f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

You may like:

Image Alt

Wydarzenia

ROK SZKOLNY 2023/2024

Dzień Otwarty w bibliotece

Biblioteka szkolna włączyła się w obchody Dnia Otwartego, zorganizowanego w X LO w dniu 21 marca 2024 r. Z tej okazji przygotowano wystawy książek: „Książki na każdą okazję”, „Książki obcojęzyczne”, „Książki poszerzające wiedzę”.  Goście zostali oprowadzeni po bibliotece i zostali zapoznani ze zbiorami i zadaniami szkolnej biblioteki. Każdy odwiedzający nas Kandydat do szkoły otrzymał zakładkę, wykonaną przez nauczycieli bibliotekarzy oraz jabłko z cytatem dotyczącym czytania i książek.

Wiosenne spotkanie Młodzieżowej Rady działającej w Książnicy Podlaskiej

W dniu 14 marca 2024 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w drugim wiosennym spotkaniu Młodzieżowej Rady działającej w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Po powitaniu uczestników przez Dyrektor Beatę Zadykowicz głos zabrał Tomasz Filipowicz, który omówił działania biblioteki. Podkreślił, że  jest to nie tylko miejsce, gdzie się wypożycza książki, ale też m.in. można pograć w gry planszowe (jest ich ponad 200) lub je wypożyczyć. Sebastian Kochaniec wygłosił wykład na temat, czym jest czytanie w XXI wieku. Zwrócił uwagę, że słowo czytelnik zastępuje wyraz użytkownik, a papierowa książka jest wypierana przez inne formy elektroniczne. Często staje się ona inspiracją do gier komputerowych. Czasami gra staje się impulsem do powstania powieści. W drugiej części spotkania funkcjonariusze Policji omówili zasady bezpieczeństwa na ścieżce rowerowej oraz prewencji przestępstw wśród młodzieży. Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprosiła uczestników Młodzieżowej Rady na Nerdotekę z klockami LEGO. Odbędzie się ona 25 marca, a gościem specjalnym będzie Łukasz Więcki – ambasador Lego w Polsce, znany z programów Lego Masters oraz zdobywca Podlaskiej Marki Roku 2022.

Nowości w bibliotece

Z przyjemnością informujemy, że nasze zbiory powiększyły się o kolejne nowości. Poza literaturą piękną, czyli powieściami obyczajowymi, fantasy, książkami kryminalnymi, do biblioteki zakupiono pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowie będą mogli lepiej przygotować się do egzaminu maturalnego z biologii, matematyki oraz ustnego egzaminu z języka polskiego.

21. lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego nauczyciele bibliotekarze przygotowali szereg zadań dotyczących polszczyzny. Uczniowie zmierzyli się z łamańcami językowymi oraz sprawdzili swoją wiedzę na temat poprawności językowej. Przygotowano także  wystawę słowników autorstwa znanych polskich językoznawców.

Walentynki

14 lutego, czyli w Walentynki każdy miłośnik książek, który odwiedził szkolną bibliotekę, razem z wymarzoną lekturą otrzymał drobny upominek. Bardzo cieszy, że tak dużo uczniów jest zakochanych w książkach.

W Walentynki przyjdź do biblioteki!

Akcja czytelnicza „Podaruj wiersz”

W dniach 18 – 20.12.2023 r. szkolna biblioteka przeprowadziła akcję czytelniczą „Podaruj wiersz”. Polegała ona na odręcznym przepisaniu dowolnego wiersza i ofiarowaniu go drugiej osobie. Wzięli w niej udział uczniowie z klas: Ia, Ib, IIa i IIc.

Nowości w bibliotece

Na długie jesienne wieczory polecamy nasze najnowsze zakupy, czyli książki obyczajowe, sensacyjne, kryminalne. Z przyjemnością informujemy, że do biblioteki trafiły nowości na rynku wydawniczym: książka Zyty Rudzkiej „Ten się śmieje, kto ma zęby”, która otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2023,  książki Huana Gomeza Jurado – współczesnego hiszpańskiego pisarza i Stephanie Garber – amerykańskiej autorki książkek dla młodzieży z gatunku fantasy. Ponadto zakupiłyśmy reportaż “Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, a także kolejne części serii kryminalnych Camilli Lackberg, Wojciecha Chmielarza i Roberta Małeckiego. Zapraszamy, przychodźcie i wypożyczajcie!

Zapraszamy do akcji “Czytaj PL”     

Już po raz szósty, jak zwykle w listopadzie, zapraszamy do udziału w największej w Polsce akcji czytelniczej

.
Aby wziąć w niej udział:
– ściągnij darmową aplikację WOBLINK.
- zeskanuj kod QR, dostępny na plakacie akcji
– pobierz wybraną książkę i słuchaj/czytaj za darmo do 30 listopada 2023 r.

Poniżej lista18 bestsellerowych książek tegorocznej akcji:

1. The American Roommate Experiment – Elena Arms, tłum. Marta Magdalena Borkowska

2. Cztery tysiące tygodni – Oliver Burkeman

3. Polka w Korei – Agnieszka Klessa-Shin

4. Kabalista – Remigiusz Mróz

5. Muchomory w cukrze – Marta Bijan

6. Wiatrołomy – Robert Małecki

7. Jak płakać w miejscach publicznych – Emilia Dłużewska

8. Wiem, co czujesz – Gabriela Gargaś

9. Legendy i Latte – Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa

10. Schronisko, które przestało istnieć – Sławek Gortych

11. Dom Oriona – Julia Fiedorczuk

12. Historia na śmierć i życie – Wojciech Tochman

13. Niedźwiedź w objęciach smoka – Michał Lubina

14. Cmentarz osobliwości – Paulina Hendel

15. Motylek – Katarzyna Puzyńska

16. It starts with Us – Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak

17. Głusza – Anna Goc

18. Heartstopper 4 – Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda

Więcej szczegółów o książkach i o tym, jak dołączyć do akcji na stronie: https://akcja.czytajpl.pl/



Akcja „Czytanie ma głos”

Nasza biblioteka ponownie bierze udział w akcji „Czytanie ma głos”, organizowanej przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.  Celem akcji jest promowanie książek i czytania. Zapraszamy do głosowania na Wiktorię Stankiewicz z klasy II c, która czyta fragment utworu Janusza Korczaka. Głosowanie trwa od 26 października do 5 listopada.

Link do oddania głosu:https://www.facebook.com/100076006432554/videos/819673376575844?locale=pl_PL

Logo akcji  Czytanie ma głos

Spotkanie Młodzieżowej Rady w Książnicy Podlaskiej

W dniu 12 października 2023 r. uczennice X LO wraz z nauczycielem bibliotekarzem p. Dorotą Łukaszewicz wzięły udział w pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu Młodzieżowej Rady działającej przy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego  w Białymstoku. Wysłuchały ciekawego wykładu  p. Dominika Sołowieja z Działu Edukacji pt. „Od czytania do programowania”,  a także wystąpienia p. Mateusza Sacharzewskiego – aktora i reżysera, który zachęcał młodych ludzi do rozwijania swoich pasji. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też, jak zapisać się do biblioteki i korzystać z zasobów Książnicy Podlaskiej. Młodzież zachęcono także do wzięcia udziału w konkursie poetyckim „London calling” i w akcji czytelniczej „Podaruj wiersz” oraz oprowadzono po pomieszczeniach  biblioteki.

