f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

You may like:

Image Alt

Wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2021

W dniu 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi języka polskiego, przygotowanymi  w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Ciekawostki językowe opisujące różne zagadnienia polszczyzny https://bit.ly/3k8GwYR

Cykl vlogów o grzeczności językowej:

Grzeczność językowa po polsku https://bit.ly/2NQlodv

Jak zmienia się nasza grzeczność? https://bit.ly/3pIXDRU

Problemy grzecznościowe cz. I https://bit.ly/37B9StK

Problemy grzecznościowe cz. II https://bit.ly/3unZNKe

Pytania i odpowiedzi https://bit.ly/3sk60Fd

Polskie języki – nowy cykl vlogów z serii „Przejrzysty ojczysty”. Tematem nowej serii są różne odmiany języka polskiego, np. język kaszubski; gwary: poznańska, śląska, krakowska, podhalańska; język urzędowy, język naukowy oraz polski język migowy. Vlogi przygotowywane są razem z Mateuszem Adamczykiem – popularyzatorem wiedzy o języku i vlogerem. https://bit.ly/2NLn3Bd

Walentynki z Agnieszką Osiecką

Z okazji Dnia Świętego Walentego zapraszamy do naszej biblioteki po poezje Agnieszki Osieckiej, autorki najpiękniejszych wierszy o miłości. W swoich zbiorach mamy też pozycje dotyczące jej życia i twórczości: książkę – wywiad z autorką, wspomnienia jej przyjaciół oraz fabularyzowaną biografię. Polecamy także interaktywną prezentację o Agnieszce Osieckiej przygotowaną na platformie Genially.

https://view.genial.ly/603f41b18769e00d4e8d5c6a/interactive-content-untitled-genially

Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. 
Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”.
Na swojej stronie internetowej http://www.saferinternet.pl organizator udostępnił uczniom, rodzicom i nauczycielom różnorodne materiały edukacyjne.
Uczniom polecamy “Pięć porad na piątkę!” – serię pięciu ulotek, które w przystępny sposób omawiają sposoby radzenia sobie z zagrożeniami w sieci:

  1. Jak sobie radzić z cyberprzemocą
  2. Jak możesz pomóc ofiarom cyberprzemocy
  3. Pięć kroków do prywatności
  4. FOMO – jak sobie z tym radzić
  5. Emoji – wyraź siebie

Rodziców i nauczycieli zachęcamy do wzięcia udziału w serii webinarów. Zajęcia będą prowadzone do połowy marca, w każdy wtorek i czwartek w godzinach 17.00–18.00. Udział w webinarach wymaga rejestracji, a ich tematykę przedstawiono na stronie www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html.

Zaproszenie na warsztaty pisania recenzji  literackich i filmowych

Drodzy uczniowie! W piątek 12 lutego 2021 r. o godz. 17.00 Książnica Podlaska zaprasza Was na warsztaty pisania recenzji  literackich i filmowych, w trakcie których będziecie mogli dowiedzieć się m. in., jakie są cechy dobrej recenzji literackiej i filmowej, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę podczas lektury książki i oglądania filmu, jak wykorzystać narzędzia storytellingowe do pisania recenzji itp.
Warsztaty poprowadzi on-line p. Dominik Sołowiej – specjalista ds. marketingu, webmaster i copywriter.
Więcej informacji znajdziesz tutaj https://bit.ly/3q3wPgj

Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”

Książnica Podlaska zaprasza do udziału w wyjątkowej (bo wyłącznie on-line) edycji Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Od  lutego do czerwca 2021 r. na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku: www.facebook.com/ksiaznicapodlaska odbędą się spotkania autorskie, warsztaty pisania recenzji, koncerty (m.in. białostockiego poety i rapera Michała „Ciry” Ciruka), debata o dziennikarstwie, Turniej Jednego Wiersza. Program Festiwalu jest bardzo ciekawy i różnorodny, dlatego każdy miłośnik książek z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Harmonogram i informacje https://ksiaznicapodlaska.pl/wydarzenia/v-edycja-festiwalu-literackiego-autorzy-i-ksiazki-podlaskie-podsumowanie/
Informacje o Turnieju Jednego Wiersza „Niech zwycięży poezja” https://ksiaznicapodlaska.pl/wydarzenia/iii-turniej-jednego-wiersza-niech-zwyciezy-poezja/

Darmowe e-booki z Książnicy Podlaskiej

Już od listopada każdy czytelnik Książnicy Podlaskiej może uzyskać dostęp do 55 tysięcy darmowych e-booków z wypożyczalni LEGIMI.

