f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

You may like:

Image Alt

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Wycieczka „Morska przygoda – promem do Szwecji”

W dniach 4 – 6 czerwca 2024 r. uczniowie X LO wzięli udział w wycieczce „Morska przygoda – promem do Szwecji”. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić jedno z najpiękniejszych miast Polski – Gdańsk z jego wspaniałymi zabytkami ,takimi jak Kościół Mariacki, Złota Brama, Dwór Artusa, Długi Targ, Długie Pobrzeże z Żurawiem, Fontanna Neptuna czy budynek Poczty Polskiej  oraz poznać historię jego obrony 1 września 1939 roku. 
Niezapomnianą atrakcją wycieczki było dwukrotne zaokrętowanie i pobyt na szwedzkich promach Stena Line, które powitały nas pięknymi zachodami słońca. Po pobudce przez kapitana promu i śniadaniu w formie „szwedzkiego stołu” przyszedł czas na całodniowe zwiedzanie szwedzkiego wybrzeża, zaczynając od malowniczej wyspy Olandia, na którą prowadzi 6-kilometrowy Most Olandzki, przez zabytkowe miasto Kalmar z Zamkiem Kalmarskim i luterańską Katedrą, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i położoną na 33 wyspach, Karlskronę z imponującym Muzeum Morskim, w którym uczniowie mogli, między innymi, zobaczyć od środka prawdziwy okręt podwodny. Podczas pobytu w Szwecji uczestnicy wycieczki mieli również okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat szwedzkiego stylu życia. 
Ostatni dzień morskiej przygody to spacer wzdłuż secesyjnych kamienic Sopotu wraz z wejściem na najdłuższe drewniane molo w Europie oraz wysłuchanie koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej, otoczonej pięknym parkiem z palmiarnią, ogrodem botanicznym i Grotą Szeptów. 
„Morska przygoda – promem do Szwecji” to dla wielu jej uczestników również smak szwedzkiej czekolady Marabou 🙂


Skip to content