Narodowe Czytanie w naszej bibliotece

We wrześniu kolejny raz wzięliśmy udział w akcji promującej czytelnictwo „Narodowe Czytanie”. W tym roku lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Przygotowaliśmy z tej okazji dwie wystawy,  a  uczniowie z klas: I c, I h, III a i II a czytali dzieło pisarki.

Za udział w akcji otrzymaliśmy podziękowania od Pary Prezydenckiej oraz pamiątkowe wydanie “Nad Niemnem”, wydane przez Kancelarię Prezydenta RP.

Byliśmy na Narodowym Czytaniu 2023

W dniu 9 września 2023 r. odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania  – ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod patronatem Prezydenta RP. Uczniowie X LO wzięli udział w imprezie zorganizowanej z tej okazji w amfiteatrze OiFP przez Samorząd Województwa Podlaskiego i Książnicę Podlaską. Najpierw obejrzeli  piękne widowisko w reżyserii aktora OiFP Rafała Supińskiego, a następnie wspólnie z innymi uczestnikami czytali fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.  

ROK SZKOLNY 2022/2023

Festiwal literacki „Na pograniczu kultur” i 10.Targi Książki

W dniach 21- 23 kwietnia 2023 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej 1 w Białymstoku odbędzie się Festiwal literacki „Na pograniczu kultur”, zorganizowany przez Fundację Sąsiedzi oraz 10.Targi Książki. Oferta imprezy jest bardzo bogata i skierowana do różnych grup wiekowych.
Fani literatury pięknej będą mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich bądź poprosić o autograf m. in. Marię Peszek, Joannę Bator, Marka Niedźwieckiego, Adama Wajraka, Agnieszkę Suchowierską, Artura Andrusa, Marcina Mellera, Jędrzeja Pasierskiego. Odbędą się także premiery książek i warsztaty rysowania leśnych zwierząt. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://bit.ly/3LgQhn0

Akcja #KsiążkaChroni

Informujemy, ze nasza biblioteka przystąpiła do akcji #KsiążkaChroni, prowadzonej przez Fundację Powszechnego Czytania. Jej celem jest wspieranie uchodźców wojennych z Ukrainy. Otrzymaliśmy książki w języku ukraińskim, wśród których znajduje się m. in. ukraińskie wydanie książki cegiełki „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”, a także publikacje w języku angielskim, dostarczone przez organizację International Book Project.
Serdecznie zapraszamy uczniów z Ukrainy oraz wszystkich, którzy chcą poćwiczyć znajomość języka angielskiego i poczytać książki w oryginale. Czekamy na Was w bibliotece!

Walentynki w bibliotece

14 lutego zapraszamy na “Walentynki z Wisławą Szymborską”. W bibliotece na czytelników będą czekały książki – niespodzianki oraz wystawa książek poetki i o poetce.

Plakat Walentynki

Podlaskie Spotkania z Pisarzami

30 listopada 2022 r. klasa II d uczestniczyła w spotkaniu autorskim z p. prof. Elżbietą Awramiuk, językoznawcą z UwB. Odbyło się ono w Bibliotece Pedagogicznej CEN  w ramach Podlaskich Spotkań z Pisarzami. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wykładu na temat zróżnicowania współczesnej polszczyzny. Nasz uczeń za wyjątkową aktywność otrzymał od prelegentki jej książkę z dedykacją.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Z okazji przypadającego w dniu 16 listopada Międzynarodowego Dnia Tolerancji w bibliotece przygotowano wystawę książek. Zgromadzono na niej pozycje o tolerancji, odmienności i równości wszystkich ludzi. Znalazły się tu m. in. takie pozycje jak: „Jak pokochać centra handlowe” Natalii Fiedorczuk, „Zabić drozda” Harpera Lee, „Chłopiec w pasiastej piżamie” Johna Boyna, „Złodziejka książek” Markusa Zusaka, „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” Elif Shafak, „Korzenie” Alexa Haleya. Zapraszamy do biblioteki!

Zaproszenie do udziału w akcji „Czytaj PL – Upoluj swoją książkę”

Już po raz piąty, jak zwykle w listopadzie, nasza szkoła bierze udział w największej w Polsce akcji czytelniczej „Upoluj swoją książkę”. Aby wziąć w niej udział:
– Ściągnij darmową aplikację WOBLINK.
– Zeskanuj kod QR, dostępny na plakatach umieszczonych w szkole lub na stronie www akcji Czytaj PL.
– Pobierz na telefon (tablet, czytnik elektroniczny Kindle™ lub inkBOOK wybraną książkę i słuchaj/czytaj za darmo do 30 listopada 2022 r.

Opisy 18 bestsellerowych książek znajdziesz tutaj https://akcja.czytajpl.pl/

plakat

Zbiórka podręczników dla uchodźców wojennych

W bibliotece X LO trwa zbiórka podręczników do szkół ponadpodstawowych (tylko nowa podstawa programowa). Zebrane książki zostaną przekazane organizatorowi akcji – Stowarzyszeniu Białystok – Eindhoven, które udostepni je uczniom z rodzin uchodźczych oraz w trudnej sytuacji mateiralnej. Stowarzyszenie spodziewa się, że wkrótce do Białegostoku przybędzie nowa grupa uchodźców wojennych, m. in. z powodu chłodów.

Czytanie ma głos

W dniu 23 października 2022 r. biblioteka X LO wzięła udział w akcji zorganizowanej przez Centrum Edukacji Nauczycieli „Czytanie ma głos!”. Julia Mieczkowska z klasy 1 c odczytała fragment „Iliady” Homera. Prosimy o oddawanie głosów na naszą uczennicę – wygrywa osoba, która zbierze najwięcej lajków. Głosować można do końca października. Dziękujemy bardzo!

Link do głosowania https://www.facebook.com/100076006432554/videos/5921524531220409/

Konkurs zbiórki zużytych baterii

Drodzy Uczniowie! Nasza szkoła przystąpiła do konkursu zbiórki zużytych baterii, zorganizowanego przez Miasto Białystok w ramach akcji edukacyjnej „Bez stresu dla środowiska”. Celem akcji, trwającej do 19 maja 2023 r., jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży z białostockich placówek oświatowych oraz zebranie jak najwięcej zużytych baterii, które są niebezpiecznym odpadem. Placówki, które zbiorą najwięcej kilogramów baterii w przeliczeniu na liczbę uczniów/przedszkolaków podaną w formularzu zgłoszeniowym, otrzymają tytuł EKOSZKOŁY i EKOPRZEDSZKOLA. Pojemniki do zbiórki baterii znajdują się na parterze budynku szkoły: w bibliotece i przy tablicach informacyjnych oraz na drugim piętrze przy pokoju nauczycielskim. Koordynatorem akcji jest p. Ewa Charkiewicz.