Informacje na temat akcji znajdziesz tutaj https://bit.ly/3fJwwD9

Akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę”

Po raz kolejny wraz z Instytutem Książki zapraszamy do udziału w akcji promującej czytelnictwo „Upoluj swoją książkę”. Do dyspozycji czytelników jest 12 bestsellerów. Są wśród nich m. in. książki, które mamy już naszej szkolnej bibliotece (także te zakupione w ramach NPRC).
Aby wziąć udział w akcji należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z zamieszczonego plakatu kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę – jako ebook lub audiobook. Akcja trwa od 2 do 30 listopada 2020 r. 

Szczegóły akcji znajdziesz tutaj http://czytajpl.pl/

Link do spotu promującego akcję https://www.youtube.com/watch?v=yoBnUq0YEY4

Konkurs „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”

Biblioteka X LO w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ogłasza konkurs na fotografię reklamującą ulubioną książkę pt.: „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia sleeveface, które zachęci innych do przeczytania danej książki (sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała, przeważnie twarzy). Nauczyciele bibliotekarze służą pomocą w wyborze odpowiedniej lektury.
Zdjęcie w formacie JPG lub PNG należy przesłać do 15 maja 2021 r. na skrzynkę mailową biblioteki biblioteka@10lo.pl wraz z danymi uczestnika konkursu (imię i nazwisko, klasa, tytuł książki).
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody książkowe!

Zaproszenie na spotkanie autorskie

Igor Brejdygant – pisarz, scenarzysta, aktor, reżyser, fotograf, autor książek kryminalnych, m.in. “Szadzi”,”Rysy”, “Układu”, w dniu 23 września 2020 r. o godz. 17.00 spotka się ze swoimi czytelnikami w Książnicy Podlaskiej.
Czytelnikom polecamy nowość w naszej bibliotece – jego książkę “Rysa”.

Narodowe Czytanie „Balladyny”

„Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze.”
Te słowa to cytat z „Balladyny” Juliusza Słowackiego, lektury tegorocznego Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji promującej znajomość literatury narodowej.
Z tej okazji w szkolnej bibliotece przygotowano wystawę wszystkich dzieł Juliusza Słowackiego, w tym różnych wydań „Balladyny”. Do akcji przyłączyli się też uczniowie klas 1a i 1d, którzy na lekcjach języka polskiego odczytywali fragmenty dramatu Słowackiego.
Centralne obchody Narodowego Czytania „Balladyny”, organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP, odbędą się 5 września 2020 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Będą one transmitowane online: https://bit.ly/3gX4Jhn
Książnica Podlaska organizuje w tym roku wspólne czytanie „Balladyny” w Supraślu. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3lQ7BQT
A my zachęcamy do samodzielnej lektury „Balladyny” online. Można ją znaleźć w bibliotece cyfrowej Wolne Lektury: https://bit.ly/2Z1EUXm.

Zaproszenie na Festiwal Literacki Zebrane

W dniu 4 września 2020 r. w klubie Zmiana Klimatu w Białymstoku rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Literackiego Zebrane, organizowanego przez UwB i Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów. Na fanów dobrej książki i muzyki czeka wiele atrakcji: spotkania autorskie, dyskusje, nowości książkowe. Więcej informacji znajdziecie tutaj:https://bit.ly/31Tsl2l

Weź udział w konkursie literackim „Esperanto łączy ludzi”

Książnica Podlaska i Białostockie Towarzystwo Esperantystów zapraszają młodzież powyżej 15. roku życia i osoby dorosłe do udziału w konkursie literackim „Esperanto łączy ludzi” na opowiadanie pt. „Pandemia – niecodzienna codzienność”.
Prace (napisane w języku polskim lub w esperanto) można przesyłać pocztą do 30 września 2020 r. na adres Białostockiego Towarzystwo Esperantystów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 11 grudnia 2020 r. w trakcie 21. Białostockich Dni Zamenhofa. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3e1N7Am

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała fundusze na zakup nowości książkowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest wspieranie i rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa. Na zakup nowości książkowych i lektur szkolnych otrzymaliśmy aż 15 000 zł. Nowe książki będzie można wypożyczać we wrześniu.

