Internat

 

Zaprasza Cię
INTERNAT
X Liceum Ogólnokształcącego

 

ul. Zwycięstwa 28
15-703 Białystok

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 85 651 02 61

telefony wewnętrzne:

kierownik internatu - 45

wychowawcy - 49

intendent - 44

kuchnia - 48

portiernia - 33

 

kierownik internatu: mgr Maria Bugajska-Dryl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

Witamy w internacie!

 

Zaprasza Cię
INTERNAT
X Liceum Ogólnokształcącego

 

ul. Zwycięstwa 28
15-703 Białystok

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 85 651 02 61

telefony wewnętrzne:

kierownik internatu - 45

wychowawcy - 49

intendent - 44

kuchnia - 48

portiernia - 33

 

kierownik internatu: mgr Maria Bugajska-Dryl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

Z życia internatu 2017-2018

32. II Dzień sportu w internacie

W dniu 11.06.2018r. spotkaliśmy się na boisku przed internatem żeby spróbować swoich sił w rywalizacji sportowej. Jako, że założeniem  imprezy od samego początku była  dobra zabawa, a nie bicie rekordów więc  konkurencje zostały tak zaplanowane aby były lekkie, łatwe i przyjemne. A zatem, młodzież rywalizowała w sztafecie, był bieg z pałeczką oraz przekładaniem szarfy, rzut woreczkiem do kosza, bieg z woreczkiem na głowie, rzut piłką koszykową do kosza, skok w dal, marsz z piłeczką na paletce od tenisa stołowego, strzał piłką do bramki z odległości dziewięciu metrów oraz  bieg z toczeniem piłki do celu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Udało się nam wyzwolić ducha walki oraz zdrowej rywalizacji sportowej, a przy okazji miło spędzić czas.

 

 

31. Grill integracyjny

Z okazji Dnia Dziecka i zbliżającego się końca roku szkolnego zorganizowaliśmy w naszym internacie spotkanie integracyjne połączone z grillowaniem na świeżym powietrzu.

W tym roku razem z wychowankami ZS Nr16 spotkaliśmy się 5.06.2018r. W radosnej atmosferze, przy muzyce mogliśmy spróbować upieczonych kiełbasek. Grill integracyjny już na trwałe wpisał się w tradycję naszych imprez.

 

 

30.Warsztaty profilaktyczne

              Dnia 23 maja odbyły się warsztaty profilaktyczne: „Od młodego chłopaka do zdrowego taty i od młodej dziewczyny do zdrowej mamy”.  Spotkanie prowadził specjalista ze Stowarzyszenia FAROS. Młodzież uczestnicząca wyszła ze spotkania bogatsza o wiedzę zachowań prozdrowotnych.

Marzena Walczuk i Krzysztof Jędrychowski

 

 

 

28. I Konkurs kulinarny „Zdrowie na talerzu”

   15 maja odbył się zapowiadany konkurs „Zdrowie na talerzu”. Do finału dostało się pięć osób. Uczestnicy wcześniej udokumentowali swoją potrawę, dlaczego jest zdrowa. Wszyscy stawili się w dobrym nastroju. Wykonawcy w skupieniu tworzyli swoje dzieła z zachowaniem wszelkich zasad higieny. Obsługą konkursu zajęła się Kinga, a dokumentacją nasz fotoreporter Igor. Wszyscy uczestniczący w konkursie już na starcie są zwycięzcami, gdyż interesują się zdrową dietą i wiedzą o tym co jedzą.

Ocena organoleptyczna prac odbyła się punktowo według wyróżników: wygląd zewnętrzny, zapach, konsystencja i smakowitość. Najwyższą notę otrzymała potrawa – Makaron z serem Mozzarellą i pomidorami w wykonaniu Weroniki Pandel. Drugie miejsce  - Krem z brokułów z grzankami w wykonaniu Pawła Sokołowskiego. Trzecie miejsce – Sałatka z kalafiorem Marysi Głębockiej. Czwarte miejsce – Muffinki jajeczne Krystiana Sitko. Piąte miejsce - Trójkąt Jakuba Jakuba Ciepko.

Weronika P. została wyróżniona podwójnym biletem do kina.  Uczestnicy otrzymali  dyplomy i upominki rzeczowe. WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY.