Podziękowania od Pary Prezydenckiej

Z przyjemnością informujemy, że za udział biblioteki X LO w tegorocznym Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów” nasza szkoła otrzymała podziękowania oraz okolicznościowy egzemplarz „Ballad i romansów” od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i jego Małżonki Agaty Kornhauser – Dudy.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem tego święta jest popularyzacja bibliotek i czytelnictwa. W 2022 roku jego hasłem przewodnim jest „Czytanie dla pokoju”. Z tej okazji w szkolnej bibliotece przygotowano wystawę książek ukazujących grozę wojny, okupacji, piekło obozów koncentracyjnych, ale także skutki i wpływ wojny na losy ludzi. Zapraszamy po książki.

Wystawa książek

Uwaga KONKURS!

Uczniowie! Ogłaszamy Szkolny Konkurs Czytelniczy.
Czas trwania: 4.10.2022 – 15.06.2023.
Zasada: Czytaj dużo książek ze szkolnej biblioteki. W czerwcu uczeń, który przeczyta najwięcej książek otrzyma nagrodę.

#Mickiewicz – widowisko muzyczno – słowne

Plakat #Mickiewicz

W roku Romantyzmu Polskiego Książnica Podlaska zaprasza na kolejne wydarzenie poświęcone poezji romantycznej. W sobotę 24 września  o godz. 20.00 odbędzie się spektakl w reż. Patryka Ołdziejewskiego pt.: #Mickiewicz. Wystąpią w nim Mateusz Sacharzewski i Mateusz Smaczny. Wstęp wolny.

Kiermasz używanych podręczników

W dniach 6 – 9 września 2022 r. w szkolnej bibliotece odbędzie się kiermasz używanych podręczników. Książki proszę podpisać ołówkiem (imię i nazwisko sprzedającego, klasa, cena podręcznika).

Narodowe Czytanie 2022

3 września 2022 r. po raz kolejny odbyło się w naszym kraju Narodowe Czytanie – akcja zapoczątkowana przez Prezydenta RP w 2012 roku. W tym roku lekturą Narodowego Czytania były “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ten opublikowany w 1822 r. cykl wierszy zapoczątkował dzieje polskiego romantyzmu.
W bibliotece X LO przygotowano z tej okazji wystawę ścienną dotyczącą “Ballad i romansów”, zawierającą m.in. teksty tych utworów oraz różne ciekawostki o wierszach Mickiewicza. Uczniowie klas, w których uczy p. Dorota Łukaszewicz (także nauczyciel bibliotekarz), na lekcjach języka polskiego czytali wybrane ballady i romanse.

Napis Narodowe Czytanie i logo

ROK SZKOLNY 2021/2022

„Wypożycz książkę na wakacje”

Plakat Wypozycz ksiazke na wakacje

Zapraszamy wszystkich do przyjścia do biblioteki i wzięcia udziału w akcji „Wypożycz książkę na wakacje”. Mamy bardzo duży wybór książek, zakupionych m.in. w ramach NPRC i NPRC 2.0. Każdy z Was może znaleźć coś dla siebie i nadrobić w czasie wakacji zaległości książkowe.

#CzytanieRządzi

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z prezydentami zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich zainaugurował akcję #CzytanieRządzi. Jej celem jest promowanie czytelnictwa. Akcja skierowana jest do dzieci, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, samorządowców, firm i organizacji pozarządowych. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z materiałami udostępnionymi przez pomysłodawców akcji i oczywiście do czytania, bo #CzytanieRządzi!

Logo #CzytanieRzadzi

5 kroków do czytania https://fpc.org.pl/czytanie-rzadzi/5-krokow-do-czytania/

Dzień Otwarty w bibliotece X LO

31 marca 2022 r. w X LO odbywał się Dzień Otwarty. Nauczyciele bibliotekarze włączyli się w promocję szkoły, prezentując zbiory biblioteczne i działalność biblioteki. Przygotowano dwie wystawy książek – tych najnowszych, zakupionych w ramach NPRC i NPRC 2.0. oraz najstarszych, zgromadzonych na wystawie “Nasze najstarsze zbiory”. Zaprezentowano na niej biblioteczne “białe kruki”, m.in. wydane w 1897 r. “Powieści poetyckie” Juliusza Słowackiego. Na odwiedzających bibliotekę uczniów czekały zakładki do książek i jabłka z cytatami o książkach i czytaniu. Nasi goście wzięli też udział w zabawie, dzięki której mogli sprawdzić, jakimi są czytelnikami. Drodzy Ósmoklasiści! Do zobaczenia we wrześniu!

Międzynarodowy Dzień Poezji

Uwaga konkurs!

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku, Fundacja Sąsiedzi i Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku zapraszają do udziału w konkursie plastycznym „Czytanie jest the best!”. Szczegóły znajdziecie w załączniku poniżej.


Międzynarodowy Tydzień E- książki

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-booków i e-czytania. W tym roku obchodzone jest w dniach 6.03.2022 -13.03.2022.
E-book (e-książka, książka elektroniczna) – jest to publikacja elektroniczna (często elektroniczna wersja książki drukowanej) zapisana w formacie możliwym do odczytania za pomocą czytnika e-booków, komputera, smartfona, tabletu, palmptopa i innych urządzeń elektronicznych z kontrolowanym ekranem.
Audiobook (książka mówiona, audioksiążka) – nagranie dźwiękowe odczytanego przez lektora (lektorów) tekstu książki, zapisane na płycie CD lub w postaci pliku cyfrowego w formacie audio, który można odtwarzać na różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych (np. na smartfonie, komputerze).
Synchrobook – Połączenie e-booka i audiobooka – format umożliwiający wybór sposobu odbioru książki (czytanie lub słuchanie) w dowolnym momencie w zależności od potrzeb odbiorcy.
(źródło – Biblioteka w Szkole, nr 3/2022)
Poniżej zamieszczamy linki do darmowych e-booków:

https://darmowe-ebooki.com.pl/ksiazki/polskie

https://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html

https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe

https://www.legimi.pl/ebooki/

https://eksiazki.az.pl/darmowe-ebooki/

https://darmowe-ebooki.com.pl/

https://ebooks.com.pl/

http://www.chmuraczytania.pl/

https://darmowe-ebooki.net/

http://edubook.pl/

Literatura jest kobietą

Dzień Kobiet obchodzony jest w 30 krajach świata. Jego powstanie wiąże się z ruchami feministycznymi i emancypacją z początku XX wieku. Z okazji tego święta zapraszamy do obejrzenia prezentacji o kobietach w literaturze i rozwiązania quizu o twórczości polskich poetek i pisarek pt. „Literatura jest kobietą”.