Biblioteka X LO na Instagramie

Zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzania profilu biblioteki X LO na Instagramie: https://www.instagram.com/biblioteka_x_lo/

Poleć dalej z Czytaj PL

Drodzy Czytelnicy! Od 15 kwietnia do 3 maja 2020 r. trwa edycja specjalna akcji Czytaj PL #PolećDalej. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, kliknąć w urodzinowy baner i pobrać na telefon jedną z 30 dostępnych  książek – jako ebook lub audiobook. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3cqLkUm

Walentynki w bibliotece

Z okazji Walentynek w bibliotece X LO przeprowadzono akcję pod hasłem „Randka w ciemno z książką”. Na uczniów czekały książki – niespodzianki, zapakowane w taki sam papier, więc przy ich wyborze nie można było sugerować się okładką czy nazwiskiem autora. Wybraną książkę należało rozpakować dopiero w domu i albo się ucieszyć, albo … rozczarować. Mam nadzieję, że udało nam się choć trochę zachęcić uczniów X LO do pokochania literatury pięknej.

                                                                                                                                       

18. edycja „Maratonu Pisania Listów” za nami

Zakończyła się kolejna edycja akcji „Maraton Pisania Listów”. W tym roku uczniowie X LO najwięcej listów napisali w obronie Yasaman Aryani z Iranu , która została skazana na 16 lat więzienia za przeciwstawienie się nakazowi zakrywania głowy chustą, a także Magai Matiop Ngong z Sudanu Południowego, który jako 15-latek został niesłusznie skazany na karę śmierci. Bardzo dziękuję uczniom klas 1dg, 1eg, 1fg, 2ab i 2c, że poświęcili swój czas i stanęli w ten sposób do walki z niesprawiedliwością i prześladowaniami młodych ludzi.

Nowości w bibliotece

Z przyjemnością informujemy, że do szkolnej biblioteki zakupiliśmy kolejne książki. Są wśród nich powieści obyczajowe, biografie, reportaże, kryminały i poradniki. Każdy z Was ma szansę wybrać coś dla siebie na długie jesienne i zimowe wieczory. Zapraszamy!

Zaproszenie do udziału w akcji „Czytaj PL”

Po raz kolejny ruszyła akcja promująca czytelnictwo „Czytaj PL”. W tym roku do dyspozycji czytelników jest 12 bestsellerowych książek. Są wśród nich  m. in. kryminały, reportaże, książki popularnonaukowe i fantasy.

Aby wziąć udział w akcji należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece i na terenie szkoły) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę – jako ebook lub audiobook. Akcja trwa do końca  listopada 2019 r. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

„Noc Bibliotek 2019” w Książnicy Podlaskiej

W dniu 5 października 2019 r. Książnica Podlaska już po raz piąty zaprasza na „Noc Bibliotek”. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Znajdźmy wspólny język”. Celem imprezy jest promocja czytelnictwa oraz zachęcanie do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, W głównym budynku Książnicy oraz w filiach biblioteki na miłośników książek będą czekały różne atrakcje: m. in. warsztaty, wystawy książek, gry edukacyjne, gry rodzinne, zajęcia plastyczne. Szczególna oferta skierowana jest do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem. W budynku głównym w godz. 18.30 – 20.00 odbędą się warsztaty kreatywnego pisania „Bądź twórcą – od zaraz!” z pisarką Miłką Malzahn.

Więcej informacji o Nocy Bibliotek znajdziesz TUTAJ

Uwaga uczniowie – konkurs!

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Czytanie jest the best!”, skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego.

