach, po najnowsze wydania cyfrowe. Można będzie także zapoznać się z historią kanonu ksiąg świętych judaizmu i chrześcijaństwa, zrozumieć niezwykłą wartość Biblii jako dzieła literatury starożytnej oraz wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydania Pisma Świętego przepisanego ręcznie.  

Źródło:https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska/photos/a.129934230412598.26099.125832254156129/1650951404977532/?type=3&theater

8. Festiwal Literacki Zebrane / Białystok

Już po raz ósmy Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów zaprasza wszystkich miłośników literatury na Festiwal Literacki Zebrane. Festiwal potrwa aż siedem dni! Odbędzie się 12 spotkań z pisarzami oraz ekspertami. Kolejny raz na Zebranych pojawi się autor zagraniczny. Nie zabraknie też dobrej muzyki. W tym roku przygotowano dwa koncerty. Jak zwykle wydarzeniu towarzyszyć będą nowości, premiery, gorące dyskusje. Tradycyjnie zjawi się festiwalowa księgarnia. Na wszystkie spotkania wstęp wolny!

8. Festiwal Literacki Zebrane
1 – 7 października 2017, Białystok
Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6

Źródło: Facebook

Konkurs „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka?”

Biblioteka szkolna X LO zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka?” zorganizowanego w ramach projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami” przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku.

Szczegółowych informacji udziela p. Ewa Charkiewicz – nauczyciel bibliotekarz.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Akcja  „Czytamy wszędzie”

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytamy wszędzie”, prowadzonej przez Fundację Nowoczesna Polska. Jej celem jest zachęcenie do czytania książek, nie tylko w formie tradycyjnej, ale także w formatach na urządzenia mobilne: MOBI, ePUB, PDF.  Na stronie czytamywszedzie.pl znajdują się linki do bezpłatnych kolekcji bibliotek cyfrowych i serwisów z wolnymi treściami, które udostępniają e-booki i audiobooki. 

„Tydzień Zakazanych Książek” w bibliotece X LO

W dniach 30 września – 6 października 2012 r. już po raz 30. na całym świecie obchodzony był „Tydzień Zakazanych Książek”. Hasło tegorocznego przedsięwzięcia brzmiało „30 lat uwalniania literatury”. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa i cenzury. Jej celem jest popularyzowanie literatury pięknej i czytelnictwa. Biblioteka X LO włączyła się w obchody „Tygodnia Zakazanych Książek”, przygotowując wystawę tematyczną. Zgromadzono na niej książki, które przyczyniły się w przeszłości do wywołania obyczajowych, społecznych czy politycznych skandali. Wszystkie zaprezentowane na wystawie woluminy pochodzą ze szkolnych zbiorów. Zapraszamy do biblioteki – „zakazane książki” czekają także na Ciebie!