Akcja „Czytamy dla Ukrainy”

Platforma Legimi i polskie wydawnictwa zorganizowały akcję czytelniczą, która ma wspomóc Ukrainę i pomóc nam zrozumieć, jak doszło do ataku Rosji na Ukrainę. Do dyspozycji czytelników jest 21 książek. Dwie z nich można za darmo pobrać na swój telefon, czytnik ebooków czy komputer. Za każdą pobraną książkę Legimi przekaże 10 zł Polskiej Akcji Humanitarnej na pomoc Ukrainie. Szczególnej uwadze polecamy następujące książki:
– P. Semmler „Krym. Znikający półwysep”
– S. Walker „Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości”
– J. Aro „Trolle Putina”
– B. Włodarczyk „Szalona Miłość. Chcę takiego jak Putin”
– M. Gessen „Putin. Człowiek bez twarzy”, „Będzie to, co było”
– T. Forro „Apartament w hotelu wojna. Reportaż z Donbasu”
– S. Żadan „Internat”
– P. Pieniążek „Wojna, która nas zmieniła”
– W. Rafiejenko „Najdłuższe czasy”

Aby wziąć udział w akcji:

  1. Wejdź na stronę https://www.legimi.pl/czytamydlaukrainy/
  2. Wybierz 2 darmowe książki.
  3. Pobierz aplikację Legimi.
  4. Zarejestruj się / zaloguj na platformie Legimi.
  5. Wybrane książki znajdziesz na cyfrowej półce.


Tłusty Czwartek w bibliotece

Z okazji Tłustego Czwartku proponujemy zabawę. Jedno słowo z tytułu ulubionej książki (lub tej, którą właśnie czytacie) zamieńcie na słowo PĄCZEK. Swoje propozycje przesyłajcie na adres: biblioteka@10lo.pl. Wasze odpowiedzi zamieścimy w tym poście.

Zapraszamy Was także do sprawdzenia wiedzy na temat tego słodkiego święta – poniżej udostępniamy dwa quizy. Powodzenia!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Został on ustanowiony w 1999 r  przez UNESCO., aby upamiętnić walkę studentów z Bangladeszu o nadanie językowi bengalskiemu rangi jednego z dwóch języków urzędowych.
Celem tego dnia jest uświadomienie ludziom konieczności troski o języki używane w różnych regionach świata, ich promocję i ochronę. Według ONZ w roku 2016 co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie zagrożonych było wyginięciem, a od1950 r. zanikło 250 języków.
Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Wykorzystywanie technologii do wielojęzycznego uczenia się: wyzwania i możliwości”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego świętujemy w naszej bibliotece on-line (z powodu remontu biblioteka jest nieczynna). Zapraszamy Was Drodzy Czytelnicy do zapoznania się z materiałami na temat języka polskiego i gwary podlaskiej, obejrzenia filmu na YouTube „Polonizmy, czyli które słowa pożyczyły od nas inne języki” oraz do sprawdzenia swojej wiedzy na temat języka polskiego w quizach i grach.

Polonizmy, czyli które słowa pożyczyły od nas inne języki https://www.youtube.com/watch?v=JMhFkaju3F4

https://learningapps.org/view17286030

https://learningapps.org/view17284883

https://learningapps.org/view17284168

Wirtualne Walentynki

Drodzy Czytelnicy! Z powodu nauki zdalnej nie możemy zaprosić Was do biblioteki, dlatego organizujemy Wirtualne Walentynki pod hasłem „Zakochaj się w książce”. Obejrzyjcie prezentację pt.: “Motyw miłości w literaturze pięknej”. Możecie też znaleźć idealną dla siebie książkę o miłości, rozwiązując test. Proponujemy Wam także różne zabawy online, dzięki którym będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat miłości w literaturze.
W Walentynki warto zakochać się w czytaniu. Czytanie książek wzbogaca słownictwo i poprawia pamięć. Uczy samodzielnego myślenia, zdobywania wiedzy i formułowania myśli. Pomaga w zrozumieniu innych ludzi. Odpręża, uspokaja i relaksuje. Ponadto, jak pisała patronka naszej szkoły, poetka i noblistka Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Dobrej zabawy!

Odczytaj kod QR i znajdź dla siebie idealną książkę o miłości!

Wypożycz książkę na ferie

Zbliżające się ferie zimowe to doskonały czas na czytanie. W szkolnej bibliotece czeka na Was 1295 nowości, zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Szczególnie polecamy najnowsze książki:

  • powieści obyczajowe autorstwa m.in. M. Bundy, M. Witkiewicz, M. Gretkowskiej, W. Myśliwskiego, C. Harasimowicza, K. Ishiguro, C. Hoover, K. Hannah
  • książki podróżnicze i reportaże (o Chile, Korei Południowej, Indochinach, Japonii, Norwegii, Wenecji, Grecji, Czechach, Słowacji)
  • książki kryminalne i sensacyjne polskich i zagranicznych autorów
  • książki biograficzne (o Wisławie Szymborskiej, Stanisławie Lemie, Ryszardzie Kapuścińskim, Marku Kotańskim, Tamarze Łempickiej)
  • książki fantasy, np. seria Szklany tron, Osobliwy dom pani Peregrine, Percy Jackson i bogowie olimpijscy, Przedksiężycowi
  • książki psychologiczne: Żyj lepiej, kochaj mądrzej, Czuła przewodniczka, O sensie  życia, Nie zaczęło się od ciebie, Ile kosztuje uśmiech
  • książki historyczne, np. Turniej cieni, Blaski i cienie II Rzeczypospolitej, Nieznane losy autorów lektur szkolnych, Stalin. Dwór czerwonego cara, Mengele doktor z Auschwitz, Nasza pani z Ravensbruck, Dymy nad Birkenau, Dzień bez Teleranka.
    Zapraszamy do biblioteki!

Akcja czytelnicza “BLACK WEEK W BIBLIOTECE”

Przez najbliższy tydzień zapraszamy naszych Czytelników do udziału w akcji czytelniczej “BLACK WEEK”. Przygotowaliśmy książki tylko z czarną okładką. Są wśród nich książki obyczajowe, psychologiczne, fantasy, kryminały, thrillery. Wypożycz black book! 100% black lektury!

Zapraszamy po nowości

Z przyjemnością informujemy, że można już wypożyczać  zakupione niedawno nowości. Nasze zbiory powiększyły się o 84 pozycje: literaturę piękną, książki psychologiczne i popularnonaukowe, atlasy.  Są wśród nich nowe książki popularnych i cenionych pisarzy, m. in.  Jakuba Małeckiego, Szczepana Twardocha, Wojciecha Chmielarza, Olgi Tokarczuk, Joanny Bator, Katarzyny Bondy, Elżbiety Cherezińskiej. Zakupiliśmy także pomoce do nauki biologii i języka angielskiego. Zapraszamy!

Zaproszenie do udziału w akcji „Czytaj PL – Upoluj swoją książkę”

Już po raz czwarty, jak zwykle w listopadzie, nasza szkoła bierze udział w największej w Polsce akcji czytelniczej „Upoluj swoją książkę”. Aby wziąć w niej udział:
– Ściągnij darmową aplikację WOBLINK.
– Zeskanuj kod QR, dostępny na plakatach umieszczonych w szkole, w miejskich autobusach lub na stronie www akcji Czytaj PL.
– Pobierz na telefon wybraną książkę i słuchaj/czytaj za darmo do 30 listopada 2021 r.
Opisy 12 bestsellerowych książek znajdziesz tutaj https://akcja.czytajpl.pl/notki.html

Konkurs „PATRON ROKU 2021”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka X LO ogłasza konkurs na prezentację multimedialną „PATRON ROKU 2021”.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2021 Rokiem wybitnych Polaków, m. in. Stanisława Lema – jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, Cypriana Kamila Norwida – poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety pokolenia Kolumbów i Tadeusza Różewicza – poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty.
Przedmiotem konkursu jest przygotowanie prezentacji dotyczącej jednego z wymienionych twórców. Prezentacje proszę przesyłać na skrzynkę e-mailową: biblioteka@10lo.pl Termin przesyłania prac konkursowych – 30 listopada 2021 r. Uczestnicy otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

2021 – Rok Norwida

24 września 2021 r. obchodzimy 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida – wybitnego polskiego poety epoki Romantyzmu. W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o C.K. Norwidzie.