Maraton Pisania Listów 2018

W dniach 29.11 – 7.12.2018 r. uczniowie X LO po raz kolejny wzięli udział w Maratonie Pisania Listów,  największej ogólnoświatowej akcji Amnesty International na rzecz obrony praw człowieka. Celem kampanii było odręczne napisanie jak największej liczby listów w sprawie kobiet, których prawa zostały złamane. Nasi uczniowie napisali listy w obronie Geraldine Chacon z Wenezueli, prześladowanej w swoim kraju za wspieranie młodych ludzi, Ateny Daemi z Iranu, występującej przeciwko karze śmierci oraz Gulzar Duszenowej z Kirgistanu, walczącej o prawa osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że  nasze listy przyczynią się do poprawy ich trudnej sytuacji.  

100 rocznica odzyskania niepodległości


Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece szkolnej przygotowano okolicznościową wystawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Akcja „Czytaj PL 2018”

Biblioteka szkolna X LO zaprasza do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL, dzięki której można za darmo mieć dostęp do 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków, wydanych w ostatnich latach. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę. Akcja trwa od 5 do 30 listopada 2018 r. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

Spotkanie autorskie z Anną Kamińską

W ramach realizacji projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami” w dniu 19 października 2018 r. uczennice X LO wzięły udział w spotkaniu z dziennikarką i pisarką Anną Kamińską.  Jest ona autorką dwóch biografii: Wandy Rutkiewicz „Wanda” i Simony Kossak „Simona” oraz książki „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”.W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.

Spotkanie z pisarką Barbarą Mikulską

W dniu 9 października 2018 r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z Barbarą Mikulską, autorką opowiadań i powieści fantasy. Pisarka opowiedziała zebranym o inspiracjach niezbędnych do tworzenia, o warsztacie pisarskim, o swoich zainteresowaniach czytelniczych. Zaprosiła też młodzież do wzięcia udziału w konkursie na napisanie opowiadania fantasy.

Spotkanie odbyło się w CEN w Białymstoku w ramach projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami”. 

„Tydzień Zakazanych Książek”

Z okazji „Tygodnia Zakazanych Książek” w dniach 24 – 28 września 2018 r. w szkolnej bibliotece przygotowano wystawę książek, które przyczyniły się w przeszłości do wywołania obyczajowych, społecznych czy politycznych skandali.

„Tydzień Zakazanych Książek” wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa i cenzury. Celem akcji jest popularyzowanie literatury pięknej i czytelnictwa. Wszystkie zaprezentowane na wystawie książki są do wypożyczenia w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Podlaskie spotkania z pisarzami

Zapraszam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnej edycji projektu „Podlaskie spotkania z pisarzami”, zorganizowanego m.in. przez Bibliotekę Pedagogiczną w Białymstoku. W jego ramach zostaną zorganizowane dwa konkursy o zasięgu wojewódzkim: czytelniczy i plastyczny pt. „Czy znasz twórczość …?”. Uczniowie gimnazjum  powinni wykazać się znajomością twórczości Barbary Mikulskiej, a liceum – Anny Kamińskiej. Ponadto w październiku odbędą się spotkania młodzieży z obiema autorkami.

Szczegółowe informacje u p. Ewy Charkiewicz w bibliotece.

Regulamin konkursu „Czy znasz twórczość …?” znajdziesz tutaj

Zaproszenie na Noc Bibliotek w Książnicy Podlaskiej

W dniu 9 czerwca 2018 r. Książnica Podlaska w Białymstoku zaprasza  na Noc Bibliotek, przebiegającą pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. W ramach akcji przygotowano szereg atrakcji, m. in.: wernisaż wystawy prac rysownika Tomasza Brańskiego, kiermasz książek za 1 zł, warsztaty dla najmłodszych czytelników, Wielki Test Pieśni Patriotycznych, wieczór poetycko – satyryczny inspirowany programem „Walka Postu z Karnawałem” Jacka Kaczmarskiego.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 85-65-13-298.
Więcej informacji na Facebooku.

Zaproszenie na wernisaż wystawy

Książnica Podlaska wraz z białostockim Oddziałem IPN zapraszają  w czwartek 26 kwietnia  2018 r. na otwarcie wystawy „Florian Czarnyszewicz – żołnierz, robotnik, pisarz, patriota polski”.  Przygotowano ją  z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej informacji na Facebooku.