Marzena Walczuk

 

27. XIV TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO INTERNATÓW I BURS WOJ. PODLASKIEGO

W dniu 22.03.218r. już po raz czternasty zorganizowaliśmy Turniej Tenisa Stołowego Internatów i Burs woj. podlaskiego. Spotkaliśmy się z przedstawicielami dziewięciu placówek. Zagrali zawodnicy z Internatów: Zespołu Szkół Muzycznych, Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Zespołu Szkół Rolniczych CKP, Zespołu Szkół Mechanicznych z Białegostoku, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Marianowa, Internatu Liceum Plastycznego z Supraśla, Bursy Szkolnej z Białegostoku oraz gospodarze – wychowankowie Internatu X Liceum Ogólnokształcącego. Młodzież grała przez ponad pięć godzin, poziom gry w wielu meczach był bardzo wyrównany, lepsi wygrywali minimalną liczbą punktów. Emocje sięgały zenitu. Jak zawsze wygrali najlepsi, oto podium:

 • miejsce I – Gabriel Rudkowski – Internat ZSH-E,
 • miejsce II – Kacper Miłowicki – Bursa Szkolna,
 • miejsce III – Krzysztof Rudnik – Internat X LO.

Cieszy nas bardzo, że w tym roku nasz wychowanek stanął na podium. Wielkie gratulacje dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników turnieju. Dziękujemy również panu Zbigniewowi Pierzchale – wychowawcy Internatu ZSOiT za tradycyjną  już pomoc sędziowską.

Urszula Zarzecka

 

26. INTERNATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

W celu wyłonienia zawodników mających reprezentować nas w Turnieju Tenisa Stołowego Internatów i Burs woj. podlaskiego, w dniu 12.03.18r. rozegraliśmy nasz  wewnętrzny turniej. Do rozgrywek zgłosiło się dziesięcioro wychowanków, mogło zostać tylko pięciu. Każdy dał z siebie wszystko, nikt nie dostał taryfy ulgowej. Ostatecznie zostali najlepsi, oto oni: Krzysztof Rudnik, Krzysztof Koc, Dawid Muklewicz, Patrycja Witkowska, Szymon Tałałaj. Gratuluję zwycięzcom i życzę powodzenia w dalszej rywalizacji.

Urszula Zarzecka

 

25. 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W internacie odbywały się historyczne pogadanki z młodzieżą mające na celu przedstawienie sytuacji Polski po II wojnie światowej i nierówną walkę Żołnierzy Wyklętych z narzuconym  i budowanym na siłę przez obce mocarstwo ZSRR aparatem komunistycznym w naszym kraju. Uświadamialiśmy młodzież jak ważne dla naszej historii jest upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Młodzież  w holu umieściła gazetkę ścienną   o niezłomnych bohaterach lat powojennych, którzy kochali i wierzyli w wolną Polskę,  marzyli o niej, walczyli o nią  i oddali za nią życie. Cześć i chwała Poległym Bohaterom.

 Marzena Walczuk

 

24. TURNIEJ FUTSALU INTERNATÓW I BURS

W dniu 28.02.18R. wzięliśmy udział w Turnieju Futsalu Internatów i Burs na zaproszenie ZSR CKP w Białymstoku. W turnieju wzięło udział siedem placówek, mecze rozgrywały się w dwóch grupach. Pierwszy mecz rozegraliśmy z gospodarzem rozgrywek. Po zaciętej walce oraz wielu pięknych akcjach ostatecznie przegraliśmy jedną bramką. W drugim meczu z wychowankami Bursy Szkolnej z Augustowa zabrakło nam szczęścia, piękny pressing, wiele wydawałoby się stuprocentowych akcji nie kończyło się bramką i przegraliśmy O:1. Trzeci i ostatni mecz w grupie graliśmy z Bursą Szkolną z Białegostoku. Ten mecz wygraliśmy w pięknym stylu, ostateczny wynik to 3:2 dla nas. Turniej zakończył się zwycięstwem naszych rywali z grupy: pierwsze miejsce dla internatu gospodarzy, drugie Bursa Szkolna z Białegostoku a trzecie Internat ZSOiT z Białegostoku. Dziękuję naszym chłopakom za tak wielkie zaangażowanie, wolę walki i piękną grę do końca.