Prezentacja interaktywna https://bit.ly/3i1s6K2

Stanisław Lem 1921-2021

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych pisarzy science-fiction. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. Zapraszamy do obejrzenia wystawy książek Lema, przygotowanej w naszej bibliotece oraz interaktywnej prezentacji o pisarzu.

https://view.genial.ly/61389da597de980de71fa8c4/interactive-content-stanislaw-lem

Narodowe Czytanie 2021

5 września po raz dziesiąty odbyła się ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. Tym razem wybrano utwór  Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Porusza on problematykę uniwersalną i dotyczy relacji międzyludzkich i społecznych. Do akcji „Narodowego Czytania” włączyli się uczniowie z klas 2a i 2d naszego liceum. Na lekcji języka polskiego czytali fragmenty tej lektury. Zapraszamy do zapoznania się z całym utworem oraz z prezentacją na jego temat.

ROK SZKOLNY 2020/2021

#NieZostawiamCzytelnika

Biblioteka X LO przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii  #NieZostawiamCzytelnika, która  jest realizowana przez  Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i będzie trwała od 16 czerwca do 31 października 2021 roku.
Celem tej akcji jest popularyzacja czytelnictwa wśród różnych grup czytelników (w tym osób z niepełnosprawnościami) za pomocą form realizowanych online, zwiększenie dostępu do wydarzeń literackich osób ze szczególnymi potrzebami, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, aktywizacja osób z niepełnosprawnościami, upowszechnienie rozwiązań pomagających tworzyć ofertę skierowaną do osób o różnych potrzebach, rozwój kompetencji bibliotekarzy w tworzeniu oferty angażującej w działania czytelników z niepełnosprawnościami, wzrost wrażliwości i świadomości na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 rokiem tego wybitnego poety, przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Zapraszamy do obejrzenia interaktywnej prezentacji o K.K. Baczyńskim.

https://view.genial.ly/60b78ff4fd64a50dc84b18b6/interactive-content-untitled-genially

2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja

W bieżącym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była drugą na świecie i pierwszą konstytucją w Europie. Regulowała ona prawa i obowiązki obywateli, a także na nowo organizowała władzę państwową. Niestety, po kilku latach doszło do jej obalenia i przywrócenia poprzedniego ustroju państwa.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

„Literatura i Pamięć

Informujemy, że biblioteka X LO otrzymała w darze od Instytutu Pamięci Narodowej następujące książki z serii „Literatura i Pamięć”:
1. „Dzieje najnowsze w literaturze polskiej. Szkice o współczesnej poezji i prozie”  
2. Kowalczyk A. „Józef Piłsudski pisarz”  
3. Kudyba W. „Pamięć i godność. O poezji Jana Polkowskiego”
4. Urbanowski M. „Rok 1920 w literaturze polskiej. Zarys monograficzny”
Publikacje te przypominają i ukazują w nowym świetle wybitne dzieła oraz twórców literatury polskiej w powiązaniu z losami naszego społeczeństwa i narodu. Skierowane są przede wszystkim do nauczycieli języka polskiego i historii oraz uczniów, którzy planują podjąć studia na tych kierunkach.

Dzień Kobiet

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, święta obchodzonego od 1910 roku zapraszamy do obejrzenia prezentacji. Zawiera ona sylwetki wybitnych kobiet, które jako pierwsze dokonały odkryć lub też wsławiły się niezwykłymi czynami. 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2021

W dniu 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi języka polskiego, przygotowanymi  w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Ciekawostki językowe opisujące różne zagadnienia polszczyzny https://bit.ly/3k8GwYR

Cykl vlogów o grzeczności językowej:

Grzeczność językowa po polsku https://bit.ly/2NQlodv

Jak zmienia się nasza grzeczność? https://bit.ly/3pIXDRU

Problemy grzecznościowe cz. I https://bit.ly/37B9StK

Problemy grzecznościowe cz. II https://bit.ly/3unZNKe

Pytania i odpowiedzi https://bit.ly/3sk60Fd

Polskie języki – nowy cykl vlogów z serii „Przejrzysty ojczysty”. Tematem nowej serii są różne odmiany języka polskiego, np. język kaszubski; gwary: poznańska, śląska, krakowska, podhalańska; język urzędowy, język naukowy oraz polski język migowy. Vlogi przygotowywane są razem z Mateuszem Adamczykiem – popularyzatorem wiedzy o języku i vlogerem. https://bit.ly/2NLn3Bd

Walentynki z Agnieszką Osiecką

Z okazji Dnia Świętego Walentego zapraszamy do naszej biblioteki po poezje Agnieszki Osieckiej, autorki najpiękniejszych wierszy o miłości. W swoich zbiorach mamy też pozycje dotyczące jej życia i twórczości: książkę – wywiad z autorką, wspomnienia jej przyjaciół oraz fabularyzowaną biografię. Polecamy także interaktywną prezentację o Agnieszce Osieckiej przygotowaną na platformie Genially.

https://view.genial.ly/603f41b18769e00d4e8d5c6a/interactive-content-untitled-genially

Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. 
Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”.
Na swojej stronie internetowej http://www.saferinternet.pl organizator udostępnił uczniom, rodzicom i nauczycielom różnorodne materiały edukacyjne.
Uczniom polecamy “Pięć porad na piątkę!” – serię pięciu ulotek, które w przystępny sposób omawiają sposoby radzenia sobie z zagrożeniami w sieci:

  1. Jak sobie radzić z cyberprzemocą
  2. Jak możesz pomóc ofiarom cyberprzemocy
  3. Pięć kroków do prywatności
  4. FOMO – jak sobie z tym radzić
  5. Emoji – wyraź siebie

Rodziców i nauczycieli zachęcamy do wzięcia udziału w serii webinarów. Zajęcia będą prowadzone do połowy marca, w każdy wtorek i czwartek w godzinach 17.00–18.00. Udział w webinarach wymaga rejestracji, a ich tematykę przedstawiono na stronie www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html.