Wystawa „Nasze najstarsze zbiory”

Z okazji Dnia Otwartego X LO w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę „Nasze najstarsze zbiory”. Znalazły się na niej najcenniejsze, najstarsze książki z naszego księgozbioru. Jest wśród nich m. in. wydany w 1886 r. „Potop” Henryka Sienkiewicza oraz pochodzący z 1887 r. „Pan Wołodyjowski”. Zapraszamy wszystkich czytelników do obejrzenia wystawy!

Zaproszenie do konkursu plastycznego „Czytanie jest the best!”

Wszystkich fanów książek i czytania zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Czytanie jest the best!”. Jego celem jest stworzenie plakatu (w dowolnej technice i formacie A3) promującego czytanie i Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku lub Festiwal literacki ,,Na pograniczu kultur”. Prace konkursowe należy dostarczyć do szkolnej biblioteki do 4 kwietnia 2018 r.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Informacji udzielają także nauczyciele bibliotekarze.

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej


W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 6 marca 2018 r. zorganizowano szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej.

Jury w składzie: I. Bajsicka, E. Charkiewicz, V. Jankowska przyznało:

1.miejsce – Katarzynie Sepeluk z kl. 3 e PG nr 7

2.miejsce  – Wiktorii Czaczkowskiej z kl. 3 b PG nr 7

3.miejsce – Amelii Fiłonowicz z kl. 2 c PG nr 7

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

 Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

 W dniu 6 lutego 2018 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Celem akcji jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, propagowanie problematyki bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Na swojej stronie internetowej http://www.saferinternet.pl organizator wydarzenia w Polsce – Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) – udostępnił rodzicom, nauczycielom i uczniom następujące materiały edukacyjne:

Poradniki i broszury
http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury.html

Materiały multimedialne
http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html

Kursy e-learningowe

http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/kursy-e-learning.html

Scenariusze zajęć

http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/scenariusze-zajec.html

Zaproszenie na Festiwal Literacki „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”

Książnica Podlaska zaprasza wszystkich fanów książek i czytania na drugą edycję  Festiwalu Literackiego „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”, który odbędzie się w dniach 9 – 10 lutego 2018 r. W ramach festiwalu odbędą się spotkania z autorami książek (m.in. z Szymonem Hołownią, Ignacym Karpowiczem, Anną Kamińską), warsztaty, wystawy, sejmik poetycki. Celem imprezy jest także propagowanie lokalnej literatury i podlaskich wydawnictw.

Więcej informacji https://www.facebook.com/events/337682653398107/

Warsztaty quillingu

Jeżeli chcesz nauczyć się własnoręcznie robić niezwykłe ozdoby z papieru przyjdź do szkolnej biblioteki na warsztaty. Odbędą się one w dniu 8 stycznia 2018 r. (poniedziałek)
w godz. 9 – 12.

Maraton Pisania Listów za nami

W dniach 1 – 8 grudnia 2017 r. uczniowie X LO wzięli udział w 17. Maratonie Pisania Listów,  największej ogólnoświatowej akcji na rzecz obrony praw człowieka. Organizator tego przedsięwzięcia to Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa. Celem kampanii było odręczne napisanie jak największej liczby listów w sprawie osób, których prawa zostały złamane. Największe zainteresowanie i współczucie wywołała sytuacja dwóch osób: Tadżadine Mahamata Babouri z Czadu, któremu grozi kara dożywotniego więzienia za publikację posta na Facebooku oraz Ni Yulan z Chin, od 20 lat skazanej na bezdomność za obronę praw lokatorów. Mamy nadzieję, że  nasze listy przyczynią się do poprawy ich trudnej sytuacji.  

Czytaj PL 2017

2 listopada 2017 r. ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL, dzięki której można za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków, wydanych w ostatnich latach. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece lub na stronie http://akcja.czytajpl.pl/) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę. Akcja potrwa do 30 listopada. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

Białostockie Śledzie Książkowe zapraszają

W dniu 27 października 2017 r. Białystok włączył się do ogólnoświatowej akcji bookcrossingowej, której celem jest propagowanie czytelnictwa. W centrum miasta ustawiono dwa regały w kształcie śledzia, gdzie na fanów czytania czeka 430 książek.