Urszula Zarzecka

 

23. KONFERENCJA SAMORZĄDÓW MŁODZIEŻOWYCH INTERNATÓW I BURS PODLASIA

 

  W dniach 23-24 lutego 2018r. w naszym internacie odbyła się Konferencja  przedstawicieli i opiekunów samorządów internatów i burs, której tematem był: „Styl życia a czas wolny młodzieży. Zmiany w tym zakresie oraz znaczenie wybranych form aktywności dla rozwoju i zdrowia człowieka”. Program Konferencji obejmował następujące zagadnienia:

 • „Czas wolny – przestrzeń do kreacji i manifestacji siebie” - Ewa Górska Prezes TIiB.
 • „Cyberprzestrzeń”  – Emilia Wołyniec Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB.
 • Zajęcia integracyjne i zabawy zespołowe w „Strefie X”.
 • Przykłady działań organizowanych w czasie wolnym z możliwością wykorzystania w przyszłym życiu zawodowym.   Zajęcia manualne dla młodzieży  -  Magdalena Korycka i Urszula Zarzecka - Internat X LO w Białymstoku.
 • Gry terapeutyczne – propozycje do wykorzystania w pracy opiekuńczo-wychowawczej. Zajęcia dla wychowawców  – Lilla Maksymczuk, Krzysztof Jędrychowski -  Internat X LO 
  w Białymstoku.
 • Podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ogłoszonego z okazji XX-lecia Towarzystwa Internatów i Burs - Piotr Puczyński -  Internat Liceum Plastycznego w Supraślu.

 

W Konferencji wzięło udział 13 placówek z woj. Podlaskiego.Możemy śmiało uznać, że spotkanie dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń i utwierdziło w przekonaniu, że warto spotykać się jak najczęściej bo to pozwala na integrowanie młodzieży, wymianę doświadczeń, dzielenie się wiedzą i umiejętnościami.

Maria Bugajska

 

22. WALENTYNKI W INTERNACIE X LO
Z okazji święta zakochanych wychowankowie naszego internatu mogli  wziąć udział w następujących atrakcjach:
- ZNAJDŹ SWOJĄ PARĘ-zabawa w której  wszyscy chętni dostali  na serduszkach imiona par postaci literackich, według płci. Jeżeli odnaleźli  swoją połówkę z serduszka otrzymywali  nagrodę.
- POCZTA WALENTYNKOWA- każdy kto chciał podarować kartkę walentynkową mógł wrzucić ją do skrzynki poczty walentynkowej, która krążyła po internacie.
Następnie wiadomości trafiły do adresatów.

Młodzież bardzo chętnie wzięła udział w zabawach.

Aneta Krasińska

 

21. Konkurs czystości

    Od października w internacie był organizowany KONKURS CZYSTOŚCI.   Na posiedzeniu Rady Wychowawczej omówiono to, jak młodzież przykładała się do sprzątania w pokojach mieszkalnych. W tym roku z inicjatywy Samorządu Internatu, zwycięzcy otrzymali nagrodę. Wprawdzie mamy  nadzieję, że wychowankowie sprzątają  nie dla wychowawców, czy Pani Kierownik, tylko dla własnego dobrego samopoczucia, ale ponieważ nagrody są motywujące, zwycięzcy otrzymali - LODÓWKĘ do pokoju. Decyzją Rady Wychowawczej sprzęt do końca roku szkolnego, będzie w posiadaniu chłopaków z pokoju nr 34.

Gratulujemy i oby tak dalej.

Lilla Maksymczuk

 

20. Dzień bezpiecznego Internetu

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu „Safer Internet”. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

Krzysztof Jędrychowski

 

19. Wigilia

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości i piękna, czas okazywania sobie nawzajem miłości i życzliwości. Ta szczególna uroczystość odbyła się w naszym internacie 18 grudnia o godz. 19:00. Przy pięknie przystrojonych stołach spotkali się mieszkańcy internatu z wychowawcami, Panią Dyrektor,  Panią Kierownik, pracownikami administracji oraz księdzem Jackiem proboszczem Parafii Błogosławionej Bolesławy Lament. W świąteczny nastrój wprowadził nas montaż słowno- muzyczny przygotowany przez młodzież naszego internatu. Były życzenia, opłatek i wspólne kolędowanie. Te wyjątkowe chwile z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

Krzysztof Jędrychowski

 

18. Świąteczny kącik

„Odkurzajcie bombki, rozplątujcie światełka, sklejajcie łańcuchy…..”