Zaproszenie na warsztaty pisania recenzji  literackich i filmowych

Drodzy uczniowie! W piątek 12 lutego 2021 r. o godz. 17.00 Książnica Podlaska zaprasza Was na warsztaty pisania recenzji  literackich i filmowych, w trakcie których będziecie mogli dowiedzieć się m. in., jakie są cechy dobrej recenzji literackiej i filmowej, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę podczas lektury książki i oglądania filmu, jak wykorzystać narzędzia storytellingowe do pisania recenzji itp.
Warsztaty poprowadzi on-line p. Dominik Sołowiej – specjalista ds. marketingu, webmaster i copywriter.
Więcej informacji znajdziesz tutaj https://bit.ly/3q3wPgj

Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”

Książnica Podlaska zaprasza do udziału w wyjątkowej (bo wyłącznie on-line) edycji Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Od  lutego do czerwca 2021 r. na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku: www.facebook.com/ksiaznicapodlaska odbędą się spotkania autorskie, warsztaty pisania recenzji, koncerty (m.in. białostockiego poety i rapera Michała „Ciry” Ciruka), debata o dziennikarstwie, Turniej Jednego Wiersza. Program Festiwalu jest bardzo ciekawy i różnorodny, dlatego każdy miłośnik książek z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Harmonogram i informacje https://ksiaznicapodlaska.pl/wydarzenia/v-edycja-festiwalu-literackiego-autorzy-i-ksiazki-podlaskie-podsumowanie/
Informacje o Turnieju Jednego Wiersza „Niech zwycięży poezja” https://ksiaznicapodlaska.pl/wydarzenia/iii-turniej-jednego-wiersza-niech-zwyciezy-poezja/

Darmowe e-booki z Książnicy Podlaskiej

Już od listopada każdy czytelnik Książnicy Podlaskiej może uzyskać dostęp do 55 tysięcy darmowych e-booków z wypożyczalni LEGIMI.

Informacje na temat akcji znajdziesz tutaj https://bit.ly/3fJwwD9

Akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę”

Po raz kolejny wraz z Instytutem Książki zapraszamy do udziału w akcji promującej czytelnictwo „Upoluj swoją książkę”. Do dyspozycji czytelników jest 12 bestsellerów. Są wśród nich m. in. książki, które mamy już naszej szkolnej bibliotece (także te zakupione w ramach NPRC).
Aby wziąć udział w akcji należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z zamieszczonego plakatu kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę – jako ebook lub audiobook. Akcja trwa od 2 do 30 listopada 2020 r. 

Szczegóły akcji znajdziesz tutaj http://czytajpl.pl/

Link do spotu promującego akcję https://www.youtube.com/watch?v=yoBnUq0YEY4

Konkurs „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”

Biblioteka X LO w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ogłasza konkurs na fotografię reklamującą ulubioną książkę pt.: „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia sleeveface, które zachęci innych do przeczytania danej książki (sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała, przeważnie twarzy). Nauczyciele bibliotekarze służą pomocą w wyborze odpowiedniej lektury.
Zdjęcie w formacie JPG lub PNG należy przesłać do 15 maja 2021 r. na skrzynkę mailową biblioteki biblioteka@10lo.pl wraz z danymi uczestnika konkursu (imię i nazwisko, klasa, tytuł książki).
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody książkowe!

Zaproszenie na spotkanie autorskie

Igor Brejdygant – pisarz, scenarzysta, aktor, reżyser, fotograf, autor książek kryminalnych, m.in. “Szadzi”,”Rysy”, “Układu”, w dniu 23 września 2020 r. o godz. 17.00 spotka się ze swoimi czytelnikami w Książnicy Podlaskiej.
Czytelnikom polecamy nowość w naszej bibliotece – jego książkę “Rysa”.

Narodowe Czytanie „Balladyny”

„Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze.”
Te słowa to cytat z „Balladyny” Juliusza Słowackiego, lektury tegorocznego Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji promującej znajomość literatury narodowej.
Z tej okazji w szkolnej bibliotece przygotowano wystawę wszystkich dzieł Juliusza Słowackiego, w tym różnych wydań „Balladyny”. Do akcji przyłączyli się też uczniowie klas 1a i 1d, którzy na lekcjach języka polskiego odczytywali fragmenty dramatu Słowackiego.
Centralne obchody Narodowego Czytania „Balladyny”, organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP, odbędą się 5 września 2020 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Będą one transmitowane online: https://bit.ly/3gX4Jhn
Książnica Podlaska organizuje w tym roku wspólne czytanie „Balladyny” w Supraślu. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3lQ7BQT
A my zachęcamy do samodzielnej lektury „Balladyny” online. Można ją znaleźć w bibliotece cyfrowej Wolne Lektury: https://bit.ly/2Z1EUXm.

Zaproszenie na Festiwal Literacki Zebrane

W dniu 4 września 2020 r. w klubie Zmiana Klimatu w Białymstoku rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Literackiego Zebrane, organizowanego przez UwB i Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów. Na fanów dobrej książki i muzyki czeka wiele atrakcji: spotkania autorskie, dyskusje, nowości książkowe. Więcej informacji znajdziecie tutaj:https://bit.ly/31Tsl2l

Weź udział w konkursie literackim „Esperanto łączy ludzi”

Książnica Podlaska i Białostockie Towarzystwo Esperantystów zapraszają młodzież powyżej 15. roku życia i osoby dorosłe do udziału w konkursie literackim „Esperanto łączy ludzi” na opowiadanie pt. „Pandemia – niecodzienna codzienność”.
Prace (napisane w języku polskim lub w esperanto) można przesyłać pocztą do 30 września 2020 r. na adres Białostockiego Towarzystwo Esperantystów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 11 grudnia 2020 r. w trakcie 21. Białostockich Dni Zamenhofa. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3e1N7Am

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała fundusze na zakup nowości książkowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest wspieranie i rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa. Na zakup nowości książkowych i lektur szkolnych otrzymaliśmy aż 15 000 zł. Nowe książki będzie można wypożyczać we wrześniu.

Biblioteka X LO na Instagramie

Zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzania profilu biblioteki X LO na Instagramie: https://www.instagram.com/biblioteka_x_lo/

Poleć dalej z Czytaj PL

Drodzy Czytelnicy! Od 15 kwietnia do 3 maja 2020 r. trwa edycja specjalna akcji Czytaj PL #PolećDalej. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, kliknąć w urodzinowy baner i pobrać na telefon jedną z 30 dostępnych  książek – jako ebook lub audiobook. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3cqLkUm

Walentynki w bibliotece

Z okazji Walentynek w bibliotece X LO przeprowadzono akcję pod hasłem „Randka w ciemno z książką”. Na uczniów czekały książki – niespodzianki, zapakowane w taki sam papier, więc przy ich wyborze nie można było sugerować się okładką czy nazwiskiem autora. Wybraną książkę należało rozpakować dopiero w domu i albo się ucieszyć, albo … rozczarować. Mam nadzieję, że udało nam się choć trochę zachęcić uczniów X LO do pokochania literatury pięknej.

                                                                                                                                       

18. edycja „Maratonu Pisania Listów” za nami

Zakończyła się kolejna edycja akcji „Maraton Pisania Listów”. W tym roku uczniowie X LO najwięcej listów napisali w obronie Yasaman Aryani z Iranu , która została skazana na 16 lat więzienia za przeciwstawienie się nakazowi zakrywania głowy chustą, a także Magai Matiop Ngong z Sudanu Południowego, który jako 15-latek został niesłusznie skazany na karę śmierci. Bardzo dziękuję uczniom klas 1dg, 1eg, 1fg, 2ab i 2c, że poświęcili swój czas i stanęli w ten sposób do walki z niesprawiedliwością i prześladowaniami młodych ludzi.