Więcej informacji: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/bialostockie-sledzie-ksiazkowe-wystartowaly.html

Akcja „Uwolnij książkę”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, obchodzonego corocznie w październiku, w naszej bibliotece rusza akcja Uwolnij książkę”.  Będzie ona trwała przez cały rok szkolny.  Bookcrossing, czyli „krążąca książka” lub „książka w podróży”,  to jedna z nowoczesnych form popularyzowania czytelnictwa.

Akcja jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami
z innymi. Zapraszamy! Przyłącz się do akcji i czytaj!

Spotkanie autorskie z Joanną Bator

W dniu 10 października 2017 r. o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej, przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 14 A, odbędzie się spotkanie z Joanną Bator – pisarką, felietonistką, publicystką, autorką m. in. nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike bestsellerowej książki „Ciemno, prawie noc”. Wstęp wolny.

Wystawa Pisma Świętego „Od pergaminu do E-Biblii”

Książnica Podlaska oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego zapraszają w dniach 5 – 13 października (pon.-pt. w godz. 9-20, sob. 9-15) na wystawę  Pisma Świętego „Od pergaminu do E-Biblii”.

Zwiedzający będą mieli okazję do zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowych zwojów, kilkusetletnich egzemplarzy wydanych drukiem, unikatowego egzemplarza Biblii w 66 językach, po najnowsze wydania cyfrowe. Można będzie także zapoznać się z historią kanonu ksiąg świętych judaizmu i chrześcijaństwa, zrozumieć niezwykłą wartość Biblii jako dzieła literatury starożytnej oraz wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydania Pisma Świętego przepisanego ręcznie.  

Źródło:https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska/photos/a.129934230412598.26099.125832254156129/1650951404977532/?type=3&theater

8. Festiwal Literacki Zebrane / Białystok

Już po raz ósmy Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów zaprasza wszystkich miłośników literatury na Festiwal Literacki Zebrane. Festiwal potrwa aż siedem dni! Odbędzie się 12 spotkań z pisarzami oraz ekspertami. Kolejny raz na Zebranych pojawi się autor zagraniczny. Nie zabraknie też dobrej muzyki. W tym roku przygotowano dwa koncerty. Jak zwykle wydarzeniu towarzyszyć będą nowości, premiery, gorące dyskusje. Tradycyjnie zjawi się festiwalowa księgarnia. Na wszystkie spotkania wstęp wolny!

8. Festiwal Literacki Zebrane
1 – 7 października 2017, Białystok
Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6

Źródło: Facebook

Konkurs „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka?”

Biblioteka szkolna X LO zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka?” zorganizowanego w ramach projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami” przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku.

Szczegółowych informacji udziela p. Ewa Charkiewicz – nauczyciel bibliotekarz.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Akcja  „Czytamy wszędzie”

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytamy wszędzie”, prowadzonej przez Fundację Nowoczesna Polska. Jej celem jest zachęcenie do czytania książek, nie tylko w formie tradycyjnej, ale także w formatach na urządzenia mobilne: MOBI, ePUB, PDF.  Na stronie czytamywszedzie.pl znajdują się linki do bezpłatnych kolekcji bibliotek cyfrowych i serwisów z wolnymi treściami, które udostępniają e-booki i audiobooki. 

„Tydzień Zakazanych Książek” w bibliotece X LO

W dniach 30 września – 6 października 2012 r. już po raz 30. na całym świecie obchodzony był „Tydzień Zakazanych Książek”. Hasło tegorocznego przedsięwzięcia brzmiało „30 lat uwalniania literatury”. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa i cenzury. Jej celem jest popularyzowanie literatury pięknej i czytelnictwa. Biblioteka X LO włączyła się w obchody „Tygodnia Zakazanych Książek”, przygotowując wystawę tematyczną. Zgromadzono na niej książki, które przyczyniły się w przeszłości do wywołania obyczajowych, społecznych czy politycznych skandali. Wszystkie zaprezentowane na wystawie woluminy pochodzą ze szkolnych zbiorów. Zapraszamy do biblioteki – „zakazane książki” czekają także na Ciebie!