   Tradycją naszego Internatu jest Świąteczny Konkurs.  W tym roku młodzież  aranżowała świątecznie  kącik w pokoju. Ocenie była  poddana:
- pomysłowość i oryginalność kompozycji świątecznej,
- różnorodność wykorzystanych elementów
- czystość w całym pokoju
- ogólne wrażenie estetyczne

   Wszyscy , którzy brali udział w konkursie włożyli bardzo dużo pracy w przygotowanie świątecznych dekoracji w swoich pokojach. Nie wszyscy jednak mogli wygrać. Najlepsze projekty otrzymały nagrodę – wyjście do kina na dowolny film, oczywiście na koszt internatu.

Gratulujemy i dziękujemy bardzo za zaangażowanie.

Lilla Maksymczuk

 

17. KONKURS KOLĘD – NASZA TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

 Bracia patrzcie jeno jak niebo goreje
znać, że coś dziwnego w Betlejem się dzieje..."

Tym razem wiele działo się na konkursie "Szopek Bożonarodzeniowych i Kolęd - nasza tradycja i współczesność" organizowanym pod patronatem Towarzystwa Internatów i Burs w Białymstoku. Nas godnie reprezentowali Marysia i Marcel. Jesteśmy z nich dumni! Ten wspaniały duet zaprezentował utwór "Uciekali" z repertuaru Studia Buffo. Gratulujemy!

 Magdalena Korycka

 

 

16. KIERMASZ CHARYTATYWNY

  Do dużych i małych, do panien i kawalerów, do ludzi dobrej woli...
Król Kacper, Melchior i Baltazar kieruje orędzie:
"Niech każdy pozdrowiony będzie,
I niech każdy nadstawi ucha,
I niech każdy uważnie słucha.
Trzej Królowie, wielce wzruszeni, ogłaszają na wszystkie strony,
Że dnia 15 grudnia 2017 roku wielkie wydarzenie w mieście Białystok Was czeka!
Obwieszczam więc wszystkim i wszędzie,

że w OUTLET CENTER ul. Narodowych Sił Zbrojnych
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY się odbędzie,
I Królowie z całego serca od godziny 10.00 na niego zapraszają!
Nabyć będzie można 
ANIOŁKI, MYDEŁKA i KARTKI ŚWIĄTECZNE 
stworzone przez naszych rzemieślników z sekcji plastycznej i kulinarnej.
Każdy grosz wrzucony do sakwy przeznaczony będzie na pomoc
dzieciom z ośrodka opiekuńczo - leczniczego w Bacikach"

Magdalena Korycka

 

 

15. WARSZTATY WYROBU I PAKOWANIA MYDEŁEK GLICERYNOWYCH NA AKCJĘ CHARYTATYWNĄ

  W grudniu odbyły się warsztaty wyrobu mydełek glicerynowych. Kolorowe, z dodatkami: lawenda, kawa, siemię lniane będą wystawione na kiermasz świąteczny organizowany na cele charytatywne. Mydełka zostały pięknie zapakowane przez młodzież.

Aneta Krasińska, Marzena Walczuk

 

14. BACIKI

Dwa są szczęścia na świecie

Jedno małe-być szczęśliwym

Drugie wielkie -uszczęśliwiać innych „

O. Wilde

              Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny i wyjątkowy, kiedy mamy wielką potrzebę dzielenia się z innymi . Od sześciu lat nasz internat wspiera  niepełnosprawne dzieci z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci  i Młodzieży  w Bacikach Średnich  k. Siemiatycz. W  tym roku z inicjatywy Samorządu Internatu zorganizowaliśmy kiermasz charytatywny na którym sprzedawaliśmy ozdoby świąteczne wytworzone własnoręcznie przez młodzież pod opieką P. wych. Magdaleny Koryckiej. Zebraną kwotę 200 zł. przekazaliśmy na Gwiazdkę tym doświadczonym przez los Dzieciom.

Maria Bugajska

 

13. WARSZTATY PIECZENIA CIASTECZEK

          Idą Święta Bożego Narodzenia. Czas na pierwsze wypieki, które mogą trochę poleżeć. Mowa oczywiście o świątecznych ciasteczkach. Chętni mogli nauczyć się prostego wykonania jakże prześlicznych ciasteczek wprowadzających nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Wyciskane wzory: konika na biegunach, gwiazdek, misiów, choinek dawały dużo radości. Młodzież podzieliła się wypiekami w „Mikołajki” .

Marzena Walczuk

 

12. NIE BĄDŹ OBOJĘTNY…