Nowości w bibliotece

Z przyjemnością informujemy, że do szkolnej biblioteki zakupiliśmy kolejne książki. Są wśród nich powieści obyczajowe, biografie, reportaże, kryminały i poradniki. Każdy z Was ma szansę wybrać coś dla siebie na długie jesienne i zimowe wieczory. Zapraszamy!

Zaproszenie do udziału w akcji „Czytaj PL”

Po raz kolejny ruszyła akcja promująca czytelnictwo „Czytaj PL”. W tym roku do dyspozycji czytelników jest 12 bestsellerowych książek. Są wśród nich  m. in. kryminały, reportaże, książki popularnonaukowe i fantasy.

Aby wziąć udział w akcji należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece i na terenie szkoły) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę – jako ebook lub audiobook. Akcja trwa do końca  listopada 2019 r. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

„Noc Bibliotek 2019” w Książnicy Podlaskiej

W dniu 5 października 2019 r. Książnica Podlaska już po raz piąty zaprasza na „Noc Bibliotek”. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Znajdźmy wspólny język”. Celem imprezy jest promocja czytelnictwa oraz zachęcanie do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, W głównym budynku Książnicy oraz w filiach biblioteki na miłośników książek będą czekały różne atrakcje: m. in. warsztaty, wystawy książek, gry edukacyjne, gry rodzinne, zajęcia plastyczne. Szczególna oferta skierowana jest do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem. W budynku głównym w godz. 18.30 – 20.00 odbędą się warsztaty kreatywnego pisania „Bądź twórcą – od zaraz!” z pisarką Miłką Malzahn.

Więcej informacji o Nocy Bibliotek znajdziesz TUTAJ

Uwaga uczniowie – konkurs!

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Czytanie jest the best!”, skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego.

Maraton Pisania Listów 2018

W dniach 29.11 – 7.12.2018 r. uczniowie X LO po raz kolejny wzięli udział w Maratonie Pisania Listów,  największej ogólnoświatowej akcji Amnesty International na rzecz obrony praw człowieka. Celem kampanii było odręczne napisanie jak największej liczby listów w sprawie kobiet, których prawa zostały złamane. Nasi uczniowie napisali listy w obronie Geraldine Chacon z Wenezueli, prześladowanej w swoim kraju za wspieranie młodych ludzi, Ateny Daemi z Iranu, występującej przeciwko karze śmierci oraz Gulzar Duszenowej z Kirgistanu, walczącej o prawa osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że  nasze listy przyczynią się do poprawy ich trudnej sytuacji.  

100 rocznica odzyskania niepodległości


Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece szkolnej przygotowano okolicznościową wystawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Akcja „Czytaj PL 2018”

Biblioteka szkolna X LO zaprasza do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL, dzięki której można za darmo mieć dostęp do 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków, wydanych w ostatnich latach. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę. Akcja trwa od 5 do 30 listopada 2018 r. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

Spotkanie autorskie z Anną Kamińską

W ramach realizacji projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami” w dniu 19 października 2018 r. uczennice X LO wzięły udział w spotkaniu z dziennikarką i pisarką Anną Kamińską.  Jest ona autorką dwóch biografii: Wandy Rutkiewicz „Wanda” i Simony Kossak „Simona” oraz książki „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”.W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.

Spotkanie z pisarką Barbarą Mikulską

W dniu 9 października 2018 r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z Barbarą Mikulską, autorką opowiadań i powieści fantasy. Pisarka opowiedziała zebranym o inspiracjach niezbędnych do tworzenia, o warsztacie pisarskim, o swoich zainteresowaniach czytelniczych. Zaprosiła też młodzież do wzięcia udziału w konkursie na napisanie opowiadania fantasy.

Spotkanie odbyło się w CEN w Białymstoku w ramach projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami”. 

„Tydzień Zakazanych Książek”

Z okazji „Tygodnia Zakazanych Książek” w dniach 24 – 28 września 2018 r. w szkolnej bibliotece przygotowano wystawę książek, które przyczyniły się w przeszłości do wywołania obyczajowych, społecznych czy politycznych skandali.

„Tydzień Zakazanych Książek” wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa i cenzury. Celem akcji jest popularyzowanie literatury pięknej i czytelnictwa. Wszystkie zaprezentowane na wystawie książki są do wypożyczenia w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Podlaskie spotkania z pisarzami

Zapraszam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnej edycji projektu „Podlaskie spotkania z pisarzami”, zorganizowanego m.in. przez Bibliotekę Pedagogiczną w Białymstoku. W jego ramach zostaną zorganizowane dwa konkursy o zasięgu wojewódzkim: czytelniczy i plastyczny pt. „Czy znasz twórczość …?”. Uczniowie gimnazjum  powinni wykazać się znajomością twórczości Barbary Mikulskiej, a liceum – Anny Kamińskiej. Ponadto w październiku odbędą się spotkania młodzieży z obiema autorkami.

Szczegółowe informacje u p. Ewy Charkiewicz w bibliotece.

Regulamin konkursu „Czy znasz twórczość …?” znajdziesz tutaj

Zaproszenie na Noc Bibliotek w Książnicy Podlaskiej

W dniu 9 czerwca 2018 r. Książnica Podlaska w Białymstoku zaprasza  na Noc Bibliotek, przebiegającą pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. W ramach akcji przygotowano szereg atrakcji, m. in.: wernisaż wystawy prac rysownika Tomasza Brańskiego, kiermasz książek za 1 zł, warsztaty dla najmłodszych czytelników, Wielki Test Pieśni Patriotycznych, wieczór poetycko – satyryczny inspirowany programem „Walka Postu z Karnawałem” Jacka Kaczmarskiego.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 85-65-13-298.
Więcej informacji na Facebooku.

Zaproszenie na wernisaż wystawy

Książnica Podlaska wraz z białostockim Oddziałem IPN zapraszają  w czwartek 26 kwietnia  2018 r. na otwarcie wystawy „Florian Czarnyszewicz – żołnierz, robotnik, pisarz, patriota polski”.  Przygotowano ją  z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej informacji na Facebooku.

Wystawa „Nasze najstarsze zbiory”

Z okazji Dnia Otwartego X LO w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę „Nasze najstarsze zbiory”. Znalazły się na niej najcenniejsze, najstarsze książki z naszego księgozbioru. Jest wśród nich m. in. wydany w 1886 r. „Potop” Henryka Sienkiewicza oraz pochodzący z 1887 r. „Pan Wołodyjowski”. Zapraszamy wszystkich czytelników do obejrzenia wystawy!

Zaproszenie do konkursu plastycznego „Czytanie jest the best!”

Wszystkich fanów książek i czytania zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Czytanie jest the best!”. Jego celem jest stworzenie plakatu (w dowolnej technice i formacie A3) promującego czytanie i Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku lub Festiwal literacki ,,Na pograniczu kultur”. Prace konkursowe należy dostarczyć do szkolnej biblioteki do 4 kwietnia 2018 r.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Informacji udzielają także nauczyciele bibliotekarze.

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej


W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 6 marca 2018 r. zorganizowano szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej.

Jury w składzie: I. Bajsicka, E. Charkiewicz, V. Jankowska przyznało:

1.miejsce – Katarzynie Sepeluk z kl. 3 e PG nr 7

2.miejsce  – Wiktorii Czaczkowskiej z kl. 3 b PG nr 7

3.miejsce – Amelii Fiłonowicz z kl. 2 c PG nr 7

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

 Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

 W dniu 6 lutego 2018 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Celem akcji jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, propagowanie problematyki bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Na swojej stronie internetowej http://www.saferinternet.pl organizator wydarzenia w Polsce – Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) – udostępnił rodzicom, nauczycielom i uczniom następujące materiały edukacyjne:

Poradniki i broszury
http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury.html

Materiały multimedialne
http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html

Kursy e-learningowe

http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/kursy-e-learning.html

Scenariusze zajęć

http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/scenariusze-zajec.html

Zaproszenie na Festiwal Literacki „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”

Książnica Podlaska zaprasza wszystkich fanów książek i czytania na drugą edycję  Festiwalu Literackiego „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”, który odbędzie się w dniach 9 – 10 lutego 2018 r. W ramach festiwalu odbędą się spotkania z autorami książek (m.in. z Szymonem Hołownią, Ignacym Karpowiczem, Anną Kamińską), warsztaty, wystawy, sejmik poetycki. Celem imprezy jest także propagowanie lokalnej literatury i podlaskich wydawnictw.

Więcej informacji https://www.facebook.com/events/337682653398107/

Warsztaty quillingu

Jeżeli chcesz nauczyć się własnoręcznie robić niezwykłe ozdoby z papieru przyjdź do szkolnej biblioteki na warsztaty. Odbędą się one w dniu 8 stycznia 2018 r. (poniedziałek)
w godz. 9 – 12.

Maraton Pisania Listów za nami

W dniach 1 – 8 grudnia 2017 r. uczniowie X LO wzięli udział w 17. Maratonie Pisania Listów,  największej ogólnoświatowej akcji na rzecz obrony praw człowieka. Organizator tego przedsięwzięcia to Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa. Celem kampanii było odręczne napisanie jak największej liczby listów w sprawie osób, których prawa zostały złamane. Największe zainteresowanie i współczucie wywołała sytuacja dwóch osób: Tadżadine Mahamata Babouri z Czadu, któremu grozi kara dożywotniego więzienia za publikację posta na Facebooku oraz Ni Yulan z Chin, od 20 lat skazanej na bezdomność za obronę praw lokatorów. Mamy nadzieję, że  nasze listy przyczynią się do poprawy ich trudnej sytuacji.  

Czytaj PL 2017

2 listopada 2017 r. ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL, dzięki której można za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków, wydanych w ostatnich latach. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece lub na stronie http://akcja.czytajpl.pl/) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę. Akcja potrwa do 30 listopada. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

Białostockie Śledzie Książkowe zapraszają

W dniu 27 października 2017 r. Białystok włączył się do ogólnoświatowej akcji bookcrossingowej, której celem jest propagowanie czytelnictwa. W centrum miasta ustawiono dwa regały w kształcie śledzia, gdzie na fanów czytania czeka 430 książek.

Więcej informacji: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/bialostockie-sledzie-ksiazkowe-wystartowaly.html

Akcja „Uwolnij książkę”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, obchodzonego corocznie w październiku, w naszej bibliotece rusza akcja Uwolnij książkę”.  Będzie ona trwała przez cały rok szkolny.  Bookcrossing, czyli „krążąca książka” lub „książka w podróży”,  to jedna z nowoczesnych form popularyzowania czytelnictwa.

Akcja jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami
z innymi. Zapraszamy! Przyłącz się do akcji i czytaj!

Spotkanie autorskie z Joanną Bator

W dniu 10 października 2017 r. o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej, przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 14 A, odbędzie się spotkanie z Joanną Bator – pisarką, felietonistką, publicystką, autorką m. in. nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike bestsellerowej książki „Ciemno, prawie noc”. Wstęp wolny.

Wystawa Pisma Świętego „Od pergaminu do E-Biblii”

Książnica Podlaska oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego zapraszają w dniach 5 – 13 października (pon.-pt. w godz. 9-20, sob. 9-15) na wystawę  Pisma Świętego „Od pergaminu do E-Biblii”.

Zwiedzający będą mieli okazję do zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowych zwojów, kilkusetletnich egzemplarzy wydanych drukiem, unikatowego egzemplarza Biblii w 66 językach, po najnowsze wydania cyfrowe. Można będzie także zapoznać się z historią kanonu ksiąg świętych judaizmu i chrześcijaństwa, zrozumieć niezwykłą wartość Biblii jako dzieła literatury starożytnej oraz wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydania Pisma Świętego przepisanego ręcznie.  

Źródło:https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska/photos/a.129934230412598.26099.125832254156129/1650951404977532/?type=3&theater

8. Festiwal Literacki Zebrane / Białystok

Już po raz ósmy Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów zaprasza wszystkich miłośników literatury na Festiwal Literacki Zebrane. Festiwal potrwa aż siedem dni! Odbędzie się 12 spotkań z pisarzami oraz ekspertami. Kolejny raz na Zebranych pojawi się autor zagraniczny. Nie zabraknie też dobrej muzyki. W tym roku przygotowano dwa koncerty. Jak zwykle wydarzeniu towarzyszyć będą nowości, premiery, gorące dyskusje. Tradycyjnie zjawi się festiwalowa księgarnia. Na wszystkie spotkania wstęp wolny!

8. Festiwal Literacki Zebrane
1 – 7 października 2017, Białystok
Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6

Źródło: Facebook

Konkurs „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka?”

Biblioteka szkolna X LO zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka?” zorganizowanego w ramach projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami” przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku.

Szczegółowych informacji udziela p. Ewa Charkiewicz – nauczyciel bibliotekarz.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Akcja  „Czytamy wszędzie”

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytamy wszędzie”, prowadzonej przez Fundację Nowoczesna Polska. Jej celem jest zachęcenie do czytania książek, nie tylko w formie tradycyjnej, ale także w formatach na urządzenia mobilne: MOBI, ePUB, PDF.  Na stronie czytamywszedzie.pl znajdują się linki do bezpłatnych kolekcji bibliotek cyfrowych i serwisów z wolnymi treściami, które udostępniają e-booki i audiobooki. 

„Tydzień Zakazanych Książek” w bibliotece X LO

W dniach 30 września – 6 października 2012 r. już po raz 30. na całym świecie obchodzony był „Tydzień Zakazanych Książek”. Hasło tegorocznego przedsięwzięcia brzmiało „30 lat uwalniania literatury”. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa i cenzury. Jej celem jest popularyzowanie literatury pięknej i czytelnictwa. Biblioteka X LO włączyła się w obchody „Tygodnia Zakazanych Książek”, przygotowując wystawę tematyczną. Zgromadzono na niej książki, które przyczyniły się w przeszłości do wywołania obyczajowych, społecznych czy politycznych skandali. Wszystkie zaprezentowane na wystawie woluminy pochodzą ze szkolnych zbiorów. Zapraszamy do biblioteki – „zakazane książki” czekają także na Ciebie!

Skip to content